Projekt domu Borówka 4 bal
Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Domy z bala — czyli zdrowe, ekologiczne i wygodne

Domy budowane z bali to ciekawa alternatywa dla domów szkieletowych i murowanych. Są bardziej ekologiczne oraz zapewniają większy komfort w użytkowaniu. Domy z bali to zdrowa, ekologiczna i wygodna alternatywa dla domów w tradycyjnej technologii. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zbudować trwały dom w niedługim czasie. Domy te można zbudować w krótkim czasie, mniej skomplikowanymi metodami budowy i w przystępnej cenie, w porównaniu z domami murowanym. Poznaj projekty domów z bala i przekonaj się, jak innowacyjne i niezwykłe one są.

Projekt domu Borówka 4 bal

Projekt domu Borówka 4 bal

Zalety projektów domów z bala

Jeśli chodzi o budowanie domów z bali, korzyści z takiego rozwiązania jest wiele. Jednym z ważniejszych zalet jest możliwość samoregulacji wilgotności drewna. Drewno kumuluje ciepło i reguluje wilgotność znacznie lepiej niż  materiały takie jak beton czy cegła. Oznacza to, że latem bale drewniane pochłaniają ciepło z zewnątrz, dzięki czemu w domu jest chłodno i przyjemnie, natomiast zimą oddają to ciepło, zapobiegając zbytniemu wychłodzeniu wnętrza domu. Dodatkowym atutem jest fakt, że dzięki regulacji wilgotności drewna, we wnętrzu powstaje mikroklimat, który jest niezwykle korzystny dla mieszkańców tego domu. Spowalnia on rozwój pleśni i grzybów, które wpływają niekorzystnie na zdrowie mieszkańców. Jest to zatem ekologiczna i zdrowa opcja budowy domów. Domy z bali stały się popularną opcją dla osób poszukujących zdrowszego, ekologicznego i przede wszystkim wygodnego sposobu życia. Opisane właściwości izolacyjne drewna ograniczają również koszty użytkowania domu. Od zawsze wiadomo iż budynek dobrze zaizolowany będzie wymagał mniejszych nakładów na ogrzewanie.

Projekt domu Traper 2 bal

Projekt domu Traper 2 bal

Kolejną zaletą jest trwałość materiału budowlanego jakim jest bal. Odpowiednio przygotowane drewno do budowy domu sprawi, iż będzie on służył swoim mieszkańcom przez dziesięciolecia a nawet setki lat. Do budowy domu z bala drewno musi być odpowiednio obrobione, wysuszone oraz sezonować przez minimum dwa lata. Jest to długi i pracochłonny proces, który przekłada się na trwałość tego surowca.

Realizacja projektu Biedronka bal

Zdjęcie z realizacji – projekt domu Biedronka bal

Projekty domów z bala charakteryzują się zazwyczaj prostą bryłą z dwuspadowym dachem. Drewno do budowy domu z bala przygotowywane jest najczęściej w fabryce. Na budowę  dostarczane są wówczas gotowe elementy ścian, więźby i stropu, które są ze sobą łączone przez wyspecjalizowana ekipę. Budowa domu z bali trwa wówczas ok. 4 tygodni. Jest to zdecydowanie jedna z głównych zalet tego rodzaju budownictwa.

Projekt domu Konwalia 2 bal

Projekt domu Konwalia 2 bal

Jak powstaje dom z bala?

Dom z bala charakteryzuje się indywidualnym i niepowtarzalnym wyglądem. To wyjątkowe domy, którym bardzo łatwo nadaje się niekonwencjonalnego kształtu oraz z pewnością niespotykanego charakteru. Do budowy domów z bala wykorzystuje się świerk, modrzew lub sosnę syberyjską. Konstrukcja domu powstaje zazwyczaj w fabryce z ponumerowanych dużych bali, które dzięki numeracji z łatwością się do siebie dopasowują na budowie. Sama budowa takiego domu to kwestia kilku tygodni. Jednakże należy pamiętać, że do budowy takiego domu potrzebna jest firma specjalizująca się konkretnie w tej technologii stawiania domów, aby wszystko zostało sprawnie i profesjonalnie wykonane, bez późniejszych niepotrzebnych i kosztownych poprawek.

Projekt domu Poziomka bal

Projekt domu Poziomka bal

Ile kosztuje budowa domów z bala?

Koszty budowy domów bala to jedna z wad tej technologii budowania. Jest to związane z ceną samego surowca, która jest uzależniona od rodzaju drzewa oraz z długim procesem jego przygotowania do budowy. Każdy gatunek drewna posiada inne właściwości, zróżnicowane pod kątem odporności na czynniki atmosferyczne, wytrzymałość mechaniczną, wygląd oraz cenę. Szacuje się, iż  na koszt budowy domu z bali w 60% wpływają właśnie koszty drewna, zaś w 20% są to koszty robocizny. Projekty domów z bala powinny być realizowane przez wyspecjalizowaną ekipę, która będzie w stanie precyzyjnie wykonać i dopasować do siebie każdy element konstrukcyjny. Nie warto oszczędzać na dobrej ekipie, gdyż od tego zależy prawidłowe wykonanie naszego przyszłego domu.

Projekt domu Borówka 3 bal

Projekt domu Borówka 3 bal

 

Wszystkie projekty domów z bala zobaczysz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »