Porady architektów

O czym pamiętać urządzając spiżarnię?

Domowa spiżarnia jest bardzo praktycznym rozwiązaniem w każdej nieruchomości, dlatego warto wygospodarować dla niej odpowiednią przestrzeń. Najlepiej skonsultować się z architektem, który opracuje projekt domu z myślą o dodatkowej wnęce lub osobnym pomieszczeniu. Najważniejsze jest, aby dokładnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy wykorzystywać spiżarnię – doświadczony architekt weźmie pod uwagę nie tylko nasze potrzeby, ale i planowany rozkład pomieszczeń w danej nieruchomości.

Domowa spiżarnia – w jakim miejscu najlepiej ją urządzić?

Wybór optymalnego miejsca na spiżarnię musi być podyktowany koniecznością utrzymania w niej odpowiedniego mikroklimatu. Warto skorzystać z porad architektów, którzy potrafią stworzyć projekty domów z uwzględnieniem idealnej przestrzeni do przechowywania jedzenia. Najważniejsze jest, aby w pomieszczeniu panowała właściwa temperatura – około 15 stopni. Domowa spiżarnia nie może mieć dostępu do światła słonecznego, ponieważ jego dopływ sprzyja dużym wahaniom temperatur. To specyficzne pomieszczenie musi być suche i dobrze wentylowane – dzięki temu przechowywana w nim żywność nie popsuje się. W praktyce, profesjonalne projekty domów zazwyczaj uwzględniają spiżarnię w północnej części nieruchomości, co sprzyja utrzymaniu odpowiednio niskiej temperatury. W przypadku domów jednorodzinnych naturalnym miejscem umiejscowienia spiżarni może być również piwnica. Należy jednak pamiętać, aby nie umieszczać jej zbyt blisko kotłowni, co może wpłynąć na wahania temperatury. Warto również zastanowić się nad umieszczeniem spiżarni między garażem, a kuchnią – dzięki temu, po powrocie z zakupów będzie można szybko ułożyć w niej kupione produkty spożywcze.

ambrozja_3_w06

Urządzamy spiżarnię – co wziąć pod uwagę?

Poza lokalizacją koniecznie należy zastanowić się nad samym urządzeniem domowej spiżarni. Najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować jej wnętrze – kompletnie wykonany projekt domu może uwzględniać także jej aranżację. Należy pamiętać o umieszczeniu w niej solidnych, głębokich półek na weki, soki i kompoty. Warto także przeznaczyć dodatkową przestrzeń na urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak sokowirówka, blender czy maszynka do mielenia mięsa. Dzięki temu domowa spiżarnia pomoże nam zaoszczędzić nieco miejsca w kuchni czy w jadalni. Dobrym pomysłem będzie również wydzielenie przestrzeni na stojak na wino. Chociaż spiżarnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, warto zadbać o jej atrakcyjną aranżację. Szafki i półki na wymiar pomogą w efektywny sposób wykorzystać całe wnętrze.

bez_w01

Warto poprosić architekta, aby projekt domu uwzględniał obecność spiżarni – dzięki temu będziemy mogli przeznaczyć na nią optymalną lokalizację. To specyficzne pomieszczenie można wykorzystywać na wiele sposobów. W praktyce, coraz więcej osób przechowuje w spiżarniach nie tylko przetwory i produkty spożywcze, ale także rzadziej używane urządzenia kuchenne. Dzięki dodatkowej przestrzeni do zagospodarowania z łatwością można utrzymać porządek w jadalni. Warto podkreślić, że spiżarnię można zpalanować nawet w bardzo małych nieruchomościach – wystarczy ukryć ją w ścianie na korytarzu lub w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »