Porady architektów

Co należy wiedzieć o kominku w domu?

Kominek stał się symbolem przytulności i ciepła rodzinnego. Jest również obowiązkowym motywem kultowych filmów zachodnich produkcji i świątecznych edycji katalogów wnętrzarskich. Trudno odmówić mu uroku, dlatego chętnie decydujemy się na jego obecność w salonie. Ale czy wiemy, jakiego paliwa używać, aby zapewnić sobie maksimum komfortu?

 

Dlaczego decydujemy się na kominek?

Początkowo kominek pełnił rolę wyłącznie głównego źródła ciepła w domach, gdzie nie była jeszcze doprowadzona instalacja grzewcza. Regularne uzupełnianie drewna pozwalało utrzymać ciepło szczególnie w mroźniejsze dni. Jednak wraz z pojawieniem się nowszych budynków wyposażonych już w centralne kotły na paliwa stałe, kominki zaczęły pełnić rolę dodatku, z którego zaczęto korzystać dla rekreacji.

Obecnie kominek ma dwie podstawowe funkcje:,

– jako dodatkowe źródło ciepła;

– jako konstrukcja dekoracyjna.

O ile posiadanie  już wybudowanego kominka pozwala na połączenie obu tych funkcji, kwestia wykonania nowego często wiąże się z wieloma wątpliwościami. Z tego powodu dlatego dość często decydujemy się na stworzenie konstrukcji, bez podłączenia jej do instalacji dymowej, co wyklucza możliwość rozpalenia i korzystania z kominka jako dodatkowego źródła ciepła. Posiadanie kominka bez możliwości używania go jako źródła dodatkowego ogrzewania, może być jednak dyskusyjne. Korzystanie z jego dobrodziejstw ma wiele zalet, zarówno tych użytkowych (ciepło, atmosfera), jak i estetycznych (klimat, walory wizualne).

Popularność kominków sprawiła, że dziś są one nie tylko łatwo dostępne, ale również możemy wybierać spośród wielu modeli, np. stylizowanych na angielskie, czyli proste, białe z charakterystycznymi filarami lub zdobieniami albo np. rustykalne, wykonane z zatopionych kamieni, przywołujące na myśl sielskie wieczory z kubkiem grzańca.

Kominki, ze względu na mnogość modeli oraz statystyk, mogą podkreślić walory aranżacji, dlatego są uważane jako tzw. “wisienka na torcie” w domowym zaciszu. Ich obecność zwykle wzbudza największe zainteresowanie, zaś możliwość szybkiego dogrzania pomieszczenia sprawia, że posiadanie tego typu instalacji sprawdza się na dużych powierzchniach, gdzie znajdują się grzejniki ścienne i potrzeba więcej czasu, aby uregulować temperaturę.

 

Kominek – rozwiązanie dla mieszkańców kamienic

Atrakcyjny wygląd i funkcjonalność to nie jedyne zalety kominków. Przy przemyślanym użytkowaniu oraz wyborze najlepszego modelu i paliwa, są również tanie w eksploatacji, dzięki czemu w każdej chwili możemy ogrzać pomieszczenie i kontrolować ilość zużywanego opału, bez obaw o wysoki rachunek za wykorzystaną energię cieplną w danym miesiącu.

Dodatkowe plusy płynące z posiadania takiej instalacji odczują również mieszkańcy np. kamienic, które są uzależnione od centralnego zarządzania przez spółdzielnię i nie mogą samodzielnie decydować o momencie rozpoczęcia ogrzewania mieszkań. Niezależność w samodzielnym decydowaniu o rozpoczęciu sezonu grzewczego pozwala więc cieszyć się komfortem cieplnym w mieszkaniu, zanim spółdzielnia mieszkaniowa wyda taką decyzję.

 

Kominek w domu – najważniejsze informacje

Chcąc zainstalować w domu kominek należy m.in. wiedzieć, w którym miejscu powinien on stać oraz jakie paliwo wybrać, aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnego zapachu oraz nadmiernego kopcenia.

 

Wybór kominka

Teoretycznie najprostsza, choć w praktyce często najtrudniejsza kwestia. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie będzie jego przeznaczenie. Jeśli kominek ma pełnić rolę wyłącznie dekoracyjną, wówczas możemy wybrać typ otwarty. W przypadku chęci użycia, najbezpieczniejszy będzie zamknięty, czyli z tzw. wkładem, ponieważ minimalizuje ryzyko pożaru z powodu wydostania się iskry z niezabezpieczonego paleniska.

Jeśli planujemy palić w kominku od czasu do czasu, również należy kierować się bezpieczeństwem i wybrać model z wkładem. Pamiętajmy, że moment zapłonu jest chwilą i często następuje w najmniej spodziewanym momencie, dlatego nie powinno się ryzykować i wybrać opcję z dodatkowym zabezpieczeniem.

 

Moc kominka

O tym, jaką moc należy wybrać, również decyduje przeznaczenie. Jeśli kominek będzie głównym źródłem ogrzewania, wówczas warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, stan termomodernizacji domu oraz wielkość i wysokość domu. W dobrze izolowanym domu i powierzchni 150 m² i wysokości nieprzekraczającej 270 cm, może wystarczyć moc 12 kW. Przyjmuje się również, że 1kW jest w stanie ogrzać 10 m² pomieszczenia przy wysokości 2,5 m, czyli 25 m³. Jeśli mamy problem z wyborem odpowiedniego modelu, warto skonsultować się z doradcą technicznym, który dokładnie obliczy nam, jaką moc powinien mieć wkład, aby zapewnić nam optymalny komfort cieplny.

 

Miejsce

Przy obecnym rozwoju technologii kominkowej, nie ma sztywnych zasad dotyczących miejsca instalacji. Jednak ze względu na wygodę oraz walory wizualne, warto umieścić go w miejscu, gdzie przebywamy najczęściej, czyli np. w salonie. W zależności od rodzaju, mogą być montowane przy ścianie lub w formie wyspy, jednak nie powinien on przeszkadzać w swobodnym przemieszczaniu się.

 

Opał

Wybór paliwa jest niezwykle istotny, jeśli chcemy zagwarantować sobie odpowiedni komfort cieplny oraz wpłynąć na żywotność kominka. W zależności od swoich upodobań, możemy wykorzystać do tego celu drewno, pellet lub brykiet. Aby uniknąć powstawania spieków oraz nieefektywnego ogrzewania, należy jednak zawsze zwracać uwagę na jakość paliw, jakie zamierzamy kupić. W przypadku drewna istotna jest również wilgotność, dlatego zaleca się przechowywanie go w suchym miejscu. Należy również pamiętać, że nie wolno spalać w kominkach rzeczy, które nie są przeznaczone do tego celu, np. opon, ubrań i plastiku. Pamiętajmy, że nieprzestrzeganie zasad może grozić uszkodzeniem instalacji oraz doprowadzić do pożaru.

 

Budowa kominka przez specjalistę

Kominek, choć teoretycznie posiada prostą budowę, jest konstrukcją, która może zagrażać bezpieczeństwu wszystkim mieszkańców, dlatego tak ważne jest, aby do jego instalacji zaprosić fachowca i wykonywać regularne przeglądy. Samodzielna instalacja wkładu może wiązać się z błędami montażowymi, w wyniku czego może dojść do pożaru lub zadymienia pomieszczenia. Co więcej, poprawna instalacja gwarantuje również wyższy komfort cieplny, dzięki czemu nie dochodzi do sytuacji, w której ogrzewanie staje się nieefektywne i drogie.

Całkowity koszt budowy kominka jest zależny od wielu czynników, m.in. typu, modelu i wielkości. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę obowiązującą cenę za wizytę specjalisty, który posiada uprawnienia na wykonanie instalacji. Orientacyjny koszt budowy kominka to średnio od 3 do 5 tysięcy złotych, zaś w przypadku bardziej rozbudowanych modeli, cena może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

 

O czym należy pamiętać, aby czerpać z kominka jak najwięcej korzyści?

Kominek jest wspaniałym urządzeniem grzewczym, które nie tylko dobrze się prezentuje, ale również zapewnia komfort cieplny w domu. Aby jednak jak najdłużej zachować go w dobrym stanie, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • regularne czyszczenie – jest to podstawa użytkowania kominka domowego. Brak regularnego czyszczenia może doprowadzić do zmniejszenia wydajności, dymienia a nawet do pożaru;
  • cykliczne przeglądy – kominki, choć przystosowane do pracy w wysokich temperaturach, mogą ulec zniszczeniu, dlatego zaleca się coroczny przegląd stanu instalacji. Czasami niewielka usterka, która nie zostanie w porę zauważona, może doprowadzić – na zasadzie domina – do sytuacji, w której konieczna będzie kosztowna naprawa. Dodatkowo, regularne sprawdzanie drożności instalacji dymnej, minimalizuje ryzyko pożaru;
  • kontrola rodzicielska i rozwaga – wyobraźnia naszych pociech jest ogromna zaś świadomość ryzyka bardzo mała, dlatego w trosce o życie dzieci, nigdy nie powinniśmy ich zostawiać samych z palącym się kominkiem. Zasada ta dotyczy również pozostawiania instalacji bez żadnej kontroli;
  • czysta szyba – wadą kominków jest konieczność częstego czyszczenia szyby, ponieważ bardzo szybko ulega osmoleniu. Aby jednak front był jak najdłużej czysty, warto rozważyć zakup samoczyszczącej szyby albo zapoznać się z zasadami czystego spalania.

 

Autorką wpisu gościnnego jest Ola – miłośniczka aranżacji wnętrz i redaktorka bloga Fixly.

 

 

1 komentarz

  • Marek

    Kominek to moje ulubione miejsce przy którym spędzam długie zimowe wieczory.
    Wpis podpowiedział mnie na co zwracac uwagę i o czym pomiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »