Inspiracje & Wnętrza

Sztukateria w pokojach – modna czy nie?

Standardowe aranżacje wnętrz coraz częściej są zastępowane niebanalnymi pomysłami na wystrój poszczególnych pomieszczeń. Warto skusić się na sztukaterię, która świetnie sprawdzi się w salonie, w sypialni, a nawet w dziecięcym pokoju. Osoby zainteresowane większą ilością dekoracyjnych elementów powinny uwzględnić ich obecność jeszcze przed budową nieruchomości. Najlepiej poprosić architektów, aby przygotowywany przez nich projekt domu był dostosowany do możliwości zainstalowania wymarzonej sztukaterii. Jest to szczególnie ważne w przypadku dekoracji o większych gabarytach, takich jak kolumny czy panele ścienne.

Projekty domów a sztukateria – o czym warto pamiętać?

Decydując się na konkretne warianty sztukaterii, koniecznie należy wziąć pod uwagę metraż i specyfikę architektoniczną wybranych pomieszczeń. Jeśli projekt domu uwzględnia duży, przestronny salon, śmiało można skusić się na wprowadzenie do jego wnętrza stylowych kolumn czy szerokich listw sufitowych. Dobrym pomysłem będą także dekoracyjne panele ścienne, które są jednym z najmodniejszych dodatków do aranżacji salonu i sypialni. Warto zastanowić się nad wnęką – architekci są w stanie stworzyć projekty domów dostosowane do tego typu rozwiązań architektonicznych. Wnękę można podświetlić za pomocą sztukateryjnych kinkietów lub listw ściennych z oświetleniem LED. Taka oprawa wspaniale sprawdzi się w roli wyeksponowania na przykład dzieła sztuki. Wbrew pozorom, dekory z łatwością można dopasować do wielu aranżacji i nie są zarezerwowane wyłącznie do klasycznego wystroju wnętrza.

pik_2_w01

Sztukateria w pokoju – najmodniejsze propozycje

Obecnie do grona najmodniejszych wariantów sztukaterii zalicza się przede wszystkim listwy z oświetleniem LED. Na rynku dostępne są modele dostosowane do instalacji przysufitowej oraz przypodłogowej. Subtelne punkciki świetlne wprowadzą do wnętrza przytulną atmosferę, a ponadto rozjaśnią je i optycznie dodadzą więcej przestrzeni. Świetnym wyborem będą także wspomniane wcześniej panele ścienne – zarówno w klasycznym, jak i w bardziej awangardowym wzornictwie. Warto zwrócić uwagę na dekory dostosowane do sufitów. Bogato zdobione rozety czy kopuły najlepiej sprawdzą się w dość wysokich wnętrzach – projekt domu powinien uwzględniać tę kwestię.

allegro_2_w04

Dla miłośników ponadczasowej klasyki strzałem w dziesiątkę okażą się kolumny i półkolumny.Tego typu elementy najlepiej komponują się z mieszkaniami urządzonymi w antycznym stylu, ale można je również zestawić z nowoczesnym wzornictwem. Modna sztukateria w pokoju nie musi być utrzymana w białym kolorze – w aktualne trendy wpisują się malowane dekory, w tym produkty w spokojnych tonacjach beżu, brązu czy szarości.

Projekty domów uwzględniające sztukaterię to świetne rozwiązanie dla amatorów efektownych i stylowych aranżacji. Warto wybrać dekoracje utrzymane w ponadczasowej klasyce, do których z łatwością można dopasować pozostałe elementy wystroju. Panele ścienne, listwy, kolumny czy kinkiety pomogą zadbać o przytulną atmosferę całej nieruchomości.

3 komentarze

  • pracus

    Bardzo fajna sprawa, przyjemny montaż a przy tym pomieszczenie nabiera szyku jak napisała koleżanka wyżej.

  • Justyna

    Sztukateria wraca do łask…. i całe szczęście! Wprowadza do mieszkania szyk i elegancję. Szczególnie świetnie się sprawdza w wysokich pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »