Porady architektów

Nowoczesne zabezpieczenia domu przed włamaniem

Wprowadzenie się do własnego domu to szczególne wydarzenie w życiu każdej rodziny. Piękny, nowo wybudowany i elegancki dom budzi zazdrość niejednego sąsiada, ale i może stać się obiektem pożądania złodzieja – warto więc prawidłowo zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie przed rabusiami. Jakie są metody ochrony domu przed nieproszonymi gośćmi? Jak sprawić, by był bezpieczny i dla mieszkańców, i dla znajdujących się w nim przedmiotów? 

„Mój dom to moja twierdza”, głosi popularne, angielskie powiedzenie. Każda kradzież czy włamanie są niemałym szokiem i stresującym momentem dla całej rodziny: niekiedy złodzieje nie mają skrupułów i wynoszą z domu zarówno gotówkę, jak i biżuterię, sprzęt AGD, samochody czy inne kosztowności. Warto więc szczególnie zadbać o to, by dom był bezpieczny – oto kilka nowoczesnych i skutecznych sposobów na ochronę przed włamaniem!

Jak zabezpieczyć dom przed złodziejem?

By ochronić dom przed nieproszonymi gośćmi, warto zainwestować w mocne, masywne drzwi i dodatkowo wzmacniane zamki. Lekkie, tanie modele niestety nie posłużą w przypadku „wizyty” złodzieja: nie stanowią one wystarczającej ochrony, ponieważ można wyłamać je jednym, silnym kopnięciem. Nie należy jednak zapominać o tym, że drzwi to nie wszystko; nawet jeśli rabusie nie znajdą sposobu na sforsowanie drzwi, zawsze mogą dostać do wnętrza przez okno. To o wiele szybsza i mniej kłopotliwa metoda splądrowania domu, więc warto zwrócić uwagę również na ich odpowiednie zabezpieczenie.

Inne znane powiedzenie głosi, że „okazja czyni złodzieja” – wystarczy, że raz zapomnimy o domknięciu okna i zostawimy niewielki lufcik. To doskonała sposobność dla rabusia, który z łatwością może wyważyć je i dostać się do środka – by temu zapobiec, warto zainstalować w oknach automaty domykające i skoordynować je z pracą systemu alarmowego. Gdy mechanizm nadzorujący dom otrzyma komunikat, że wszyscy mieszkańcy go opuścili (np. o poranku, gdy wszyscy udają się do pracy lub szkoły), wyśle do automatów powiadomienie, by okna domknąć.

Jak zapobiec włamaniom w domu?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie domu przed kradzieżą wciąż jest system monitoringu. Dzięki temu wiele rodzin czuje się bezpieczniej i spokojniej: niegdyś nadzór nad sytuacją w pomieszczeniach możliwy był w dość okrojonym modelu. Dziś zaś technologia poszła do przodu, a obraz z domu można oglądać na żywo za pomocą mobilnej aplikacji w telefonie czy za pomocą specjalnej strony internetowej. Warto jednak dodatkowo wyposażyć się w mniejsze, ukryte w nietypowych miejscach kamerki. Gdy zabraknie prądu (lub zostanie on celowo odcięty), podgląd będzie możliwy za pomocą urządzeń ukrytych np. w dekoracyjnych przedmiotach, takich jak wazony, figurki czy zabawki.

Nic jednak nie zastąpi prawdziwej, sąsiedzkiej solidarności. Jeśli rodzina opuszcza dom na dłużej (np. wyjeżdża na dwutygodniowe wczasy), zawsze warto zwrócić się o pomoc do osób, które mieszkają w domu obok. Zaglądnięcie do domu od czasu do czasu, włączenie w nim światła, podlanie kwiatów to małe gesty, ale niekiedy potrafią skutecznie zmylić złodzieja. Ktoś, kto obserwuje dom, może zostać wprowadzony w błąd i pomyśleć, że w domu ciągle ktoś się znajduje i toczy się w nim normalne, codzienne życie.

6 komentarzy

 • AlarmowySystem

  Warto skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie, który przedstawi nam odpowiednie rozwiązania w naszym przypadku. Z uwagi na to, że naprawdę na rynku mamy szeroki wybór, różne technologie możemy mieć dylemat i mętlik pomiędzy tym, na co się zdecydować. Nowoczesne rozwiązania w dużym stopniu pomagają chronić i zarządzać naszym domem i posesją, ustalmy jakimi jesteśmy zainteresowani, jakie będą nam najbardziej pomocne i czy mieszczą się w naszym aktualnym budżecie.

 • Fonex

  Zdecydowanie warto wyposażać nasze domy w systemy alarmowe, są one obecnie tak wielofunkcyjne i rozbudowane, że za ich pomocą możemy nawet gasić/zapalać światło. Po wyjściu z domu sprawdzać na monitoringu w naszym smartfonie, czy w domu wszystko jest w porządku. Możemy chronić nasz dom nie tylko przed potencjalnymi złodziejami, ale i pożarem.

 • Ealarmy

  Rozważając jak wzmocnić ochronę swojego domu warto zastanowić się nad zainstalowaniem dualnej czujki ruchu lub czujki PiR w miejscach najbardziej narażonych na włamanie takich jak drzwi czy okna. Skutecznie odstraszają one włamywaczy, a tym samym dają poczucie bezpieczeństwa.

 • Jan

  Coraz więcej osób prywatnych decyduje się na zainstalowanie monitoringu w domach i na posesjach. Jednak taniej jest kupić kamery czy alarm niż borykać się ze zniszczeniami związanymi z włamaniem czy wandalizmem. Zapraszamy do nas
  (link ukryty przez administratora)

 • InstalProject

  Właśnie monitoring może bardzo pomóc w ochronie mienia, nie tylko domu czy mieszkania. Bardzo dobry artykuł.

 • Patryk

  Świetny artykuł! Sam posiadam monitoring, która założyła mi firma i muszę powiedzieć, że to super sprawa. Sam widzę i co ważne nikogo nie muszę się prosić by patrzył się na mój dom czy wszystko jest w porządku skoro mogę zobaczyć to na tablecie lub telefonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »