Porady architektów

Jak zabezpieczyć dom na czas wyjazdu?

W okresie świątecznym bardzo często zostawiamy dom i udajemy się na zasłużony wypoczynek – nierzadko nawet na dwa lub trzy tygodnie. Niestety, okres naszego wyjazdu jest zarazem okazją dla złodziei, którzy liczą na dłuższą nieobecność domowników. Oczywiście żadne zabezpieczenia nie zapewnią nam stuprocentowej ochrony przed próbą włamania, ale dzięki odpowiednim działaniom mamy szansę maksymalnie utrudnić złodziejom dostanie się do domu. Ważne jest, aby projekty domów uwzględniały ochronę przeciwwłamaniową już na etapie planowania budowy.

Ochrona przeciwwłamaniowa – o czym pamiętać na etapie budowy?

W zabezpieczeniu nieruchomości ważną rolę odgrywa brama wjazdowa i furtka, które powinny być wyposażone w zamki o wysokiej jakości. W praktyce, staną się one pierwszą przeszkodą dla nieproszonego gościa, która może skutecznie zniechęcić go do dalszych działań. Kolejnym krokiem powinien być wybór drzwi antywłamaniowych z odpowiednimi atestami. Najnowsze dane wykazują, że włamywacze coraz częściej dostają się do domu przez okna, dlatego również one powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. W wyborze właściwych modeli pomogą architekci, którzy stworzą projekt domu wraz z doborem właściwych elementów wykończenia danej nieruchomości. Dobrym pomysłem jest również montaż rolet antywłamaniowych. Warto też zabezpieczyć się na wypadek własnej nieostrożności i zainstalować przy oknach automaty domykające. Dzięki temu zostaną one samoczynnie zamknięte, nawet jeśli w pośpiechu wyjedziemy na wypoczynek. Zautomatyzowana ochrona przeciwwłamaniowa to jeden ze skuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie domu.

Nowoczesne zabezpieczenia przeciwwłamaniowe

Złodzieje często używają domofonu by upewnić się, czy dany budynek rzeczywiście jest pusty. Ciekawym urządzeniem, które pomoże nam wprowadzić ich w błąd, jest domofon z funkcją Skype. Z jego pomocą uzyskamy automatyczne połączenie wideo z osobą znajdującą się przed bramą. Warto także uzgodnić z architektami, aby projekt domu uwzględniał automatykę oświetleniową. Dzięki temu światło będzie zapalać się w ustalonych przez nas godzinach i imitować naszą obecność podczas wyjazdu. Nowoczesne zabezpieczenia przeciwwłamaniowe to także alarmy – najlepiej zdecydować się na montaż w pełni zautomatyzowanego systemu alarmowego, który w razie potrzeby, za pośrednictwem SMS wyśle do nas informację o zagrożeniu. Można także pomyśleć o zainstalowaniu nowoczesnych zamków z dostępem do internetu, które będę rejestrować próby ich otwarcia.

Na koniec warto wspomnieć o sejfach, w których można przechowywać drogocenne przedmioty podczas urlopu. Stworzony przez architektów projekt domu powinien uwzględniać obecność odpowiednio zabezpieczonego obiektu – wmurowanego w ścianę lub w podłogę. Tylko takie rozwiązanie zabezpieczy sejf przed wyniesieniem go przez włamywacza. Wbrew pozorom, skuteczna ochrona przeciwwłamaniowa nie musi być kosztowna, a dzięki pomocy doświadczonego projektanta uda nam się stworzyć plan budowy nieruchomości z uwzględnieniem efektywnych zabezpieczeń.

5 komentarzy

  • InstalProject

    Przy takich posiadłościach alarm to podstawa. Nawet monitoring, czy też wideodomofon. Dobre uwagi. Pozdrawiam

  • Damian

    Bardzo przydatny artykuł. Właśnie mam w planach wyjechać całą rodziną na dłużej więc idealnie trafiłem w artykuł. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »