Zdjęcie z realizacji projektu Ambrozja
Inspiracje & Wnętrza,  Porady architektów,  Projekty & Wnętrza

O czym warto pamiętać, decydując się na wyspę kuchenną?

Przestrzeń do przygotowywania, wydawania i serwowania posiłków to klejnot koronny każdej kuchni. Najnowocześniejsze mieszkania rezygnują z klasycznych blatów wkomponowanych w zabudowę meblową na rzecz wysp. W ten sposób uzyskują szereg pożądanych funkcji, m.in. możliwość podziału stref w domu bądź mieszkaniu czy też łatwiejszy dostęp do przygotowanych posiłków, bez obowiązku wchodzenia do kuchni. Aranżując takie rozwiązanie powinniśmy jednak pamiętać o kilku kwestiach, które mają kluczowe znaczenie w funkcjonalności i praktyczności wyspy kuchennej.

 

Duże gabaryty wyspy kuchennej

Zanim zdecydujemy się na wyspę kuchenną powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, iż z reguły musi ona zastąpić nie tylko blat, ale również stół. Z tego powodu ma ona przeważnie dość duże gabaryty i zajmuje znaczną ilość miejsca. W mniejszych kuchniach proponowanym rozwiązaniem są wyspy przypominające barki bądź konstrukcje podłużne, niezajmujące zbyt wiele cennej przestrzeni. Musimy jednak pamiętać, że im większa wyspa, tym więcej funkcji może ona spełnić, dlatego rozwiązanie to dedykowane jest do wielkometrażowych kuchni. Przyjmuje się, że wymiary kuchni sprzyjające pracy i dające możliwość wzniesienia konstrukcji wyspy to 2,5 m długości, 1,8 m szerokości. Warto pamiętać, iż przestrzeń, którą pochłonie wyspa, odzyskamy poprzez umieszczenie w niej szafek, półek oraz szuflad, które do tej pory rozsiane były po całej kuchni.

Zdjęcie z realizacji projektu Ambrozja 2

Zdjęcie z realizacji projektu domu Ambrozja 2

 

Ekspozycja wyspy kuchennej

Wyspa ze względu na swoją wielkość i położenie w przestrzeni kuchennej, często odwraca uwagę od innych, równie ważnych elementów aranżacyjnych. Przy jej projektowaniu musimy zwrócić uwagę, czy ma wieść prymat w naszym gastronomicznym królestwie, czy jedynie eksponować wspaniałą zabudowę kuchenną. Jeśli sama w sobie ma być ozdobą kuchni, warto zainwestować w konstrukcję robioną na zamówienie, gdzie perłą jest dopasowany do indywidualnych potrzeb blat. W przypadku tego elementu musimy mieć jednak na względzie, iż jest on najdroższy, gdyż musi on nie tylko pięknie wyglądać, ale również sprostać warunkom, w których przygotowywane i serwowane są posiłki. Cenna będzie zwłaszcza odporność na wysoką temperaturę, zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jednak wyspa ma jedynie podkreślać kuchenną aranżację, warto zrobić ją w skromny, aczkolwiek wysmakowany sposób. Najlepszym rozwiązaniem będzie wkomponowanie ją w styl kuchni tak, aby tworzyła z nim organiczną całość i nie wyróżniała się w znaczący sposób.

Zdjęcie z realizacji projektu Cytrus 4

Zdjęcie z realizacji projektu domu Cytrus 4

 

Instalacje gastronomiczne

Aby wyspa kuchenna nie była jedynie zamiennikiem stołu bądź blatu, warto wyposażyć ją w niezbędne instalacje gastronomiczne. W takim wypadku musimy pamiętać o odpowiednim oprzyrządowaniu miejsca, w którym ma powstać. Szczególnie ważne będą tutaj rury z wodą, a także instalacje elektryczne oraz gazowe. Co więcej, przestrzeń w bliskim sąsiedztwie tak urządzonej wyspy również powinna być przygotowana do wzniesienia konstrukcji, np. nad wyspą pełniącą funkcję gastronomiczną powinien znaleźć się okap. Ponadto, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie bezpośrednio nad wyspą, które ułatwi korzystanie z niej, ale również w subtelny sposób wyeksponuje pożądane przez nas atrybuty.

 

 

 

2 komentarze

  • WMaciejka

    Szczerze? Sam myślałem o budowie czegoś podobnego, jednak na razie rozważam jedną rzecz: przebudowę całego mieszkania.

    Powiem, że naprawdę długo poszukiwałem firmy udzielającej porad dotyczących przeprowadzania takich czynności jak np. demontaże Inowrocław jest miastem, które mogę polecić z ręką na sercu — moim zdaniem, tak powinny wyglądać jakościowe usługi jak na stronie poniżej.

    Polecam naprawdę: pol-zlom.pl

  • Majkka

    Piękny design. Będę musiała zwrócić uwagę na oferty, które posiada moje zaufane biuro nieruchomości Koszalin jest ciekawym miastem w kontekście innowacji i na pewno będę mogła zakupić mieszkanie w podobnym stylu. Polecam serdecznie: natropienieruchomosci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »