Porady architektów

Jak zadbać o dom przed zimą?

Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem własnego domu, powinien odpowiednio zadbać o niego jeszcze zanim rozpocznie się sezon zimowy. Tyczy się to nawet tych osób, których domy na pierwszy rzut oka nie wymagają żadnych remontów ani prac. Skoncentrować należy się przede wszystkim na tych elementach, które mają realny wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz wysokość rachunków za centralne ogrzewanie.

Sprawdzenie instalacji.

Sezon zimowy to czas, kiedy nasz dom musimy odpowiednio ogrzać. Warto jeszcze przed nastaniem mrozów sprawdzić, czy ogrzewanie działa jak należy. Najlepiej włączyć centralne na jeden dzień. Dzięki temu dowiemy się, czy piec prawidłowo pompuje wodę, a grzejniki nie są zapowietrzone. W przypadku pieca gazowego dobrze jest zdecydować się na jego czyszczenie. Kotłownię węglową również powinien obejrzeć fachowiec. Oceni on, czy piec nie ma żadnych usterek, które należałoby usunąć.

Wyczyść rynny.

Czyszczenie rynien to czynność, o której wielu właścicieli domów zupełnie zapomina. Tymczasem jest to obowiązkowy element by w pełni przygotować się do zimy. Przez lato w rynnach zbierają się liście, owoce drzew, a nawet śmieci, które nieraz wrzucane są przez ptaki. Blokują one odpływ, mogą nawet doprowadzić do zerwania się rynny. Dlatego tak ważne jest, aby rynny dokładnie oczyścić przed sezonem, w których ilość opadów zarówno deszczu, jak i śniegu jest zwiększona. Dobrze jest pomyśleć o zamontowaniu na rynnach specjalnych siatek, które sprawią, że ich światło przestanie być zatykane.

Sprawdź szczelność okien i drzwi.

Nieraz zdarza się tak, że w czasie użytkowania dochodzi do rozszczelniania się okien oraz drzwi. Dobrze sprawdzić to przed nastaniem mrozów. Nieszczelne okna i drzwi to bowiem jedna z najczęstszych przyczyn niskiej temperatury w domu. Kilkanaście lat temu do zapchania szczelin wykorzystywało się watę, stare gazety lub kit. Dzisiaj mamy silikon neutralny. Trzeba jednak pamiętać, że w wykonywaniu uszczelnienia ważny jest umiar. W każdym domu musi być zachowany chociaż niewielki przepływ powietrza. Dzięki temu nie tylko będzie się przyjemniej i zdrowiej mieszkać, ale na ścianach nie pojawi się wilgoć.

Odłącz zewnętrzne dopływy wody.

Jest to czynność, którą koniecznie trzeba wykonać zanim nastaną pierwsze mrozy. Chodzi tutaj między innymi o węże ogrodowe. Jeżeli zostawimy je podłączone, zamarznięta woda może rozsadzić rury, a nam przysporzyć dużo pracy i wydatków.

Sprawdź przewody wentylacyjne.

Jedną z ważniejszych czynności, którą należy wykonać przed zimą, jeszcze zanim ruszy centralne ogrzewanie, jest sprawdzenie drożności przewodów wentylacyjnych. Jest to szczególnie ważne, jeśli dom ogrzewamy węglem lub gazem, a piec nie znajduje się w kotłowni. Nawet w przypadku pieców z zamkniętą komorą spalania przy niedrożnych przewodach wentylacyjnych pojawia się ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem. Czynności tej nigdy nie należy lekceważyć. Najlepiej, jeśli zostanie ona wykonana przez doświadczonych kominiarzy, którzy mają również bogatą wiedzę. Pomoże nam to uniknąć prawdziwego nieszczęścia.

1 komentarz

  • Dekostyr

    Przede wszystkim ważne jest odśnieżanie dachu. Tutaj już nie tylko mam na myśli fakt, że grozi to zawaleniem, ale nawet z przyczyn czysto estetycznych. Śnieg leżący na dachu zbiera wszystkie zanieczyszczenia (np z dymu komina lub spaliny samochodowe) przez co ciemnieje. Później to wszystko spływa (przeważnie do rynny) ale jeżeli jest niedokładnie przymocowana lub śniegu jest za dużo, to cała ta brudna woda płynie po naszych elewacjach. Dlatego właśnie najczęściej po zimie elewacje i sztukateria na nich umieszczona niszczeje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »