Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Dach jednospadowy – wszystko co musisz wiedzieć: zalety, konstrukcja i cena

Dach jest zwieńczeniem całego domu, a jego konstrukcja powinna być dostosowana do danego budynku. Obecnie możemy wyróżnić cztery podstawowe warianty kształtów dachu- jednospadowy, prosty, dwuspadowy i wielospadowy. Warto nieco bliżej przyjrzeć się pierwszemu z wymienionych rodzajów i poznać jego najważniejsze zalety oraz cechy konstrukcyjne!

Czym jest dach jednospadowy?

Dach jednospadowy to rodzaj konstrukcji dachowej, która ma jedną ukośną płaszczyznę, jednak może mieć one różne kąty nachylenia. Chociaż jeszcze niedawno dach jednospadowy kojarzył się przede wszystkim z budynkami gospodarczymi, obecnie bardzo często jest on zwieńczeniem domów mieszkalnych. Jego minimalistyczna konstrukcja cechuje się wieloma zaletami, które wpływają na popularność tej formy zadaszenia.

Zalety dachów jednospadowych

Jednospadowy dach ma wiele zalet, które warto poznać. Przede wszystkim jest on budowany pod mniejszym lub większym kątem nachylenia, dzięki czemu woda czy śnieg spływają z jego powierzchni w sposób naturalny. Za niewątpliwy atut należy też uznać możliwość szybkiego wykonania takiej konstrukcji, szczególnie w porównaniu z wariantami dwu- i wielospadowymi. W efekcie dach jednospadowy jest tańszy w realizacji. Warto też podkreślić, że dach płaski jednospadowy stanowi świetny wybór, jeśli zależy Ci również na montażu paneli fotowoltaicznych. Dodatkowym atutem jest fakt, że można go zastosować zarówno w przypadku budynków o prostej bryle, jak i domów zbudowanych z brył o różnych kształtach.

 Projekt garażu G2

 

Konstrukcja dachu jednospadowego

Czym wyróżnia się konstrukcja dachu jednospadowego? Przede wszystkim kątem nachylenia. Należy przy tym podkreślić, że właśnie do stopnia odchylenia dostosowuje się rodzaj konstrukcji dachu. Przy niewielkim kącie nachylenia można zdecydować się na wariant krokwiowy, krokwiowo-zastrzałowy lub płatwiowo-kleszczowy. Poszczególne rodzaje różnią się zastosowanymi elementami nośnymi. W przypadku większego kąta nachylenia stosuje się konstrukcję płatwiowo-kleszczową lub tak zwane wiązary kratowe. Warto podkreślić, że w zależności od wyboru konkretnej konstrukcji mogą być potrzebne zupełnie inne materiały budowlane.

Elementy konstrukcji dachu jednospadowego

Podstawą dachu jednospadowego jest oczywiście sama konstrukcja, która zapewnia mu odpowiednią stabilność. Co w takiej sytuacji ma jeszcze znaczenie? Otóż do konstrukcji krokwiowej używa się krokwi, które są wsparte na słupach i zewnętrznej powierzchni ściany. Z kolei przy wariancie krokwiowo-zastrzałowym należy zastosować tak zwane zastrzały, czyli ukośne belki. Jeśli natomiast zdecydujesz się na konstrukcję płatwiowo-kleszczową, kluczowym elementem konstrukcyjnym będą płatwie, kleszcze i murłaty. Możesz też zbudować dom z dachem jednospadowym wykonanym na bazie wiązarów kratowych. W tym przypadku głównym elementem konstrukcji okażą się gotowe do montażu prefabrykaty.

Materiały wykorzystywane do budowy

Jakie materiały należy zastosować przy budowie dachu jednospadowego? Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią więźbę dachową. Najczęściej ten element jest budowany z drewna – możesz zdecydować się na drewniane krokwie na dach jednospadowy lub postawić na gotowe elementy prefabrykowane. Konieczny jest również zakup materiałów do wykonania poszycia dachu. W zależności od zastosowanej technologii możesz kupić folię paroprzepuszczalną, z pomocą której skutecznie zabezpieczysz więźbę. Alternatywą jest poszycie deskowane – wówczas musisz zaopatrzyć się w deski bądź drewnopochodne płyty oraz papę. Na koniec należy kupić materiały na pokrycie dachowe. Przykładem może być dachówka betonowa, blacha trapezowa, dachówka ceramiczna lub blachodachówka.

 Projekt Altanki 2

 

Jak zrobić dach jednospadowy?

Wykonanie dachu jednospadowego jest stosunkowo łatwe w porównaniu z dwu- i wielospadowymi konstrukcjami. A zatem, jak zrobić dach jednospadowy w kilku krokach? Na początku należy zbudować więźbę dachową, od której zależy trwałość całego zadaszenia. Ważne jest przy tym, aby wznieść ją pod odpowiednim kątem nachylenia, dostosowując konstrukcję do spadu. Następnie należy zadbać o izolację dachu, stosując wybrany wariant poszycia dachowego. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na zastosowanie folii paroprzepuszczalnej, musisz zakończyć jej montaż w miarę szybko – ten materiał nie jest odporny na działanie promieni UV i innych czynników zewnętrznych, dlatego ważne jest, aby szybko przykryć go pokryciem dachowym. Następnie możesz przejść do układania blachodachówki lub dachówki. Ostatnim etapem jest zamontowanie elementów rynnowych. Orynnowanie należy przytwierdzić do dolnego okapu. Później wystarczy tylko przymocować tak zwane wiatrownice, które będą zabezpieczać konstrukcję dachu przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Spadek dachu jednospadowego – jak obliczyć odpowiedni spadek

Jeśli kładziesz dach jednospadowy, musisz wiedzieć, jaki spadek będzie odpowiedni w przypadku wybranej konstrukcji. Przyjmuje się, że minimalny kąt nachylenia wynosi 3 stopnie, a maksymalny – 45 stopni. Oblicza się go, wyznaczając wysokość wzniesienia dachu. Jak to zrobić? Należy wyznaczyć na ścianie szczytowej poziomy odcinek o długości 1 metra, a następnie zmierzyć, jaka odległość dzieli jego końce od połaci dachu. Otrzymana różnica wyznacza wzniesienie dachu na długości metra. Następnie warto skorzystać z kalkulatorów dekarskich dostępnych online lub tabeli wyznaczającej właściwy kąt względem wzniesienia dachu. Na tej podstawie można określić, że przykładowo przy wzniesieniu dachu o wysokości 25 cm, kąt nachylenia powinien wynosić 14 stopni.

Wybór odpowiednich krokwi

Jakie krokwie na dach jednospadowy będą najlepszym wyborem? Zwracaj uwagę między innymi na rodzaj drewna, z którego zostały wykonane. Najdroższe i zarazem najbardziej wytrzymałe są krokwie z modrzewia, cisu lub wiązu. Jeśli natomiast szukasz tańszej opcji, możesz zdecydować się na elementy jodłowe, sosnowe lub świerkowe. Jakie powinny być minimalne wymiary krokwi na dach jednospadowy? Ich grubość musi wynosić co najmniej 5 cm. Istotne jest, aby rozstawić krokwie w odpowiedniej odległości – przyjmuje się, że należy zachować odległość 80-120 cm. Warto przy tym podkreślić, że dopuszczalne są niewielkie różnice w rozstawie, jeśli rozmieszczenie krokwi kolidowałoby z montażem okna dachowego czy komina. Istotną kwestią jest także ich odpowiednie zacięcie. Jak zaciąć krokwie na dach jednospadowy? W tym celu najlepiej wykonać tak zwane zaciosy ciesielskie, czyli zacięcia w kształcie trapezu oraz trójkątne nacięcia w murłacie, co ułatwia dopasowanie obu elementów.

 

Cena dachu jednospadowego – porównanie cen do innych rodzajów dachów

Cena dachu jednospadowego jest niższa względem dwu- i wielospadowych konstrukcji, co rzutuje na popularność tego rozwiązania. Na koszt wpływa przede wszystkim rodzaj zastosowanego drewna i rodzaj poszycia oraz pokrycia dachowego. Stosunkowo tanią opcją jest położenie blachodachówki, która jednocześnie jest dość łatwa w montażu. Jeśli zależy Ci na najtańszym rozwiązaniu, możesz postawić na zbudowanie dachu na bazie drewna tartacznego (około 1200 zł za m3), membrany dachowej z folii (10 zł/m2) oraz wspomnianej wcześniej blachodachówki (od 30 zł za m2). Jak wyglądają natomiast koszty robocizny w porównaniu z innymi rodzajami dachu? W przypadku dachu dwuspadowego samo położenie pokrycia dachowego wynosi od 50 do 100 zł za m2. Z kolei analogiczne koszty przy konstrukcji jednospadowej zaczynają się już od 30 zł za m2.

Jeśli jesteś zainteresowany dachem jednospadowym o konstrukcji drewnianej, zdecyduj się na projekt domu uwzględniający właśnie takie pokrycie dachowe. Pamiętaj, że jednospadowa instalacja wiąże się z wieloma zaletami. Co więcej, wybierając właśnie ten wariant, możesz spodziewać się niższych ceny realizacji. Zastanów się, jaki rodzaj dachu jednospadowego najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku i wybierz odpowiednie materiały budowlane, które pozwolą Ci zbudować trwałą konstrukcję, odporną na czynniki zewnętrzne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »