Aktualności,  Poradnik Inwestora

Ciepło, cicho i bezpiecznie – atuty skutecznej izolacji

Izolacja domu to długofalowa inwestycja, dlatego warto przemyśleć z kim i czym ją wykonujemy. Najważniejsze, aby dobrze wybrać produkty izolacyjne i umiejętnie je zamontować – tym bardziej, że zwykle budujemy jeden dom na całe życie. Skuteczna izolacja zapewnia komfort na wiele lat – między innymi idealną temperaturę zimą i latem, a także optymalną akustykę. Na co zwrócić uwagę, aby ten komfort uzyskać?

Skuteczna izolacja to obok wielu innych atutów przede wszystkim komfort termiczny, czyli odpowiednia temperatura wewnątrz pomieszczenia niezależnie od pory roku, ale także komfort akustyczny, zapewniający redukcję hałasu. Izolacja może też znacznie zwiększyć odporność ogniową budynku lub wprost przeciwnie – wpłynąć na zwiększenie skutków pożaru. Kluczową rolę odgrywa rodzaj materiału izolacyjnego oraz fachowe wykonawstwo.

Ciepło…
To, jak ważna jest odpowiednia bariera izolacyjna w domu podczas zimy, nie ulega wątpliwości. Izolacja powinna odgradzać mieszkańców od mrozu, który jest na zewnątrz, a przede wszystkim dbać o to, aby ciepło długo utrzymywało się wewnątrz pomieszczenia. Efektywna izolacja jest nieprzeceniona również latem – jeśli jest zbyt cienka, wtedy ciepło nocą ucieka na zewnątrz, a podczas dnia pokoje nadmiernie się nagrzewają. Duże skoki temperatury dobowej we wnętrzu są dla mieszkańców niekomfortowe. Skuteczna i dobrze zamontowana izolacja to taka, która „oddycha- współpracuje” wespół z odpowiednią inteligentną folią paroizolacyjną. Tak zbudowana przegroda zewnętrzna budynku jest zdolna regulować przepływ wilgoci między wnętrzem domu, a otoczeniem. Wtedy może doskonale współgrać z klimatyzacją lub wentylacją mechaniczną. Ważne jest także to, w jaki sposób izoluje się budynek – konieczne jest poprowadzenie izolacji termicznej oraz przeciwkondensacyjnej w sposób ciągły, bez żadnych przerw – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz poprzez mostki termiczne.
Wybierając materiały izolacyjne powinnyśmy zawsze brać pod uwagę ich parametry. Ważne, aby posiadały niski współczynnik przewodzenia ciepła, czyli niską lambdę. To współczynnik, który informuje ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości. Im mniejsza jest lambda, tym lepszą izolację zapewnia materiał izolacyjny. Efektywna izolacja sprawi, że bardzo szybko zauważymy znaczną energooszczędność budynku, która przekłada się bezpośrednio na opłaty za ogrzewanie.

– Produkty o najniższej lambdzie to jednocześnie produkty najbardziej energooszczędne. Dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła przyczyniają się do maksymalnej efektywności izolacji. Takie materiały posiada w swojej ofercie ISOVER – są to na przykład Profit-Mata o lambdzie 0,035 W/mK, Super-Mata 0,033 W/mK czy Super-Mata Plus 0,0032 W/mK. Rekomenduję je swoim klientom, gdyż to doskonałe ocieplenie zapewniające odpowiedni komfort termiczny oraz wilgotnościowy. Dodatkową, niepodważalną zaletą wełny ISOVER jest jej niepalność – mówi Andrzej Grochowski, wykonawca z 23-letnim doświadczeniem.

Cicho…
Niemniej istotna dla zwiększenia komfortu w domu lub hotelu jest również jego odpowiednia izolacja akustyczna – to ważny parametr użytkowy wszystkich przegród budowlanych – ścian i stropów. Powinna ona skutecznie pochłaniać fale dźwiękowe z zewnątrz, jak i te, które wytwarzamy wewnątrz pomieszczeń. Pochłanianie dźwięku to zdolność do ograniczania energii dźwiękowej fal docierających do danego pomieszczenia, a przez to – poprzez eliminację fal odbitych – redukcja hałasu. Fale odbite, jeśli nie będą eliminowane przez skuteczny materiał izolacyjny, stworzą hałas pogłosowy, a w efekcie również zakłócą wyrazistość mowy i przekazu dźwiękowego w pomieszczeniach.
Własności dźwiękochłonne materiału wyraża wskaźnik pochłaniania dźwięku – aw. Jego wartość zawiera się w przedziale od 0 do 1 i, w przeciwieństwie do wskaźnika lambdy, lepszy materiał dźwiękoizolacyjny to ten, który ma wyższy wskaźnik. Takim materiałem może być na przykład Aku-Płyta z oferty ISOVER, którą charakteryzuje świetny współczynnik pochłaniania dźwięku aw – na poziomie 1,00 już dla grubości 75 mm.
– Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana izolacja akustyczna w domu, biurowcu czy hotelu powinna skutecznie pochłaniać fale dźwiękowe. Zastosowanie Aku-Płyty ISOVER chroni przed niepożądanymi dźwiękami powietrznymi, co zapewnia odpowiedni komfort akustyczny w pomieszczeniach – wyjaśnia Marek Witkowski z firmy budowlano-wykończeniowej Wit-Bud.

… i bezpiecznie

Decydując się na zakup produktów do izolacji, należy zwrócić uwagę na klasę reakcji na ogień określaną dla wyrobu budowlanego – w tym właśnie dla izolacji. Takie parametry znajdziesz na etykietach opakowań oraz w dokumentacji produktów – wyroby oznaczone klasą reakcji na ogień A1 oraz A2 są niepalne i poprawiają bezpieczeństwo pożarowe. Wełna ISOVER jest niepalna i stanowi skuteczną izolację przeciwpożarową w budynkach. Pamiętajmy też, aby nasz dom powierzyć doświadczonemu i fachowemu wykonawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »