Aktualności,  Poradnik Inwestora

System ochrony przeciwśniegowej – gwarancja bezpieczeństwa zimą

Problem osuwającego się śniegu dotyczy większości domów. Jednak szczególnie narażone są połacie o kącie nachylenia powyżej 30 stopni. Również w trakcie odwilży oraz wiosennych roztopów rośnie ryzyko samoczynnego osunięcia się śniegu – staje się on wtedy mokry i znacząco zwiększa swoją wagę. Nie mniej niebezpieczne są powstające na dachu bryły lodu. Jak ustrzec się przed różnymi zagrożeniami powodowanymi przez osuwanie się nagromadzonego śniegu i lodu?

Powstałych w ten sposób zagrożeń nie wolno bagatelizować z wielu powodów. Przede wszystkim zapobiegając im, unikniemy groźnych sytuacji – osuwający się z połaci śnieg jest w stanie wygiąć, a nawet zniszczyć rynny, uszkodzić zaparkowany pod domem samochód czy połamać rośliny ogrodowe. Stwarza również zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu domu. Zapobieganie takim wypadkom to także kwestia odpowiedzialności – w myśl obowiązującego prawa, to na właścicielu obiektu spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa jego użytkowania.

 

System ochrony przeciwśniegowej – różne rodzaje zabezpieczeń

Pierwsze decyzje, które będą mieć wpływ na ochronę naszego dachu przed śniegiem oraz lodem podejmujemy już na etapie zakupu pokrycia. Warto więc zwrócić uwagę na parametry i cechy wybieranych dachówek. Odpowiednia konstrukcja zamka bocznego oraz górnego przełożą się na wysoką szczelność połaci i skuteczne odprowadzanie wody. Samo pokrycie to jednak za mało, aby w pełni ochronić dach oraz najbliższe otoczenie domu przed śniegiem. Niezbędne są także specjalne akcesoria, które wraz z dachówkami podstawowymi tworzą kompletny system.

Do najpopularniejszych rozwiązań należą drabinki i rury śniegowe, haki do montowania bali oraz noski przeciwśniegowe. Każda z tych opcji cechuje się nieco inną specyfiką, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować odpowiednie akcesoria do naszego dachu. Duże, drewniane bale przeciwśnieżne montowane są na hakach. Skutecznie zatrzymują bryły śniegu zsuwające się z połaci. Znakomicie sprawdzają się na domach położonych w terenie górskim, dobrze pasując do nich również pod względem estetycznym. Rury śniegowe wykonane są z metalu. Jako rozwiązanie uniwersalne łączą dużą skuteczność z elegancją. Drabinki śniegowe to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów zabezpieczeń. Da się je wykorzystać na każdym rodzaju dachu, a dzięki możliwości wyboru wariantu długości mogą zostać wygodnie dopasowane do rozmiaru połaci. Zadaniem nosków śniegowych jest rozbijanie osuwających się brył lodu oraz śniegu na drobniejsze fragmenty. Dlatego też często są wykorzystywane do osłony innych elementów systemu przed przeciążeniem.

 

Systemy marki CREATON – rozwiązania kompleksowe

CREATON Polska posiada w swojej ofercie wszystkie cztery rodzaje podstawowych zabezpieczeń przeciwśnieżnych – drabinki i rury śniegowe, haki do montowania bali oraz noski przeciwśniegowe.  Wykorzystanie do ich produkcji odpornego na uszkodzenia aluminium zapewnia akcesoriom marki dużą wytrzymałość i trwałość. Co więcej, każdy model dachówki w ofercie firmy posiada własny, dedykowany system. W efekcie zabezpieczona przed śniegiem połać zachowuje w pełni spójny, jednolity i atrakcyjny wygląd.

 

Główne zalety, na które powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę każdy inwestor decydujący się na pokrycie dachowe marki CREATON to:

  • Bogata oferta rozwiązań – drabinki i rury śniegowe, bale przeciwśnieżne i noski zapewniają dużą swobodę w zaprojektowaniu skutecznego systemu ochrony.
  • Wyróżniająca estetyka – wszystkie elementy są idealnie wkomponowane w konstrukcję dachu, dopasowane pod względem koloru i stylu z dachówką połaciową.
  • Skuteczna ochrona – wykonanie z najlepszej jakości aluminium gwarantuje pełną funkcjonalność i trwałość, także przy dużych obciążeniach śniegiem i lodem.
  • Szybki i estetyczny montaż – specjalna aluminiowa (dachówki ceramiczne) lub cementowa (dachówki cementowe) podstawa jest perfekcyjnie dopasowana do dachówki połaciowej. Wyjątek od tej zasady stanowią noski – mocowane są bezpośrednio na ceramicznej lub cementowej dachówce podstawowej.
  • Brak zabiegów konserwacyjnych – całkowita odporność na negatywne działanie warunków atmosferycznych i zjawisko „starzenia się” dachu.

 

Systemy ochrony przed śniegiem oraz lodem CREATON są więc rozwiązaniami kompleksowymi, wyróżniającym się nie tylko najwyższą jakością i wytrzymałością, ale także funkcjonalnością oraz atrakcyjną estetyką. Skutecznie i trwale chronią rynny oraz strefy przy dachu przed gwałtownym zsuwaniem się śniegu i lodu z połaci. Akcesoria zamontowane w odpowiednich miejscach zapewniają bezpieczne przemieszczanie ciągami komunikacyjnymi wokół domu. Montaż rozwiązań na posiadanym dachu nie niesie ze sobą ryzyka obniżenia szczelności czy uszkodzenia posiadanych już dachówek.

Opracowanie: Creaton Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »