Inspiracje & Wnętrza

Jak urządzić pokój dziecka?

Pojawienie się na świecie dziecka to dla wszystkich ogromne wydarzenie. Zmianie ulega dotychczasowe funkcjonowanie, a oczkiem w głowie staje się właśnie ten malutki człowieczek. W początkowym okresie życia dziecko nie musi mieć oddzielnego pokoju – łóżeczko można wstawić do sypialni rodziców. Z czasem jednak warto zadbać o to, aby pociecha miała swój kąt. Pojawia się więc pytanie, jak urządzić pokój dla dziecka?

Podstawowym błędem, który popełniają rodzice podczas urządzania dziecięcego pokoju jest kierowanie się gustem swoim, a nie pociechy. Trzeba zapamiętać, że to maluchowi ma podobać się pokój, a nie jego rodzicom. Można oczywiście dziecku coś zasugerować, ale nigdy nie należy dokonywać wyboru za niego.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Każdy pokój dla dziecka musi być przede wszystkim miejscem bezpiecznym. Jest to podstawowa zasada, którą powinni kierować się rodzice przy urządzaniu dziecięcego królestwa. Wybierając meble, trzeba zwrócić uwagę, czy nie mają one ostrych rantów, o które dziecko mogłoby rozciąć sobie główkę. Nie należy kupować mebli czy innych elementów wyposażenia w niskiej jakości sklepach, które mogą oferować produkty wykonane z toksycznych materiałów. Kupujesz malowane meble? Zawsze sprawdź, jakiej farby użyto. Na rynku nie brakuje produktów dla dzieci, które wykonane są z farb zawierających szkodliwe składniki.

amelia_mc_r18

Kolory

Pokój dla dziecka powinien być miejscem barwnym. Zastosowane kolory zawsze warto dopasować do płci dziecka. W przypadku dziewczynek stawia się raczej na róże i jego odcienie, w przypadku chłopców idealne będą błękity, ale także żółcie i zielenie. Warto pamiętać, że w pokoju dziecka barwy nie muszą ze sobą idealnie współgrać. To nie salon, w którym przyjmować będziemy gości. Z całą pewnością nie należy się więc ograniczać. Jeżeli nasza pociecha chce mieć pokój w kolorach tęczy, warto jej to dać.

atut_mc_w08

Schowki na zabawki

W każdym dziecięcym pokoju nie brakuje zabawek. Lalki, klocki, samochody, pluszaki – wszystko to trzeba gdzieś schować. Dlatego w pokoju dziecięcym nie może zabraknąć rozmaitych schowków na zabawki. Wystarczy kupić łóżko z dużą skrzynią, aby zyskać dodatkową przestrzeń nie tylko na pościel, ale również najróżniejsze zabawki. W sklepach nie brakuje także kartonów oraz skrzyń, w których dziecko będzie mogło trzymać swoje misie czy klocki.

ariel_r13

Czystość

Dzieci – zwłaszcza te małe – mają to do siebie, że brudzą. Malowanie kredkami na ścianach jest w niektórych przypadkach na porządku dziennym. Warto więc pomyśleć o tym wcześniej i pomalować ściany farbą, którą bez obaw można myć. Dzięki temu wystarczy gąbeczka zwilżona wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, aby ściana po chwili znowu zachwycała czystością.

grafit_w05

Pokój dziecięcy to jedno z trudniejszych do urządzenia pomieszczeń. Wystarczy jednak pamiętać o przedstawionych powyżej wskazówkach, aby naprawdę bez większych problemów wyczarować maluchowi prawdziwe królestwo, w którym rządzić będą najróżniejsze zabawki, a świat będzie kolorowy niczym najpiękniejsza tęcza. Wcale nie jest to takie trudne.

8 komentarzy

 • Naomi

  Podoba mi się bardzo ten kolorek ścian z pierwszego zdjecia, to jakis turkus czy niebieski? Może ktoś kojarzy jaki to odcień farby

 • Jak ładnie urządzić pokój dziecka?

  Ładne te aranżacje i nawet w przypadku małych powierzchni można stworzyć coś naprawdę miłego i przytulnego.

 • Paulina

  Już wkrótce pojawi się w naszym domu maleństwo. Nie jestem zwolenniczką spania z dzieckiem w jednym łóżku. Łóżeczko już mamy tylko nie wiem (adres strony ukryty przez administratora), aby był odpowiedni i bezpieczny dla dziecka. Mogę liczyć na jakąś podpowiedź?

 • Ela

  Super, podoba mi się taka wstawka z farby kredowej 🙂 Też właśnie urządzamy dzieciakom i wybrałam że jednak będzie tapeta i właśnie farba tablicowa 🙂 Jeszcze muszę znaleźć
  sklep z materacami, może ktoś ma jakieś doświadczenia?

 • Joanna

  Ładne te pokoiki 🙂 Mnie się ostatnio bardzo spodobały naklejki na ścianę (adres strony ukryty przez administratora) Wyglądają trochę jakby malowane przez dziecko 🙂

 • Łukasz Rajzer, Ranking-oczyszczaczy.pl

  Hej 🙂

  We wpisie pojawia się wątek toksycznych farb, więc wrzucę swoje 3 grosze.

  Niestety większość nowo wyremontowanych pokoi będzie miało podwyższone stężenia szkodliwych substancji lotnych – farby, panele, meble, kleje… Łatwo coś wybrać oddającego np. formaldehyd.

  Tu z pomocą przyjdzie najprostszy oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym. W zasadzie każde takie urządzenie przy okazji zadba o szkodliwe pyły – smog, alergeny czy nawet wirusy.

  Dodatkowo warto zadbać o wilgotność powietrza. Ale pamiętajmy, żeby wybierać nawilżacze ewaporacyjne charkteryzujące się naturalną formą nawilżania. Lubiane przez rodziców nawilżacze ultradźwiękowe mogą bardzo szkodzić zdrowiu. Do tego nie lubią ich zwierzęta i sprzęty elektroniczne.

  Zdrówka i radości dla dzieciaków i rodziców
  Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »