Aktualności,  Poradnik Inwestora

Zakup i adaptacja projektu – analiza warunków zabudowy i zmiany w projekcie gotowym

Posiadając Decyzję o Warunkach Zabudowy lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego  już niewiele dzieli was od rozpoczęcia budowy domu. Kolejną bardzo istotną sprawą jest spotkanie z architektem. W poniższym wpisie podpowiemy jak najlepiej przygotować się do tego spotkania, oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas planowania przyszłego domu. Podpowiemy również jakie najczęściej zmiany wprowadzane są do gotowych projektów oraz co się z tym wiąże.

Spotkanie z architektem  

Zanim wybierzecie się na spotkanie z architektem warto przygotować sobie komplet dokumentów między innymi mapkę geodezyjną z wymiarami działki, a także decyzję o warunkach zabudowy, informację o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu obie strony zaoszczędzą czas, ponieważ już na pierwszym spotkaniu architekt sprawdzi czy dany projekt zmieści się na wybranej pod inwestycję działce oraz czy spełnia określone warunki zabudowy. Zabrane dokumenty pozwolą również na odrzucenie projektów lub zmodyfikowaniu projektów, które nie nadaj się do zrealizowania na wybranej przez inwestora działce.

Przed ustaleniem terminu spotkania z architektem należy zapoznać się z ofertą pracowni projektowej obejrzeć przykładowe najczęściej kupowane projekty domów czy zdjęcia z  realizacji projektów. Pozwoli to na uszczegółowienie oczekiwań względem wymarzonego domu.

Warto przygotować sobie odpowiedzi na podstawowe pytania, które padną podczas pierwszej rozmowy z architektem tj. wielkość domu potrzebujecie, wygląd czy funkcjonalność pomieszczeń. Trzeba zastanowić się nad typem zabudowy – czy ma to być budynek parterowy, z poddaszem użytkowym, czy piętrowy. Zdarza się, że ta kwestia jest narzucona przez warunki zabudowy lub wielkość i kształt działki.  Przyszli inwestorzy koniecznie muszą zastanowić się nad liczbą pomieszczeń – w szczególności nad ilością sypialni, koniecznością posiadania gabinetu i dodatkowego pokoju dla gości. Oczywiście istnieją sytuacje, w których wybrany projekt nie do końca spełnia nasze potrzeby, ewentualnie nie można zbudować go na posiadanej przez nas działce.


W takiej sytuacji istnieje możliwość wprowadzenia zmian w projekcie, które mogą okazać się dość pracochłonne i kosztowne. Najczęstsze zmiany wprowadzane do projektu dotyczą rozkładu pomieszczeń, podwyższenia ścianki kolankowej, zmiany kąta nachylenia dachu, rezygnacji bądź doprojektowania piwnicy lub garażu oraz zmiany technologii.

Pamiętaj, o tym, że kupując projekt bezpośrednio w Domy w Stylu posiadasz nieograniczoną możliwość korzystania z bezpłatnych porad oraz konsultacji z architektami i konstruktorem na każdym etapie realizacji inwestycji. Jesteśmy po to aby razem stworzyć projekt domu o jakim marzysz.

10 praktycznych informacji dotyczących wprowadzanych zmian do gotowego projektu

  1. Zmiana pokrycia dachu z lekkiego na ciężkie (np. z blachodachówki na dachówkę ceramiczną) pociąga za sobą konieczność przeliczenia całej więźby dachowej. Ma to również wpływ na elementy konstrukcyjne, na których opiera się dach oraz na fundamenty. Zmiana pokrycia dachowego z ciężkiego na lekkie powinna być możliwa do wykonania bez problemu.

  2. Zmiana kąta nachylenia dachu spowodowana jest najczęściej ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzji o Warunkach Zabudowy i wiąże się z ponownym przeliczeniem i ewentualnym przeprojektowaniem konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachowego.

  3. Podniesienie ścianki kolankowej powoduje dużą ingerencję w konstrukcję budynku, gdyż wymaga ingerencji w strop oraz przeróbki podparcia więźby dachowej. Optymalna wysokość ścianki kolankowej wynosi od 90 cm do 120 cm. Zmiana jej wysokości może poprawić komfort użytkowania poddasza, ale może również zepsuć wygląd zewnętrzny budynku, gdyż zmianie ulegają jego proporcje.

  4. Zmiana zewnętrznych wymiarów budynku wymaga przeprojektowania istotnych elementów konstrukcyjnych budynku. W ramach poszerzenia domu może być konieczna zmiana układu fundamentów, ścian zewnętrznych, stropu i dachu. Dodatkowo konieczne może się również okazać dopasowanie układu funkcjonalnego domu do nowych gabarytów budynku.

  5. Zmiana technologii budowy domu wiąże się z koniecznością sprawdzenia wytrzymałości i nośności konstrukcji, izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych (obliczenie współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne, dach i podłogę na gruncie), izolacji przeciwwilgociowej i przeprojektowania elementów konstrukcji głównej domu. Często taka zmiana powoduje konieczność narysowania projektu od nowa, a to wiąże się ze znacznymi kosztami adaptacji, oraz wydłużeniem czasu oczekiwania na konkretny projekt.

  6. Zmiana technologii wykonania stropu często pociąga za sobą konieczność przeprojektowania innych elementów konstrukcyjnych budynku, np.: schodów i kominów. Może również pociągać za sobą zmiany warunków akustycznych w pomieszczeniach, co w znacznym stopniu ma wpływ na przyszły komfort użytkowania. Podstawowym zadaniem stropu jest przenoszenie obciążeń własnych, użytkowych a niekiedy również obciążeń od ścianek działowych. Ponadto stropy stanowią usztywnienie budynku.

  7. Doprojektowanie piwnicy to przede wszystkim zmiana fundamentów oraz konieczność doprowadzenia do piwnicy niezbędnych instalacji. Decydując się na piwnicę należy liczyć się z wykonaniem dużych i kosztownych robót ziemnych. Ze względu na głębokość wykopów często występują problemy z wodą gruntową i opadową. Projektując budynek częściowo podpiwniczony należy wziąć pod uwagę fakt, iż koszty będą tylko nieznacznie mniejsze niż przy podpiwniczeniu całego budynku.

  8. Zmiana ilości, wielkości i usytuowania otworów okiennych i drzwiowych może wynikać z indywidualnych potrzeb inwestora, ale również z usytuowaniem domu według stron świata. Zmiany te nie są skomplikowane, wymagają jedynie ponownego sprawdzenia i doboru nadproży okiennych i drzwiowych.

  9. Zmiana funkcji pomieszczeń wiąże się najczęściej z dostosowaniem układu funkcjonalnego domu do wymagań inwestora. Konsekwencją tego może być konieczność zmiany przebiegu instalacji wewnętrznych w pomieszczeniach, przebudowanie układu ścian wewnętrznych oraz z modyfikacją otworów okiennych i drzwiowych.

  10. Zmiana instalacji wewnętrznych (sanitarnych i elektrycznych) może pojawić się przy zmianie sposobu ogrzewania domu albo przy wyborze rozwiązań ekologicznych. Może również wynikać z przeprojektowania układu funkcjonalnego domu.

Warto pamiętać, że wszystkie zmiany w projekcie wiążą się z koniecznością naniesienia zmian na rysunkach oryginalne lub wykonaniem rysunków zamiennych.

Najważniejsze na koniec !!
Jeśli chcesz wprowadzać zmiany w projekcie gotowym najlepiej zrobić to bezpośrednio u autora projektu. W naszym Biurze Projektowym oferujemy możliwość bezpłatnej konsultacji z architektem wraz z wyceną zmian w wybranym projekcie jeszcze przed jego zakupem. Zlecając nam wykonanie zmian w projekcie zyskujesz czas, gdyż dokonując zmian w projekcie pracujemy na oryginalnych plikach DWG, dzięki czemu otrzymujesz przejrzysty, gotowy projekt z już wprowadzonymi zmianami. Dodatkowo do każdego projektu wydajemy zgodę na dokonanie bezpłatnych drobnych zmian z miejscowym architektem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »