Aktualności,  Poradnik Inwestora

Pomyśl o ochronie domu przed twardą wodą już na etapie projektu!

Woda jest wszechobecna w domu. Budując dom chcemy, aby jak najdłużej pozostał świeży, zadbany i aby łatwo było utrzymać go w czystości. Twarda woda niestety to uniemożliwia. Można wyposażyć dom w najlepsze sprzęty i zadbać o najwyższą jakość wykonania, ale co z tego, jeśli twarda woda, bardzo szybko zniweczy te wysiłki i zakamieniony dom będzie wyglądał na zaniedbany, a sprzęty na dużo bardziej zużyte, niż w rzeczywistości. Co więcej, twarda woda to nie tylko gorsze wrażenia wizualne i estetyczne ale także realne pogorszenie kondycji każdego elementu wyposażenia domu, który ma kontakt z wodą. Zniszczenia spowodowane kamieniem z twardej wody oznaczają częstsze awarie, naprawy i wymiany sprzętów, co wiąże się wysokimi i niepotrzebnymi kosztami.

Kamień z twardej wody niszczy instalacje grzewcze

Twarda woda jest szczególnie szkodliwa dla instalacji grzewczej, ponieważ pozostawia po sobie uciążliwe osady z kamienia, które odkładają się zwłaszcza po podgrzaniu. Dlatego najbardziej narażone na zniszczenie są elementy grzewcze urządzeń, znajdujące się najczęściej wewnątrz obudowy i na co dzień nie widzimy, jak mocno obrastają kamieniem. O tym fakcie zwykle dowiadujemy się dopiero, gdy dochodzi do awarii kotła czy pompy ciepła i podczas wizyty serwisanta mamy okazję zajrzeć do środka. Wówczas naszym oczom ukazuje się zakamieniona grzałka, która nie mogła pracować prawidłowo właśnie przez kamień kotłowy pochodzący z twardej wody. To samo dzieje się w rurach w instalacji – odkładający się kamień z twardej wody płynącej przez rury, stopniowo zmniejsza ich światło, co również prowadzi do awarii, ale przede wszystkim do wzrostu kosztów ogrzewania. Już 1 mm kamienia kotłowego przyczynia się do spadku wydajności instalacji grzewczej o 10%. To z kolei powoduje wzrost zużycia paliwa o około 20%, ponieważ ciepło musi pokonać dodatkową barierę, zanim ogrzeje dom i trzeba zużyć więcej energii, żeby ogrzać powierzchnię. Tych dodatkowych kosztów można uniknąć mając zmiękczoną wodę w domu przez stację zamontowaną przed kotłem, czy pompą ciepła. Wielu producentów zaleca zmiękczenie wody zasilającej urządzenia grzewcze i zastrzega sobie prawo do odmowy naprawy gwarancyjnej, jeśli kocioł pracował na wodzie twardej.

Osoba nalewająca wodę z kranu do szklanki

Stacja uzdatniania wody Aquahome Compact z Vitodens 200-W.

Podobny kamień jak wewnątrz kotła i rur, odkłada się we wszystkich urządzeniach AGD, które korzystają z wody, np. w zmywarce, w czajniku, w pralce i w ekspresie. Działa to na tej samej zasadzie – twarda woda zakamienia grzałki urządzeń, przez co przedwcześnie się psują. Na to nie pomoże żaden środek czyszczący – jak długo woda będzie w domu twarda, tak długo osady będą się gromadziły.

Oznaki twardej wody zobaczymy również w łazience. Poplamiona kabina prysznicowa, zakamieniony kran, zwłaszcza w okolicach wylewki, brudne kafelki, trudny do usunięcia osad w wannie – to jest właśnie kamień, którego chcemy się pozbyć za pomocą stacji zmiękczającej. Wyblakłe, sztywne ubrania po praniu to również konsekwencja używania twardej wody.

Wnętrze nowoczesnej łazienki

Domownicy również odczuwają skutki twardej wody w domu i to na własnej skórze, która po kąpieli w twardej wodzie jest wysuszona i bardziej podatna na alergie. Podobnie cierpią włosy, które stają się sztywne i niepodatne na układanie.

Jaką stację uzdatniania wody wybrać?

W kwestii doboru konkretnego modelu stacji warto zdać się na instalatora lub osobę, z którą konsultuje się wybór i montaż kotła grzewczego, ponieważ stacja zmiękczająca i system grzewczy najlepiej traktować jako 1 organizm. Instalator powinien zasugerować rodzaj stacji, nawet jeśli nie jest uwzględniony w projekcie domu. Wybierając model, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim twardość wody surowej – czyli takiej, która płynie rurami do naszego domu, średnie zużycie wody i liczbę punktów poboru wody. To wystarczy, by wstępnie dobrać stację uzdatniania wody spomiędzy kilku opcji: do wody wodociągowej w najmniejszych domach Aquahome FIT lub COMPACT mieszczące się pod kotłem wiszącym, a tam, gdzie miejsca jest więcej – pełnowymiarowe i bardziej wydajne stacje Aquahome 20 SMART, 30 SMART lub Aquahome DUO SMART z dodatkową filtracją wody pitnej. W przypadku wody z własnego ujęcia polecamy Aquahome MIX SMART. Niezależnie od tego, czy instalator lub projektant zaproponuje montaż stacji, warto pamiętać o tym, że jest w domu potrzebna.

Stacja uzdatniania wody Aquahome Duo SMART z Vitodens 242-F

Rysunek nr 2. Stacja uzdatniania wody Aquahome Duo SMART z Vitodens 242-F.

Aplikacja do zdalnej obsługi stacji i oszczędzania wody w domu

Aplikacja iQUA to bezpłatny dodatek do stacji Aquahome SMART, która ułatwia obsługę urządzenia i pozwala monitorować zużycie wody w domu. Aplikację pobieramy na smartfona i parujemy ze stacją, aby mieć dostęp do informacji na temat pracy urządzenia oraz wykresów prezentujących ilości i okresy, w których konsumujemy wodę w domu. Tak jak wspomniałam, aplikacja wyśle powiadomienie SMS lub e-mail, gdy poziom soli w stacji jest mały i trzeba jej dosypać. Podobnie powiadomi nas, gdy wykryje nadmierne, długotrwałe zużycie wody, co może na przykład wskazywać na wyciek lub nieszczelność albo gdy urządzenie napotka na jakiś błąd.

 

Aplikacja iQUA

Aplikacja iQUA uczy domowników rozsądniej korzystać z wody. Wykresy i liczby w aplikacji, które czarno na białym pokazują, ile wody leje się codziennie w domu, otwierają oczy. Dziennie zużywamy ogromne ilości wody, która jest niezwykle cennym i nieustannie kurczącym się zasobem. Fakt, że obecnie jest łatwo dostępna, sprawia, że zapominamy o jej rozważnym użyciu. Lejemy ją niepotrzebnie podczas mycia zębów, codziennej kąpieli w wannie wypełnionej po czubek nosa, czy włączając zmywarkę z zaledwie kilkoma naczyniami w środku. Takie działania powodują, że marnujemy ogromne ilości wody i to wszystko można zobaczyć na wykresach w aplikacji. Uświadomienie sobie tego problemu to pierwszy krok do oszczędniejszego korzystania z wody w domu.

Jaki jest najlepszy moment na zamontowanie stacji zmiękczającej wodę?

Zmiękczacz najlepiej zaplanować już na etapie projektu domu. Wówczas najłatwiej ulokować go w kotłowni, piwnicy, czy garażu i odpowiednio poprowadzić instalację wodno-kanalizacyjną, by uniknąć potem ewentualnych przeróbek. Projektanci nie zawsze uwzględniają stacje zmiękczające wodę w projekcie, a prawda jest taka, że poza nielicznymi terenami głównie na południu Polski, gdzie woda jest naturalnie miękka, każdy dom powinien być wyposażony w zmiękczacz.

Stacja uzdatniania wody Aquahome 20 SMART z Vitodens 200-W B2HE oraz Vitocell 100-W

 Stacja uzdatniania wody Aquahome 20 SMART z Vitodens 200-W B2HE oraz Vitocell 100-W

Na etapie modernizacji domu lub kotłowni również można zamontować stację zmiękczającą. Warto wówczas zapytać o pomoc instalatora i ustalić z nim, gdzie i jaką stację zmiękczającą zamontować w już stojącym domu. Konieczne będzie wpięcie stacji w instalację wodno-kanalizacyjną ale zwykle nie wiąże się to z większymi przeróbkami. Ważne jest wówczas odpowiednie dobranie wielkości zmiękczacza, ponieważ na etapie modernizacji to właśnie przestrzeń do montażu jest jednym z kluczowych warunków postawienia stacji zmiękczającej.

Gdzie i jak zamontować taki zmiękczacz?

Montaż stacji to krok numer jeden po zakupie w punkcie sprzedażowym Viessmann. Montaż można wykonać samodzielnie lub powierzyć to instalatorowi. Aby stacja uzdatniała wodę w całym domu, montuje się ją na głównym przyłączu wody zimnej w domu, przed kotłem grzewczym lub podgrzewaczem. Montaż zmiękczacza należy zaplanować w bezpośrednim sąsiedztwie odpływu kanalizacyjnego, aby urządzenie mogło odprowadzać do kanalizacji popłuczyny po regeneracji złoża jonowymiennego. Poza tym potrzebne jest gniazdko elektryczne, ponieważ urządzenie wymaga stałego dostępu do prądu.

Więcej o stacjach uzdatniania wody Aquahome przeczytasz TUTAJ.

1 komentarz

  • Twoja Czysta Woda

    Podobnie uważam, że czym szybciej zamontuje się stacje uzdatniania wody czy inne systemy oczyszczające wodę tym lepiej. Jednak nie wszyscy o tym wiedzą, ile przynosi to korzyści nie tylko dla naszego zdrowia ale ogólnie dla wszystkiego co używa wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »