Porady architektów

Jak dostosować ogrzewanie domu do naszych potrzeb?

System ogrzewania domu to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku mieszkalnego. Jest on ważny nie tylko podczas sezonu zimowego, gdy dostarcza i zatrzymuje potrzebne ciepło, ale również przez cały rok, kiedy odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciepłej wody użytkowej. Przedstawiamy Państwu kilka wskazówek, jak dostosować ogrzewanie domu do własnych potrzeb.

Kocioł grzewczy na ekogroszek

Najważniejszym ogniwem systemu ogrzewania domu, od którego uzależnione będą w dużej mierze koszty eksploatacyjne, jest paliwo. Obecnie prawodawstwo polskie i unijne narzuca odgórnie jego rodzaj, wykluczając wiele dotychczasowych zamienników bądź półproduktów, które zanieczyszczały w znacznym stopniu atmosferę. Kotły grzewcze klasy piątej z podajnikiem na ekogroszek już za kilka lat staną się wymogiem. Sposób ich budowy uniemożliwia załadowanie pieca innym paliwem niż wspomniany ekogroszek. Sam zaś proces spalania odbywa się przy tak dużej ilości tlenu i przy tak wysokiej temperaturze, że powstawanie toksycznych i niebezpiecznych substancji jest znacznie zminimalizowane. Rozwiązanie to na obecną chwilę jest relatywnie tanie, gdyż kotły tego typu objęte są programem dofinansowań, a paliwo do nich nie jest wyjątkowo drogie. Taki sposób ogrzewania domu jest ekonomiczny, a przede wszystkim ekologiczny. Wiąże się jednak z budową/wymianą dotychczasowego pieca oraz utrzymaniem i konserwacją kotła grzewczego.

Ogrzewanie gazowe i elektryczne

Alternatywą dla kotłów spalających paliwo stałe są instalacje gazowe i elektryczne. Komfort ich użytkowania to przede wszystkim zastąpienie wielkogabarytowego kotła grzewczego mniejszym piecem gazowym lub elektrycznym. W zależności od zapotrzebowania i możliwości, jakie daje termoizolacja domu, może on być naprawdę niewielki. Niemniej pozostałe elementy systemu grzewczego, tj. rury, zbiorniki na wodę, naczynia wyrównawcze, nadal muszą zachować swoje miejsce w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu kotłowni. Największa różnica w użytkowaniu systemów gazowych i elektrycznych to jednak cena, bezpośrednio uzależniona od cen rynkowych paliwa. W przypadku ogrzewania gazowego dochodzą do tego jeszcze koszty przewozu bądź przechowywania paliwa. Rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim dla osób dysponujących znacznymi finansami oraz posiadaczy niewymagającego budynku mieszkalnego.

Pompy ciepła

Najbardziej ekologiczną metodą ogrzewania budynku mieszkalnego są pompy ciepła. System tego typu oparty jest o zjawisko wymiany cieplnej, w którym czynny udział bierze energia elektryczna. Budowa pomp sprawia jednak, iż otrzymujemy znaczny zwrot kosztów tej energii w postaci ciepła. Obecnie to jeden z tańszych sposobów na ogrzanie domu, gdyż wyklucza wysokie koszty eksploatacji. Niemniej cena budowy i instalacji takiego systemu odstrasza potencjalnych nabywców, gdyż sięgać może nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak inwestować w tego typu rozwiązania, gdyż przy obecnej kondycji środowiska może okazać się, że system ten nie powinien być alternatywą, lecz normą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »