Zdjęcie z realizacji projektu domu Aga
Inspiracje & Wnętrza,  Porady architektów

Ile łazienek potrzebujesz w swoim domu? Warto pomyśleć o tym wcześniej

Łazienka to zdecydowane bardzo, jak nie najbardziej istotne miejsce w każdym domu. Spędzamy w niej codziennie sporą ilość czasu, dlatego tak ważną kwestią jest fakt, aby odpowiednio dobrać ich ilość do naszych potrzeb przy projektowaniu naszego wymarzonego domu. Poniższy artykuł pomoże Ci zdecydować ile łazienek potrzebujesz w swoim przyszłym domu, aby czuć się w nim w pełni komfortowo.

 

Na jaką ilość łazienek się zdecydować?

Liczba łazienek w naszym domu zależna jest w głównej mierze od naszych preferencji, ilości kondygnacji w domu oraz liczby domowników. W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę ilość kondygnacji. Jeśli w domu planujemy dwie lub więcej kondygnacji, powinniśmy rozważyć zaprojektowanie minimum jednej wspólnej łazienki na każdej kondygnacji.

Zdjęcie z realizacji projektu domu Cyprys

Zdjęcie z realizacji projektu domu Cyprys

Takie rozwiązanie będzie wygodne dla domowników, którzy na przykład w przypadku tylko jednej łazienki w domu dwukondygnacyjnym musieliby schodzić z pierwszego piętra na parter, aby z niej skorzystać, co mogłoby okazać się nieco problematyczne i niekomfortowe na dłuższą metę. Jedna łazienka także może być dobrym wyborem, podczas gdy planujemy na przykład budowę domu jednorodzinnego parterowego.

Wizualizacja wnętrz projektu domu Ambrozja

Wizualizacja wnętrz projektu domu Ambrozja

 

Dwie łazienki w domu jednorodzinnym

Przyjęło się, że standardowo występują dwie duże łazienki w domach, które posiadają dwie kondygnacje. Po jednaj łazience na każdej kondygnacji. Dlaczego tak jest? Takie rozwiązanie jest najbardziej komfortowe dla domowników, którzy nie muszą pokonywać schodów, żeby skorzystać z łazienki.

Wizualizacja wnętrz projektu domu Cyprys

Wizualizacja wnętrz projektu domu Cyprys 3

Dodatkowo jest to świetna opcja dla gości. Jeśli mamy jedną łazienkę na dole domu, a jedną na piętrze, możemy przeznaczyć którąś z nich dla gości, dzięki czemu będą się oni czuli bardziej komfortowo i intymnie, niż jakby mieli dzielić jedną łazienkę z domownikami. Jest to także wygodna opcja rano, przed pracą, gdy nie mamy czasu czekać na zajętą łazienkę.

Zdjęcie z realizacji projektu domu Neptun 4

Zdjęcie z realizacji projektu domu Neptun 4

 

Prywatna łazienka w głównej sypialni

Kwestie prywatnej łazienki w sypialni również powinna być brana pod uwagę, jeśli myślimy o pełnym komforcie i zachowaniu większej intymności. Może to być naszą istną strefą relaksu, z domowym spa i ogromną wanną z hydromasażem.

Wizualizacja wnętrz projektu domu Umbra

Wizualizacja wnętrz projektu domu Umbra

Generalnie musimy zdać sobie sprawę z tego, czego oczekujemy od naszej zaprojektowanej przestrzeni i ilości łazienek, które będą ułatwiały nam codzienne funkcjonowanie w naszym domu. Prywatna łazienka to także świetna opcja również dla naszych gości, którzy będą u nas nocować. Dzięki temu goście będą mieli zapewniony większy komfort i swobodę użytkowania.

Wizualizacja wnętrz projektu domu Feniks

Wizualizacja wnętrz projektu domu Feniks

 

Dodatkowe WC na parterze

Ciekawą opcją będzie również zaprojektowanie dodatkowej mini łazienki, w której znalazłoby się WC wraz z umywalką. Należy przemyśleć tę kwestię, ponieważ może być to świetna opcja dla gości, którzy podczas wspólnego spotkania będą chcieli się nieco odświeżyć w toalecie. Ponadto dodatkowe WC okazuje się bardzo przydatne w pilnych sytuacjach, podczas gdy główna łazienka jest w danym momencie zajęta.

Zdjęcie z realizacji projektu domu Ambrozja

Zdjęcie z realizacji projektu domu Ambrozja

Dodatkowe WC na parterze świetnie sprawdzi się w domach jednorodzinnych parterowych, w których nie chcemy umieszczać obok siebie dwóch dużych, wspólnych łazienek, ponieważ wydaje nam się to niepotrzebne i zbędne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »