Porady architektów

Jaki dom drewniany wybrać?

Cieszą się niesamowitą popularnością od wielu lat, są klimatyczne, ekologiczne i mają ponadczasowy wygląd. O czym mowa? Oczywiście o domach wykonanych z drewna! Na jaki dom drewniany jednak finalnie się zdecydować — parterowy czy może z użytkowym poddaszem? Zapraszamy, przybliżamy temat obu tych opcji!

Projekt domu Lisek dr-T

 

Zalety domów wykonanych z drewna

Domy jednorodzinne wykonane z drewna posiadają szereg licznych zalet. Zaliczymy do nich przede wszystkim fakt, że surowiec, z którego wykonane są cztery ściany nadaje niepowtarzalnego klimatu we wnętrzu domu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności. Dzięki czemu stwarza mikroklimat, a we wnętrzu zawsze panuje przyjemna, niepowtarzalna w innych technologiach atmosfera.

Projekt domu Malutki dr-S

Na szczególną uwagę zasługuje również czas budowy domu drewnianego. Jest on znacznie krótszy niż w przypadku domu budowanego w technologii murowanej. Wszystko za sprawą faktu, że domy wykonane z drewna stawia się w technologii suchej (poza fundamentami), dzięki czemu cały proces budowy przebiega naprawdę sprawnie, ponieważ nie trzeba czekać, aż zaprawy tudzież spoiwa wyschną i będzie można kontynuować pracę.

Projekt domu Weranda dr-S

Pozytywną kwestią jest też fakt, że domy drewniane są przyjazne dla środowiska, a dzięki swojemu wyglądowi znacznie lepiej wtapiają się w otaczającą przyrodę, zwłaszcza jeśli dom zlokalizowany jest z dala od zgiełku miasta i staje się wówczas doskonałym miejscem do odpoczynku i relaksu.

Projekt domu Szpak dr-S

 

Dom parterowy czy z poddaszem, na który się zdecydować?

Drewniane domy parterowe mają wiele mocnych stron. Przede wszystkim bardzo szybko powstają na budowie. Drewniany dom jednokondygnacyjny buduje się naprawdę ekspresowo — może powstać nawet na przestrzeni paru tygodni. Ponadto dzięki lekkości całej bryły parterowego budynku nie wymaga on masywnych, ciężkich fundamentów, co również przekłada się na niższe koszty, jakie ponosimy. Warto zatem postawić na dom parterowy.

Projekt domu Traper 2 bal

Drewniany dom z użytkowym poddaszem będzie idealnym wyborem dla każdego, ale przede wszystkim świetnie się sprawdzi w przypadku dużych rodzin, które chcą zapewnić każdemu domownikowi swój własny, prywatny „kąt” w domu. Poddasze daje szereg możliwości na ciekawe zaaranżowanie przestrzeni w postaci, chociażby stworzenia nowych sypialni dla dzieci oraz przestrzeni wspólnej, z której będzie mogła korzystać cała rodzina i która będzie służyła do jej integracji.

Projekt domu Jagodowy dr-S

Ponadto użytkowe poddasze to także świetna możliwość na stworzenie pomieszczeń gospodarczych i technicznych, na które zwykle nie ma miejsca na innych kondygnacjach w domu. Mowa tu m.in. o pralni czy suszarni. Należy również wspomnieć o fakcie, że użytkowe poddasze w domu drewnianym jest znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ mamy więcej powierzchni użytkowej wewnątrz niż w domu parterowym, nawet jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią takiej samej działki.

Projekt domu Bez dr-T

Więcej projektów w technologii drewnianej znajdziesz na stronie domywstylu.pl/projekty-domow-drewnianych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »