Porady architektów

Jaki piec wybrać do domu?

Piec centralnego ogrzewania to niezbędny element każdego domu. Jego dobór powinien być przemyślany i zaplanowany tak, by idealnie pasował do potrzeb domowników oraz zapewniał im oczekiwany komfort. Istotne znaczenie mają też kwestie finansowe – zarówno pod względem kosztów zakupu urządzenia, jak i jego późniejszej eksploatacji. Rynek kotłów grzewczych oferuje szeroki wachlarz rozwiązań, ale ostateczną decyzję najlepiej podjąć po uwzględnieniu kilku kluczowych czynników.

Moc grzewcza

Aby wybrać odpowiedni kocioł należy wiedzieć, jaką powinien mieć moc. Ta wartość będzie zależna od zapotrzebowania pomieszczeń na ciepło. Trzeba też wziąć pod uwagę konieczność podgrzewania wody oraz jej potrzebną ilość. Nowoczesny projekt domu będzie już zawierał gotowe rozwiązania grzewcze – w tym informacje na temat kotła i potrzebnej mocy. Inaczej wygląda sprawa starych domów, gdzie obliczeń należy dokonać samodzielnie. Moc grzewcza będzie tym większa im starsze jest budownictwo. Nie bez znaczenia będzie także metraż, materiały, z których dom został wybudowany, ocieplenie ścian, jakość wentylacji, układ i wysokość pomieszczeń, ilość, wielkość i szczelność okien.

Projekt domu a piec c.o.

Piece różnią się między sobą przede wszystkim pod względem rodzaju stosowanego paliwa. Jednymi z najpopularniejszych są kotły na gaz ziemny. Często znajdują się one w gotowych projektach domów. Tymczasem doprowadzenie gazu na działkę może być dopiero w planach lub w ogóle nie jest brane pod uwagę. Następuje wtedy konieczność zmian w projekcie, które umożliwią umieszczenie pieca na paliwo stałe. Kotłownia musi zostać powiększona na tyle, aby zmieścił się tam kocioł z podajnikiem, zapasy paliwa i aby zostało dostatecznie dużo miejsca na obsługę urządzenia. Rozwiązanie powinno zostać indywidualnie dopasowane do danej nieruchomości, a żeby tak się stało kwestią tą powinien zająć się profesjonalny projektant, który w optymalny sposób zaadaptuje wnętrze do oczekiwań i potrzeb użytkowników zapewniając im tym samym niezbędny komfort w użytkowaniu pieca.

Wybór pieca – co wziąć pod uwagę?

Na rynku dostępne są kotły wykorzystujące energię elektryczną, gaz, olej opałowy lub paliwa stałe, takie, jak: węgiel, brykiet, koks, ekogroszek czy drewno. Do najpopularniejszych należą przede wszystkim piece na węgiel i drewno, bo materiały te są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Niskie koszty rodzą jednak konieczność kompromisów, bo często oznaczają mniej komfortową obsługę pieca i potrzebę składowania opału, czyli poświęcenia dodatkowego miejsca na przechowywanie i czasu na rozładunek. Nieco wyższe koszta ogrzewania będą z kolei powodować większą wygodę, dlatego już na etapie budowy i projektowania domu warto omówić tę kwestię z profesjonalistą i skonfrontować swoje oczekiwania z osiągalnymi możliwościami. Biorąc pod uwagę rodzaj pomieszczeń, możliwości techniczne, dostępność źródeł ciepła i oczekiwania finansowe uda się stworzyć taki projekt domu, który w optymalny sposób zaspokoi potrzeby przyszłych mieszkańców.

3 komentarze

 • Bofoco

  Ja osobiście jestem przeciwnikiem pieców gazowych. Może przez to, ze w domu zawsze miałem kominek co oczywiście miało swój urok. Oczywiście zamawianie, cięcie drewna nie należy do przyjemnych, ale cały ten proces przygotowania jest do akceptacji gdy wygodnie siedzi się w salonie i patrzy na płomień. Znajomi w mieszkaniach maja ogrzewanie elektryczne albo właśnie gazowe + do tego maja gdzieś w koncie pokoju piecyk wolnostojący koza. Może dodatkowe ogrzewanie nie jest im potrzebne, ale własnie sobie cenią ten żywy ogień ;D

 • Jacekw

  Ja po zainstalowaniu defro komfort eko 15kw mogę tylko potwierdzić to co słyszałem od instalatorów, szukasz jakości pieca co na lata to defro, po 3 latach mogę powiedzieć tak jeśli szukasz idealnego kotła to defro na ich stronie znajdziesz punkty w całej Polsce (adres strony ukryty przez administratora). Ale to nie wszystko, zainstalowałem również ich kominek (adres strony ukryty przez administratora) jak jest zimnawo lecę na kominku jak jest mróz lecę na kotle a kominek dla atmosfery Polecam ta firmę DEFRO

 • wonder pound

  Ciekawy wpis, bardzo dobrze opisane różnice. Podoba mi się ten blog osobiście mogę polecić ekogroszek od firmy TAURON, którego używam już jakiś czas i jestem zadowolony

  Zostawię link skąd ja zamawiałem:
  (adres strony ukryty przez administratora)
  Pozdrawiam i na 100% jeszcze wrócę do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »