Porady architektów

Rozwiązania, które warto wykorzystać, by w przyszłości płacić mniej za prąd

Rachunek za prąd nie musi być jednoznaczny z obciążeniem rodzinnego budżetu. Warto postawić na oszczędzanie, które wbrew pozorom, nie jest związane z uciążliwymi wyrzeczeniami. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele błędów popełniamy na co dzień tylko dlatego, że nie potrafimy racjonalnie korzystać z energii elektrycznej. Wystarczy przestrzegać najważniejszych zasad, aby przy następnym rozliczeniu płacić mniej za prąd.

Nie pozwól, by sprzęty pracowały w trybie czuwania.

Większość Polaków wciąż pozostawia nowoczesne urządzenia w trybie czuwania, co automatycznie podwyższa koszty związane ze zużyciem energii. Tymczasem, aby płacić mniej za prąd, wystarczy pamiętać o odłączaniu sprzętu na noc, z którego i tak nie będziemy już korzystać. W praktyce, najczęściej są to urządzenia RTV, takie jak odbiorniki telewizyjne czy radiowe. Oszczędzanie w tym wymiarze polega na odłączaniu od zasilania wszystkich nieużywanych urządzeń. Warto podłączyć je do zbiorczej listwy, dzięki której będzie można to uczynić za pomocą jednego przycisku. Całkowita rezygnacja z trybu czuwania pozwala na osiągnięcie oszczędności sięgających 100 zł w skali roku.

Wymień żarówki na energooszczędne.

Nie da się ukryć, że efektywne oszczędzanie w dużej mierze polega na używaniu odpowiednich źródeł światła oraz właściwych urządzeń gospodarstwa domowego. Aby płacić mniej za prąd, należy upewnić się, czy w naszych lampach stosujemy żarówki energooszczędne. Warto podkreślić, że takie źródło światła nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których lampy byłyby zapalane na chwilę, co jest związane ze znacznym zużyciem energii w momencie uruchamiania.

Wybieraj sprzęty energooszczędne.

Niższe rachunki są także ściśle związane z klasą energetyczną wybranych sprzętów. W przypadku lodówek, zmywarek czy pralek najlepiej zdecydować się na urządzenia o oznaczeniu A++. Są one nieco droższe, ale w rezultacie ich zakup jest bardziej opłacalny – z ich pomocą oszczędzanie energii okaże się znacznie łatwiejsze. Korzystając ze sprzętów wybieraj tryb ekonomiczny. Co prawda trwa dłużej, ale zużywa mniej prądu. Należy też pamiętać, aby sprzęty, takie jak lodówki i zamrażarki, były ustawione jak najdalej od źródeł ciepła

Zmień dostawcę energii na tańszego.

Na polskim rynku działa wiele firm zajmujących się dostarczaniem energii elektrycznej, które starają się zaproponować potencjalnym klientom niższe rachunki. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji dokładnie zapoznać się z konkurencyjnymi ofertami. Na szczególną uwagę zasługują mniejsze podmioty, które ze względu na krótki okres działalności chcą przyciągnąć jak najwięcej klientów, proponując im odpowiednio niższe ceny. Oczywiście istotne jest, aby upewnić się, że zniżki będą obowiązywały przez cały okres trwania umowy. Nie da się ukryć, że oszczędzanie prądu będzie o wiele prostsze, jeśli postawimy na współpracę z dostawcą gwarantującym najniższe stawki.

Gaś niepotrzebne światło.

Wychodząc z pomieszczenia gaś za sobą światło. Naucz też tego domowników. Na korytarzach lub przed domem strzałem w dziesiątkę może okazać się zainstalowanie czujników ruchu, dzięki którym z łatwością dopasujemy oświetlenie do naszych aktualnych potrzeb. Czujnik ruchu, sprawi, że nie zapomnisz zgasić światła i będzie się ono paliło tylko tyle, ile potrzeba.

Przede wszystkim dobre nawyki.

Na koniec warto zaznaczyć, że oszczędzanie energii elektrycznej jest uzależnione także od naszych nawyków. Musimy pamiętać o wyłączeniu urządzeń, z których przestaliśmy już korzystać. Nie włączajmy ich też jeśli nie są potrzebne.

1 komentarz

  • Iza

    Oszczędzanie energii w dzisiejszych czasach jest nie tylko modne ale i konieczne jeśli chcemy należycie funkcjonować. Bardzo popieram wszystkie inicjatywy i pomysły, które mają na celu właśnie oszczędzanie energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »