Poradnik Inwestora,  Porady architektów

Planowanie zagospodarowania przestrzeni wokół domu

Inwestorzy wybierając projekt domu często zapominają, jak ważny jest projekt przestrzeni przydomowej, który bezpośrednio wpływa na estetykę całej posesji. Należy pamiętać, że budynek oraz przylegający do niego teren powinny stanowić jedną całość, dlatego najlepiej zwrócić się o pomoc do architekta. Większość fachowców podkreśla, że planowania przestrzeni wokół domu nie można odkładać na ostatnią chwilę – warto opracować ją już na etapie projektowania samej nieruchomości.

Zagospodarowanie przestrzeni przydomowej – o czym warto pamiętać?

Projekt działki wokół domu powinien powstać przed zakładaniem wymarzonego ogrodu. Warto skorzystać z rad specjalistów i zlecić im, aby z odpowiednim wyprzedzeniem ustalili przebieg instalacji elektrycznej do oświetlenia zewnętrznego, trasę chodników oraz miejsce przeznaczone na garaż wraz z podjazdem.

ariel 7Projekt domu Ariel 7. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ariel 7

Dobrym pomysłem będzie również wcześniejsze przygotowanie podmurówki pod budowę altany. Przy okazji, warto zastanowić się nad wybudowaniem murowanego grilla, który umożliwi nam organizowanie imprez w gronie najbliższych.

amarylis 5Projekt domu Amarylis 5. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amarylis 5

Nie można również zapominać o potrzebach najmłodszych domowników, dlatego należy z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować miejsce przeznaczone na huśtawki i piaskownicę dla dzieci.

2015-06-21 11.50.41 HDR_previewZdjęcie z realizacji projektu Jaspis. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Jaspis

onyks_r01Zdjęcie z realizacji projektu Onyks. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Onyks

Rozwiązania dla właścicieli psów

Projekt przestrzeni przydomowej powinien uwzględniać obecność naszego pupila. Najlepiej wybrać dla niego spokojne, zacienione miejsce, w którym będziemy mogli ustawić kojec. Musi on być odpowiednio przestronny, aby zapewnić zwierzęciu bezpieczny i komfortowy azyl. To świetne rozwiązanie w przypadku agresywnych czworonogów, które nie akceptują nieznajomych osób. Projekt działki wokół domu z kojcem w roli głównej powinien być wykonany także pod kątem wygody właściciela. Istotne jest, aby jego podłoga została wybudowana z materiałów niekłopotliwych w czyszczeniu.

Projekt przestrzeni przydomowej – funkcjonalny śmietnik

Nie da się ukryć, że śmietnik sam w sobie nie stanowi ozdoby naszej posesji. Jeśli jednak uda nam się go wkomponować w estetykę ogrodzenia, na pewno nie zaburzy harmonijnego wyglądu całej działki. Dobrym pomysłem będzie wybudowanie go w ogrodzeniu, co ułatwi wywożenie jego zawartości. Dla profesjonalistów zaprojektowanie funkcjonalnego śmietnika na pewno nie okaże się trudnym zadaniem. Fachowcy wezmą pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale także wygodę domowników. Śmietnik nie może być za mały – w przestrzeni wyznaczonej na składowanie odpadków musi znaleźć się miejsce na kubły, które ułatwią ich segregację. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tego terenu i zapobiec wizytom nieproszonych gości – gryzoni lub bezpańskich kotów.

 ariel_r02Zdjęcie z realizacji projektu Ariel. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ariel

Wcześniejsze zaplanowanie wyglądu całej posesji pozwoli nam lepiej zorientować się w rzeczywistych kosztach budowy. Warto powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy zadbają o funkcjonalność i estetykę przestrzeni wokół domu. Wielkość garażu, lokalizacja śmietników czy obecność kojca muszą być uzależnione od charakteru danej posesji i od potrzeb domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »