Porady architektów

System inteligentnych domów – jak działa i na czym polega?

System inteligentnego domu w zintegrowany sposób łączy pracę urządzeń na terenie budynku, jak i posesji. Dzięki niemu możliwe jest monitorowanie i sterowanie w sposób zdalny bądź zaprogramowany niemal całym naszym domem. Oto nasz krótki poradnik dotyczący działania systemu inteligentnych domów.

 

Zarządzanie podzespołami

System inteligentnego domu można podzielić na kilka podzespołów, które zarządzane są z poziomu panelu sterowania. Jest on zainstalowany bezpośrednio w budynku. Dla wygody jednak korzysta się z aplikacji instalowanych na urządzeniach mobilnych, np. tabletach bądź telefonach. Właściciel budynku i posesji korzysta z nich zdalnie, dzięki czemu ma wpływ na to, co się dzieje w domu będąc daleko poza nim. Do głównych podzespołów inteligentnego systemu domowego należy m.in. oświetlenie (zewnętrzne, jak i wewnętrzne), dostęp (wejścia, bramy wjazdowe), systemy bezpieczeństwa (np. pożarowy).

 

Bezpieczeństwo w inteligentnym domu

Priorytetem systemu inteligentnego domu jest podniesienie bezpieczeństwa budynku, jak i całej posesji. Jest to szczególnie ważne, gdy istnieje podwyższony poziom ryzyka, np. związany z długim pobytem właścicieli za granicą. Wówczas mają oni wpływ nie tylko na to, czy dom jest zamknięty, lecz również na inne potencjalne zagrożenia. Inteligentny system wyposażony jest bowiem w możliwość programowania scenariuszy, czyli ustawień dopasowanych do potrzeb właścicieli. Może on nie tylko uniemożliwić włamanie, ale również zgłosić fakt próby jego popełnienia do odpowiednich organów. Dotyczy to również zdarzeń incydentalnych, niezwiązanych z działaniem człowieka, np. pożarów bądź podtopień.

 

Komfort mieszkańców

Drugim filarem, na którym opiera się system inteligentnego domu, jest komfort użytkowania budynku. Poszczególne podzespoły mogą odpowiadać nie tylko za bramy wjazdowe czy zapalanie świateł, lecz również inne, bardziej prozaiczne elementy. Istnieje możliwość zaprogramowania systemu w taki sposób, aby parzył on kawę i napuszczał wody do wanny o odpowiedniej temperaturze chwilę przed pojawieniem się na posesji właścicieli. Opcja ta jest wygodna zwłaszcza dla ludzi prowadzących dynamiczny tryb życia, dla których każda wypita kawa może stanowić zbyt długi przystanek w drodze do sukcesu.

 

Użytkowanie systemu inteligentnego domu

System inteligentnego domu nie należy do tanich. Już sama jego instalacja, w zależności od stopnia zaawansowania urządzeń, waha się w granicach od 2000 do 20 000 tysięcy złotych. Przed jego instalacją musimy zastanowić się, czy interesuje nas moduł podstawowy z ograniczonymi funkcjami, czy moduł rozszerzony, oplatający cały dom i posesję. Wybór systemu, przede wszystkim jego wielkość i stopień zaawansowania, zależy od właściciela budynku, jednak decyzja o tym powinna być podjęta na jak najwcześniejszym. Warto wspomnieć o tym już architektowi przygotowującemu projekt domu do uzyskania pozwolenia na budowę domu. Pozwoli to zmniejszyć koszty i ograniczenia. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że system potrzebuje do pracy określoną ilość energii elektrycznej i musi być okresowo sprawdzany. Dotyczy to zwłaszcza systemów bezprzewodowych, gdzie komunikacja między poszczególnymi urządzeniami może być zakłócana przez czynniki zewnętrzne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »