Jak wybrać projekt domu?,  Poradnik Inwestora

Projekt domu od podszewki, czyli jakich materiałów używamy projektując nasze domy. Materiały izolacyjne – wełna szklana ISOVER

Budując dom należy sprawdzić, jakie rozwiązania i materiały izolacyjne zastosować, aby budynek spełniał nie tylko minimalne wymagania prawne obowiązujące dzisiaj, ale był korzystną inwestycją na długie lata.

Zgodnie z wymogami prawnymi od 2021 roku każdy dom ma być energooszczędny. Współczynnik przewodności cieplnej, oznaczany symbolem λ (lambda) i podawany w W/mK, jest jednym z istotniejszych parametrów dla budownictwa. Izolacyjność wełny mineralnej szklanej dostępna jest od 0,030 W/mK do 0,045 W/mK (im mniejsza wartość lambda – tym lepsza izolacyjność).

 

Izolacja termiczna poddasza wełną szklaną ISOVER

Ze względu na właściwości i parametry techniczne produktem rekomendowanym do izolacji poddaszy jest lekka, sprężysta wełna szklana ISOVER. Grubość zastosowanej wełny zależy od konstrukcji danej przegrody czy parametrów wełny i dla budynków energooszczędnych nie powinna być mniejsza niż 30-35 cm. Dostępne na rynku systemy zabudów poddaszy umożliwiają zastosowanie grubości izolacji nawet powyżej 40 cm.

W celu osiągnięcia odpowiedniego standardu izolacyjności termicznej przegrody konieczne jest stosowanie materiałów izolacyjnych o jak najlepszych parametrach cieplnych, np. ISOVER Mutimax 30 (λD = 0,030 W/mK), SUPER-MATA PLUS  (λD = 0,032 W/mK), czy SUPER-MATA (λD = 0,033 W/mK). Im parametr ten jest mniejszy – tym produkt jest lepszym izolatorem termicznym.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem izolacji termicznej poddaszy jest dwuwarstwowy układ wełny, co pozwala na zniwelowanie  mostków termicznych jakie tworzą elementy konstrukcji nośnej (krokwie czy elementy metalowe konstrukcji dachu). Jednowarstwowy układ wełny i brak ciągłości termoizolacji zwiększa straty ciepła i znacznie obniża izolacyjność cieplną przegrody co zwiększa koszty ogrzewania, pogarsza komfort cieplny i niekorzystnie wpływa na trwałość budynku. Najbardziej efektywną izolacją poddasza jest izolacja 2-warstwowa (materiał izolacyjny układany pomiędzy i pod krokwiami).

Prawidłowy układ warstw ocieplanego poddasza:

 1. memebrana dachowa ISOVER;
 2. 3. wełna szklana ISOVER;
 3. System ISOVER VARIO®;
 4. zabudowa np. z płyt g-k;
 5. profile i akcesoria mocujące.

 

System aktywnej ochrony przed wilgocią ISOVER VARIO®

W dachu skośnym nie może zabraknąć też odpowiedniej wentylacji zapobiegającej pojawieniu się pleśni, np. na krokwiach. Dobrze zaprojektowana połać dachowa to połać ze szczeliną wentylacyjną pomiędzy membraną dachową a poszyciem np. z dachówki. Pamiętajmy też o paroizolacji chroniącej przegrodę przed przenikaniem do niej wilgoci z wnętrza budynku.

 

 

W tym celu warto wybrać inteligentną membranę paroizolacyjną Vario® o zmiennym oporze dyfuzyjnym, który polega na tym, że system zimą jest szczelny, natomiast latem rozszczelnia się, dzięki czemu wilgoć może swobodnie przemieszczać się przez warstwy dachu. W skład systemu Vario® wchodzą kleje i taśmy, więc nieszczelność tego systemu jest ograniczona do minimum. Brak membrany paroziolacyjnej stwarza ryzyko, że przy niesprzyjających warunkach może dojść do zawilgocenia konstrukcji dachu, a następnie rozwoju pleśni i grzybów.

Należy pamiętać o szczelnym montażu membrany paroizolacyjnej na całej powierzchni izolowanego poddasza, pomiędzy warstwami wełny i płytami gipsowo-kartonowymi. Brzegi folii powinny zachodzić na siebie około 10 cm. Należy zwrócić również uwagę, aby podczas układania folii wszystkie połączenia były dokładnie uszczelnione za pomocą taśm klejących i specjalnej masy uszczelniającej ISOVER VARIO®XtraFit. Zwłaszcza newralgiczne miejsca połączeń płaszczyzn, uszczelnienia przejść instalacyjnych i otworów wymagają szczególnie starannego i szczelnego wykonania.

 

 

Aplikacja ISOVER PL – policzy, doradzi, pomoże

Z pomocą aplikacji ISOVER PL każdy profesjonalista – wykonawca, doradca techniczny czy handlowiec – sprawnie dokona obliczeń technicznych, dobierze optymalne rozwiązanie izolacyjne, sprawdzi szczegóły montażu, oszacuje ilość potrzebnego materiału. Inwestor natomiast, pozna plusy i minusy dostępnych na rynku materiałów do izolacji cieplnej i akustycznej, dzięki czemu będzie mógł podejmować decyzje w oparciu o rzetelną wiedzę.

 

 

W aplikacji Isover.pl znaleźć można, oprócz uporządkowanego przeglądu oferty ISOVER, m.in.:

 • kalkulator cieplny pozwalający obliczyć przybliżone parametry termiczne dla kompletnych przegród budowlanych,
 • kalkulator ilości potrzebnych rolek lub paczek danego produktu w zadanej grubości w zależności od wielkości izolowanej powierzchni,
 • materiały instruktażowe w postaci grafik i filmów pokazujących prawidłową izolację dachu skośnego i ściany działowej,
 • moduł programu Mistrzowie Izolacji dla zarejestrowanych wykonawców,
 • przegląd multimedialnych ciekawostek związanych z właściwościami wełen szklanych i skalnych ISOVER,
 • porównywarkę materiałów izolacyjnych,
 • interaktywny demonstrator właściwości akustycznych różnych materiałów izolacyjnych w ścianach działowych i fasadach,
 • możliwość kontaktu z ISOVER z poziomu aplikacji – wywołanie telefoniczne inżyniera Biura Doradztwa Technicznego, konsultanta programu Mistrzowie Izolacji, Regionalnego Doradcę Technicznego ISOVER.

 

Aplikacja jest bezpłatna. Można ją pobrać na urządzenia mobilne w systemach iOS oraz Android: https://www.isover.pl/isover-app.

2 komentarze

 • Dominik

  Sam również zastanawiam się nad zakupem wełny szklanej ISOVER. Słyszałem o niej wiele dobrych słów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »