Jak wybrać projekt domu?,  Poradnik Inwestora

Projekt domu od podszewki, czyli jakich materiałów używamy projektując nasze domy. Wiązary dachowe firmy Mitek

Doskonale wiemy jak różnorodne i wysokie są oczekiwania inwestorów, dlatego nasze projekty domów, odznaczają się niebanalną stylistyką, dbałością o funkcjonalny układ pomieszczeń i co najważniejsze rzetelnością dokumentacji projektowej. Projekty domów posiadają rozwiązania o niskim zużyciu energii, zachowując przy tym troskę o koszty inwestycji. Wiemy, że projekt domu nie jest łatwą lekturą i dla większości osób nie mających doświadczenia w budowlance, mało zrozumiałą.

Dlatego prezentujemy kolejny artykuł, który ma Wam przybliżyć materiały, jakich używamy projektując nasze domy. Pozwoli Wam to poznać nasze projekty „od podszewki”.

 

Prefabrykowane wiązary dachowe firmy Mitek

We współczesnym świecie coraz więcej produktów wykonuje się w sposób przemysłowy. Ta ewolucja następuje również w budownictwie. Wytwarzane w fabrykach komponenty pozwalają tutaj zredukować zakres prac wykonywanych na placu budowy. Zapewniają przy tym wysoką, jakość, nieosiągalną przy pracy ręcznymi narzędziami. Taki globalny proces nie omija ciesielstwa. Na całym świecie w coraz większym stopniu więźba dachowa jest prefabrykowana. Na budowie montuje się tylko dostarczone z fabryki elementy konstrukcji dachowej.

Aby móc produkować taką więźbę potrzebne są odpowiednie rozwiązania technologiczne. Jedno z nich opiera się na wykorzystaniu płytki kolczastej. Jest to blacha stalowa z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wtłoczeniu takich łączników w dołożone do siebie elementy tarcicy, powstaje trwałe mocne połączenie. Takie wprasowanie nie jest wykonywane na budowie, lecz na specjalistycznych stanowiskach, pod naciskiem 23-50 ton. Fabrycznie wykonane składniki konstrukcji dachu są przywożone na plac budowy i tu, zwykle w ciągu 1-2 dni są montowane w całość.

Znaczne oszczędności dzięki wiązarom
W budownictwie mieszkaniowym najczęściej spotykanym zastosowaniem prefabrykowanych wiązarów są domy parterowe. W porównaniu do powszechnie spotykanych projektów ze stropem betonowym i ułożoną na nim więźbą ciesielską, takie rozwiązanie daje znaczne oszczędności. Zwykle zastosowanie wiązarów powala zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych. Orientacyjny koszt konstrukcji stropodachowej to 100-140zł netto za 1 m2 połaci dachu.

Swoboda zagospodarowania przestrzeni
Ponieważ zwykle wiązary opierają się tylko na ścianach zewnętrznych nie są potrzebne podpory wewnątrz. Dzięki temu można niemal dowolnie usytuować wewnętrzne ściany. Mogą one być wykonane w taniej technologii lekkiej i bez kosztownej ławy fundamentowej. Można uzyskiwać znaczne otwarte przestrzenie np. salon o wymiarach 10m x 10m.

Czy gotowa więźba dachowa skraca czas budowy, a jeśli tak, to dlaczego warto kierować się takim wyborem?

Gotowa więźba jest wykonywana w elementach w fabryce, na specjalistycznych maszynach. Na plac budowy przyjeżdża komplet części, które są szybko montowane w całą konstrukcję dachu. Przy domu jednorodzinnym zajmuje zwykle od 1 do 2 dni w zależności głównie od stopnia skomplikowania bryły budynku.
Poza szybkością prac warto zdecydować się na gotową więźby z następujących powodów:
a) pas dolny wiązarów może stanowić konstrukcję stropu, co przynosi znaczne oszczędności poprzez eliminacje kosztownego stropu betonowego (to rozwiązanie jest zwykle droższe o kilkanaście tysięcy złotych),
b) ponieważ fabryka gotowej więźby ma swoje biuro projektowe i jest tak dostawcą wszystkich materiałów jak i wykonawcą więźby, jest jasno określone, kto odpowiada za końcowy efekt a inwestor nie musi się o nic martwić (zakup drewna w tartaku, okuć ciesielskich, impregnatu itd.),
c) w przeciwieństwie do tradycyjnego wykonywania więźby, materiał nie jest składowany tygodniami na budowie – przez to eliminuje się ryzyko jego kradzieży czy uszkodzenia,
d) wiązary z płytkami kolczastymi pozwalają uzyskać przy domach parterowych dodatkowe pomieszczenie w poddaszu, które może być wykorzystane jako strych lub dodatkowy pokój.

Dlaczego warto kopić więźbę z fabryki ?

Na współczesnych placach budów w coraz większym zakresie stosuje się fabrycznie przygotowane komponenty domów. Ogranicza się zakres prac wykonywanych ręcznie, często w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Ten proces nie omija także i więźby dachowej. Jej przemysłowe wytwarzanie przynosi inwestorowi wiele korzyści:
1. Jednoznacznie określona gwarancja.
Dostawca więźby jest  projektantem, tartakiem, hurtownią okuć, sprzedawcą impregnatu oraz cieślą w jednym. Odpowiada więc całkowicie za końcowy produkt. Gdy cieśla (ew. firma budowlana) wykonuje konstrukcję przez kogoś zaprojektowaną, z powierzonych przez inwestora materiału, często jest problematyczne kto odpowiada za produkt.
2. Dokładna cena bez niespodzianek.
Ponieważ inwestor kupuje gotowy produkt, zna jego dokładną cenę. Gdy oddzielnie wynajmujemy cieśli, kupujemy tarcicę i materiały pomocnicze, możemy lepiej lub gorzej oszacować koszty.
3. Gwarancja jakości drewna.
Zakład przemysłowy wykonujący masowo więźby zwykle kontraktuje dostawy materiału od sprawdzonych kontrahentów. Z mocy prawa producenci wiązarów podlegają certyfikacji i podlegają pod okresowe kontrole uprawnionych organów. Kupując więźbę z fabryki otrzymujemy konstrukcję z drewna zgodnego z obowiązującymi w Polsce normami tj. suszonego oraz przesortowanego pod względem wytrzymałości.
4. Wykonywanie maszynowe to równe połacie dachowe.
Elementy więźby nie są wycinane ręcznymi narzędziami ale za pomocą specjalistycznych pił, zwykle sterowanymi komputerowo. Dokładność poszczególnych części konstrukcje zapewnia równe połacie dachowe do pokrycia.
5. Szybki montaż. Porządek na budowie. Eliminacja ryzyka kradzieży.
Fabrycznie przygotowane elementy są dostarczane w określonym dniu na plac budowy i montowane w całość. Zazwyczaj jest to 1-2 dni pracy. Ponieważ, w przeciwieństwie do starej metody wykonywania więźby, drewno jest składowane tygodniami na placu budowy, eliminuje się ryzyko jej kradzieży, uszkodzenia. Łatwiej jest utrzymać porządek.
6. Obniżka kosztu budynku.
Prefabrykowane wiązary pozwalają, zwłaszcza w domach parterowych, na wyeliminowanie kosztownego stropu betonowego. Niejednokrotnie jego koszty i inne związane z tym wydatki (wewnętrzna ściana nośna, ława fundamentowa) dają oszczędności przekraczające kilkanaście tysięcy złotych.

9 komentarzy

 • Kamil Woronis

  Bardzo interesujący wpis. Ja właśnie szukam firmy, która pomogłaby mi w wybudowaniu domu. Widzę, że mowa w tym artykule o naprawdę porządnych fachowcach.

 • Franciszek

  U mnie z poddaszem był spory problem, bo projekt chyba pokonał budowlańców, dlatego w połowie pracy zmieniliśmy firmę budowlaną.

 • Waldemar

  ARTUR MICHALSKI – to chyba praktycznie to samo. Wiązary chyba występują częściej w całości i są montowane na dachu, a więźbę robi się od podstaw. Mogę się mylić.

 • Waldemar Jarosz

  Artur Michalski – chyba niewiele się równią. Z tego co wiem, wiązary występują częściej jako całość, natomiast więźby stawia się od podstaw. Mogę się jednak mylić.

 • DOMY w Stylu

  DOMY w Stylu

  Panie Arturze, wiązary prefabrykowane Mitek produkowane są w fabryce na specjalistycznych maszynach. Na plac budowy przyjeżdża komplet części, które są szybko montowane w całą konstrukcję dachu przy użyciu dźwigu. Przy domu jednorodzinnym zajmuje to zwykle od 1 do 2 dni w zależności od stopnia skomplikowania bryły budynku. Więźba tradycyjna wykonywana jest przez ekipę ciesielską z pojedynczych belek bezpośrednio na budowie. Poszczególne komponenty konstrukcji (krokwie, jętki itp.) są docinane, dopasowywane i łączone za pomocą złączy ciesielskich na placu budowy.

 • Jan

  Bardzo szczegółowa i wyczerpująca odpowiedź. Ja też wcześniej nie wiedziałem jaka jest różnica między wiązarami a więźbami.

 • Wood

  Pomysłowy wpis pełen ciekawych informacji. W prawdzie nie stawiam domu, ale wiadomości przydadzą się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »