Porady architektów

Generalne porządki – 4 wskazówki jak się do tego zabrać

Generalne porządki następują zazwyczaj w związku ze zmianą pory roku bądź nadchodzącym wydarzeniem, np. świętami. Oczywiście, aby sprzątanie nie zajmowało kilku dni i nocy oraz nie było porównywalne z wyprawą na ośmiotysięcznik, warto dbać przez cały rok o czystość i porządek w mieszkaniu. Jeśli jednak jesteś jedną z tych osób, które mają porządki zaplanowany na ścisły dzień w roku kalendarzowym lub odwlekają je w nieskończoność, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tu cztery porady, jak zabrać się do generalnych porządków w Twoim domu.

  1. Małymi kroczkami, ale do przodu

Generalne porządki są jak maraton – można je pokonać tylko małymi kroczkami. Ważne jest więc, aby nie rzucać się do przywracaniu ładu na zbyt dużej powierzchni. Robienie porządków w dużej ilości miejsc naraz może stworzyć chaos –  główny wróg każdego czyściocha i sprzątacza. Dobrym sposobem jest utrzymanie czystości na małej powierzchni. Może to być np. zlew, szafka na buty, biurko w pokoju bądź szuflada na bieliznę. To będzie baza wypadowa, czysta strefa, z której będziemy atakować inne, brudne i pozbawione porządku obszary. Uprości to prace oraz sprawi, że widoczny będzie postęp naszych działań.

  1. Pozbywanie się zbędnych rzeczy

Gdyby amerykańscy naukowcy zbadali, jakie przedmioty sprawiają, iż w naszym domu panuje bałagan, prawdopodobnie byłyby to wszystkie zbędne i nieużywane przez nas przedmioty. Sprzęt do ćwiczeń kupiony w ramach impulsu, ubrania, w których wyszliśmy raz, podczas specjalnej okazji, nostalgiczne pamiątki, których nigdy nie wyciągnęliśmy z szafy. W przypadku takich przedmiotów musimy działać stanowczo. Jeżeli coś nie ma dla nas wartości sentymentalnej ani nie jest na przydatne – możemy się tego pozbyć. Oczywiście nie musimy od razu wyrzucać zbędnych przedmiotów czy ubrań, możemy je np. sprzedać bądź rozdać wśród rodziny i znajomych. Śmiało możemy zrezygnować z ubrań, w których wychodziliśmy kilka razy do roku, prezentów kupionych tylko po to, aby rozbawić nas w sam dzień urodzin, roślin przesuszonych tak, że wchodzą już w skład terenów pustynnych.

  1. Czas na duże przedsięwzięcia

Generalne porządki to jedyny moment, w którym możemy podjąć się większych przedsięwzięć. Zwykle należy do nich: mycie okien, ścieranie kurzu z mebli, pranie dywanów, firanek, zasłon, mycie łazienki. Przed podjęciem się tego typu wyzwań należy zaopatrzyć się w wyspecjalizowany sprzęt, detergenty lub wspomóc się ręką eksperta, np. w przypadku czyszczenia wielkogabarytowych przedmiotów. Generalne porządki muszą obejmować zakresem swoich działań rzeczy, na które nie do końca mamy czas w normalnym cyklu dobowym.

  1. Kolejność w porządkach ma znaczenie!

W remontowaniu złota zasada głosi, że najważniejsze, aby nie skończyć malowania z puszką farby i pędzlem w ręku w rogu pokoju. Dokładnie w taki sam sposób musimy postępować przy generalnych porządkach. Najpierw ścieranie, trzepanie i usuwanie brudu z mebli i powierzchni nad podłogą. Gdy zanieczyszczenia, kurz i pył osiądą na podłodze, możemy je poodkurzać. Następnym krokiem jest mycie, czyli czyszczenie samej powierzchni przedmiotów oraz mebli oraz polerowanie jej. Kolejność może zależeć zarówno od czasu, jaki poświęcimy na sprzątanie, liczby osób, które będą zaangażowane w generalne porządki oraz osobistych upodobań i nawyków.

Opracowanie: Projekty domów DOMYwStylu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »