Projekt domu Jaskier dr-S
Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Dom na działce rekreacyjnej – co można na niej postawić?

Posiadasz działkę rekreacyjną i zastanawiasz się, co możesz na niej postawić? Odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania i wskażemy najlepszą inwestycję.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na działce rekreacyjnej można postawić różne rodzaje budynków. Co więcej, różnice pomiędzy działką rekreacyjną a ROD zacierają się. Wiele osób myśli, że tak naprawdę jest to samo i błędnie zamiennie używa tych nazw. Tym czasem wskażemy dokładne różnice. Sprawdź, co dokładnie mówią o tym przepisy.

Projekt domu Alikante 2

Działka rekreacyjna: Co to jest i jakie są jej cechy?

Czy na pewno znasz definicję działki rekreacyjnej? Tym mianem określa się ziemię, która przeznaczona jest głównie do wypoczynku. Taka działka  znajduje się poza obszarem zabudowanym. Może być położona nad jeziorem, w lesie, w górach lub na obszarach wiejskich. Czy na działce rekreacyjnej można budować? Oczywiście. Najczęściej znajdują się tam niewielkie budynki lub konstrukcje przeznaczone do wypoczynku. Można tam postawić np.: domek letniskowy, altanę, grill, basen, itp. Wiele działek rekreacyjnych jest zagospodarowanych jako ogród lub teren zielony. Zatem, jak zapewne jest domyślasz, będzie to świetne miejsce do zasadzenia kwiatów, krzewów, warzyw, ziół lub drzew owocowych. Najczęściej korzysta się z nich sezonowo, służą po prostu do wypoczynku w weekendy bądź w trakcie urlopu.

Projekt domu Śmiałęk dr-S

Działki rekreacyjne a Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego reguluje zasady zabudowy i użytkowania terenu na danym obszarze. Działka rekreacyjna z możliwością zabudowy jest określana mianem działki budowlanej. Pamiętaj, że jej zabudowa musi spełniać warunki, które są określone w MPZP. Dotyczy to oczywiście zarówno parametrów architektonicznych, jak i możliwości podłączenia budynków do infrastruktury technicznej, sieci energetycznej oraz wodno – kanalizacyjnej.

ROD, czyli rodzinne ogrody działkowe a działka rekreacyjna

Czym w zasadzie różnią się ogródki działkowe od działki reakcyjnej? Najważniejsza różnica polega na statusie właścicielskim. Jeśli masz działkę rekreacyjną, możesz być jej jedynym właścicielem i korzystać z wszelkich praw. Niestety, takiej możliwości nie będzie miał, w przypadku ROD.

Projekt domu szyszka dr-S

Przekształcenie działki rekreacyjnej na budowlaną – procedura i koszt

Pierwszy krok, który powinieneś wykonać to zapoznanie się z lokalnymi przepisami. Dowiedz się, co mówią one o  przekształcaniu działki rekreacyjnej na budowlaną. Warto wiedzieć, że w wielu miejscach istnieją specjalne przepisy dotyczące tego typu zmian. Znajdziesz tam dokładne informacje na temat warunków, jakie musisz spełnić, aby ich dokonać. Sprawdź koniecznie, czy działka rekreacyjna posiada warunki niezbędne do przekształcenia w działkę budowlaną. Często są to kwestie takie, jak dostęp do infrastruktury (drogi, woda, kanalizacja, energia elektryczna), lokalizacja w obszarze objętym planem zagospodarowania przestrzennego oraz inne czynniki środowiskowe i urbanistyczne. Ostatni etap dotyczy zmiany przeznaczenia w dokumentach własności. Powinna ona być odnotowana w wydziale ksiąg wieczystych.

Co można postawić na działce rekreacyjnej?

Co, to można wybudować na działce rekreacyjnej zależy tak naprawdę od miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni lub od warunków zabudowy, które przygotowywane jest przez miasto albo gmina. Co jest zawarte w takim dokumencie? Znajdziesz tam informacje o wytycznych dotyczących maksymalnej dopuszczanej wysokości budynku, kąta nachylenia połaci dachowej, maksymalnej dopuszczalnej powierzchni zabudowy. Jeśli plan zabudowy budynku spełnia wymagania, nie masz się czym martwić, ponieważ nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Projekt domu Jaskier dr-S

Czy na działce rekreacyjnej można mieszkać?

Przepisy jasno określają, że na działce rekreacyjnej nie można mieszkać, nawet jeśli znajduje się na niej domek. Zgodnie z prawem, nie może on być miejscem stałego zamieszkania, a jak sama nazwa mówi – grunt powinien być wykorzystywany w celach okresowych aktywności, czyli np. podczas wakacji.

Czy warto kupić działkę rekreacyjną pod budowę domu letniskowego?

Zakup działki rekreacyjnej może być doskonałym pomysłem, zwłaszcza dla osób, które lubią naturę i chcą mieć swoje miejsce na ziemi, w którym mogliby odpoczywać. To świetne rozwiązanie, jeśli myślisz o zakupie dla siebie, ale także gdy chcesz np. ulokować oszczędności. Wówczas zakup działki rekreacyjnej z domkiem letniskowym będzie strzałem w dziesiątkę, ponieważ zakup jakiejkolwiek nieruchomości jest dobrą inwestycją.

Kupno działki rekreacyjnej pod budowę domu letniskowego może być atrakcyjną opcją dla osób szukających odskoczni od miejskiego zgiełku i chcących cieszyć się spokojem i naturą w czasie wolnym. Jednak przed podjęciem decyzji, wykonaj kilka podstawowych kroków. Przede wszystkim przeanalizuj wszystkie aspekty, a w razie potrzeby i wątpliwości – skonsultuj się z ekspertami, którzy pomogą Ci wybrać najlepszy projekt domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »