Porady architektów

Dom parterowy – jak rozplanować jego układ i jak go urządzić

Dom parterowy kojarzy się przede wszystkim z amerykańskimi przedmieściami, otwarciem na ogród oraz niewielką powierzchnią. Złośliwi powiedzą, że nie jest on w stanie zaproponować tyle, co budynki piętrowe. Wszystko zależy jednak od układu pomieszczeń i urządzenia ich, gdyż nawet na niewielkiej powierzchni można zdziałać cuda przy zachowaniu odpowiednich zasad.

 

Podział domu na strefy

Pomoc przy planowaniu układu przestrzennego domu stanowi podział budynku na trzy strefy: dzienną, nocną i gospodarczą. Powinny być one wyraźnie oddzielone od siebie oraz wyeksponowane w odpowiedni sposób na działanie promieni słonecznych (np. strefa nocna nie wymaga ich wcale). W przypadku budynków wielopiętrowych dochodzi często do niekontrolowanego rozrostu poszczególnych stref, a co za tym idzie – chaosu komunikacyjnego pomiędzy nimi. Budynek parterowy o wiele łatwiej zaplanować, gdyż pomieszczenia są w nim o wiele mniejsze, a więc przy ich urządzaniu kluczowe znaczenie ma rozwaga i umiar. Strefa dzienna oraz nocna powinny ze sobą sąsiadować, jednak wymagane jest w nich umieszczenie barier dla gości i osób niepożądanych, mogących wejść do obszarów mieszkańców. Strefa gospodarcza powinna znajdować się na uboczu, z dala od pozostałych obszarów, gdyż generuje ona zanieczyszczenia oraz hałas.

Układ funkcjonalny projektu domu Ariel. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ariel

 

Dostosowanie aranżacji do stref

Domy parterowe cierpią na wizualny i rzeczywisty brak przestrzeni. Aby zażegnać nieprzyjemne uczucie ciasnoty, powinniśmy dostosować aranżację poszczególnych pomieszczeń do stref, w jakich się znajdują. W strefie dziennej powinno być jak najwięcej elementów optycznie powiększających przestrzeń, np. luster, białej farby, źródła światła naturalnego.

Zdjęcie z realizacji projektu domu Neptun 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Neptun 4

 

Pomóc w tym może również otwarcie salonu bądź jadalni na ogród i integralne połączenie pomieszczenia wnętrza oraz zewnętrznej posesji. Projektując obszerny taras i przenosząc tam strefę dzienną, jesteśmy w stanie nawet kilkukrotnie zwiększyć powierzchnię użytkową domu. W przypadku pozostałych stref dodatkową przestrzeń możemy zyskać, rezygnując z niektórych rozwiązań konstrukcyjnych, np. płaski dach poskutkuje brakiem zbędnych skosów na poddaszu.

Wizualizacja projektu domu Jemioła 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Jemioła 2

 

Kształt bryły domu parterowego

Bryła budynku ma ogromne znaczenie przy podziale na strefy oraz planowaniu układu przestrzennego. To od niej zależy, ile światła wpadnie do poszczególnych pomieszczeń oraz jak bardzo będą one mogły być od siebie oddalone. Ma to szczególne znaczenie w przypadku miejsc, które nie powinny znajdować się blisko siebie. Za przykład niech posłuży kotłownia jako pomieszczenie strefy gospodarczej. Ze względu na swoją charakterystykę (źródło zanieczyszczeń i hałasu) musi się ona znajdować jak najdalej od pozostałych wnętrz.

Układ funkcjonalny projektu domu Optima. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Optima

 

Ogromne znaczenie przy planowaniu kształtu bryły domu ma rozmieszczenie szlaków komunikacyjnych. W rozbudowanych bryłach może dojść do chaosu komunikacyjnego, jednak o wiele łatwiej rozdzielić w nich strefy. Bryły zwarte mają o wiele korzystniejsze warunki do planowania korytarzy oraz przejść, a także łatwiej jest utrzymać w nich odpowiednie warunki cieplne.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »