Porady architektów

Na co należy zwrócić uwagę wybierając dachówkę ceramiczną?

Jeden z najważniejszych wyborów przy budowie domu to zakup dachówki. Pierwsze, co przychodzi nam do głowy to jej rodzaj i kolor. Dużą popularnością w Polsce cieszą się dachówki ceramiczne, które dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii produkcji, łączą w sobie tradycję, innowacyjne rozwiązania, wysoką jakość i walory wizualne. Do wyboru mamy dachówki płaskie doskonale komponujące się z domami o współczesnej architekturze, a także karpiówki, esówki, holenderki, marsylki, które pasują do budynków tradycyjnych. Nie każdy jednak typ pasuje stylem do określonego budynku. Tu o pomoc warto poprosić architekta, dekarza czy też doradcę sprzedaży, którzy przedstawią różnice między nimi.

Szczegóły dotyczące koloru i kształtu dachu znajdziemy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, jeśli taki istnieje na danym obszarze. O tym, czy wybrany przez nas kolor i kształt dachu pasują do przestrzeni decyduje Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wymóg projektowania dachów o podobnej kolorystyce wywodzi się z potrzeby zachowania ładu przestrzennego oraz poszanowania unikalnego charakteru danego miejsca. Jeżeli nie mamy ograniczeń w kolorystyce dachu, to dobrze jest, aby wywodziła się ona z kolorów natury. Wybór naturalnych odcieni pozwala lepiej dopasować dom do otaczającego krajobrazu.

Projekt domu Karminowy. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Karminowy

 

Czy kierować się modą?

Wielu decyduje się na taki kolor i kształt dachu, jaki ma ktoś z rodziny czy znajomi. Pamiętajmy jednak, że moda może trwać np. tylko jeden sezon i po kilku latach, obecnie popularny kształt/kolor będą odbierane jako coś niemodnego. Inaczej wygląda to w przypadku tradycji. Przywiązanie do określonego kształtu dachu można doskonale zauważyć w rejonach Podhala, gdzie mieszkańcy decydują się na dachy półszczytowe. Są to funkcjonalne strome dachy dla drewnianych domów, które ułatwiają zsuwanie się śniegu.

Projekt domu Malinowy. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Malinowy

 

Wybór dachu to decyzja, którą podejmujemy na lata. Dlatego warto dobrze zastanowić się, który kolor idealnie sprawdzi się na naszym dachu. Marka CREATON ma w swojej ofercie szeroką gamę kolorów dachówek ceramicznych. Jeśli nasz wybór nie jest ograniczony założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, to możemy wybierać np. modele w klasycznej czerwieni, eleganckich tonacjach szarego łupka lub zawsze modnej czerni.

Projekt domu Aksamit 8. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Aksamit 8

 

Zwróćmy także uwagę na wielkość dachu. Do mniejszych powierzchni stosujemy małoformatowe dachówki np. model HARMONIE, do większych dachów – dachówki wielkoformatowe, np. model TITANIA. Istotne jest również nachylenie połaci dachowej. Na dachach o niskim nachyleniu najlepiej sprawdzą się dachówki o wyraźnych kształtach, np. esówki. Należy natomiast unikać dachówek płaskich, bo nie będzie widoczny założony efekt wizualny.

Projekt domu Amarylis 7. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amarylis 7

 

Angoba czy glazura?

Przy wyborze dachówki zwracajmy uwagę na rodzaj powłoki. Naturalna, angobowana czy glazurowana? Dachówka naturalna będzie najlepsza dla osób, którzy chcą zachować tradycyjny wygląd lub odnawiają stary dom i chcą zachować jego pierwotny styl i charakter. Dachówki z angobą mają gładszą powierzchnię od dachówki naturalnej. Dachy z taką powierzchnią są mniej podatne na zabrudzenie oraz na obrastanie mchem. Glazurowana powłoka zapewnia szklisty połysk i ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych. Dodatkowo utrudnia tworzenie się zabrudzeń i ułatwi procesy oczyszczania z kurzu, nasion roślin, mchu i pleśni. Plusem jest też to, że przyspiesza spływ wody z dachu i skraca czas zalegania śniegu. Dla budynków znajdujących się blisko lasów czy parków poleca się dachówki angobowane bądź glazurowane. Dzięki nim pokrycie dachowe będzie dłużej odporne na zazielenienie.

Projekt domu Milutki. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Milutki

 

Do dachówki dobierz akcesoria

Dach to nie tylko dachówka. Kompleksowe zabezpieczenie przed opadami, czy też zabrudzeniami, skuteczną wentylację i ochronę przed śniegiem zapewnią dodatkowe akcesoria, co ważne – najlepiej tego samego producenta. Powinny być one dopasowane do wybranej dachówki pod względem wizualnym i funkcjonalnym.

Zwracajmy uwagę na miejsce zakupu. Na to, jak przechowywane i pakowane są dachówki. To w jakim stanie przywieziony zostanie produkt na budowę ma ogromny wpływ na prace dekarskie – zniszczone produkty trzeba będzie wymienić, a to spowolni realizację dachu.

Jednym z najważniejszych czynników podczas wyboru dachówki jest oczywiście cena produktu. Nie zawsze najdroższe dachówki mają najlepsze parametry. Warto wziąć pod uwagę format dachówki – im większy model, tym niższe koszty zakupu. Uwarunkowane jest to ponadprzeciętnym zużyciem produktu na metr kwadratowy. Na przykład dachówka ceramiczna TITANIA jest niezwykle ekonomiczna w porównaniu do innych rozwiązań dostępnych na rynku. Na 1 mkw. wystarczy ok. 9 sztuk dachówek tego modelu. Wybór modelu TITANIA to nie tylko oszczędność środków, ale też czasu.

Nie zapominajmy również o gwarancji i dokładnie wczytujmy się w jej zapis. Najlepiej, jeśli dany produkt jest objęty gwarancją na mrozoodporność i co niezwykle istotne – na nieprzesiąkliwość. Dzięki temu dach wytrzyma długoletnią eksploatację i będzie pięknie wyglądał.

Projekt domu Malmo. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Malmo

 

Wybór dachówki ceramicznej nie powinien być przypadkowy. To decyzja na lata. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany, najlepiej u sprawdzonego producenta oferującego nie tylko dachówki, ale też akcesoria gwarantujące kompleksowe zabezpieczenie dachu.

 

Na zdjęciu głównym wykorzystano wizualizację projektu domu Wolta. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Wolta

3 komentarze

  • Weronika

    Dachówka ceramiczna to wybór na lata. Jest niesamowicie trwała i dodaje elegancji domowi. Choć jest obecnie moda na płaskie modele i czarne kolory to na rynku mamy tak duży wybór, że każdy znajdzie coś innego dla siebie. My poszliśmy we wspomnianą tutaj Titanię od Creatona. Miedzianą. Co prawda ten kolor nie jest dostępny w glazurze ale i tak ładnie się prezentuje na dachu. A powłoka angobowa jest równie trwała co powłoka glazurowana.

  • Wood

    Myślałem, że o dachówkach wiem wiele, a tu zdziwienie. Po zapoznaniu się z wpisem jestem olśniony.

  • Marek

    Warto było zapoznać się z wpisem. Jestem bardziej doinformowany i teraz już wiem co i jak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »