Zdjęcie z realizacji projektu domu Ambrozja 3
Porady architektów

Rolety zewnętrzne – 3 porady o montażu i doborze rolet

Rolety zewnętrzne to nowoczesne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort i bezpieczeństwo. Są nie tylko kapitalnym rozwiązaniem designerskim, ale również zapewniają doskonałą ochronę przed niepożądanymi intruzami. Rolety zewnętrzne stanowią idealną barierę przed nadmiernym promieniowaniem cieplnym i słonecznym. Poniżej podpowiadamy, jak prawidłowo zamontować rolety i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

 

Projektowanie domu a rolety zewnętrzne

Montaż rolet zewnętrznych powinien być uwzględniony już na etapie projektu domu, gdyż później możemy mieć ograniczone możliwości dostosowania ich wymiarów do okien. Rolety sprawdzą się szczególnie dobrze w przypadku pomieszczeń na poddaszu, które narażone są w szczególny sposób na działanie warunków atmosferycznych. Wysokiej jakości rolety zewnętrzne chronią zarówno przed niską i wysoką temperaturą, hałasem oraz nieproszonymi gośćmi, np. szkodnikami. Na etapie planistycznym powinniśmy się zastanowić nad wyborem mechanizmu rolet. Do wyboru mamy sterowanie manualne i zdalne – w drugim przypadku zasilanie urządzenia oparte jest o prąd elektryczny lub energię solarną.

 

Montaż rolet zewnętrznych

Montaż rolet zewnętrznych jest uzależniony od ich rodzaju. Istnieją trzy podstawowe modele: elewacyjny, naokienny i nakładany na okno. Rolety elewacyjne montuje się bezpośrednio do ściany zewnętrznej, co oznacza, iż będziemy musieli się w odpowiedni sposób przygotować do przebicia przez warstwy elewacji. W tym przypadku musimy dobrać korki rozporowe do technologii wykonania ściany i wagi rolet. Ponadto, należy zachować szczególną uwagę przy wyznaczaniu otworów na prowadnicę oraz punkty mocowania. Wadą modelu elewacyjnego jest możliwość tworzenia na fasadzie nieestetycznych bruzd i wypustek, które z czasem pokrywają się brudem oraz niszczeją. Rolety naokienne z kolei mocowane są bezpośrednio do ramy okiennej. Oznacza to, że do pomieszczenia będzie wpadać mniej światła, gdyż mechanizm przysłaniać będzie górną warstwę okna. Rozwiązanie takie nie nadaje się do niewielkich pomieszczeń, w których niezbędne jest światło słoneczne. Ostatni model – nakładany – można zamontować jedynie w przypadku wymiany okien, gdyż skrzynka roletowa umieszczona jest bezpośrednio we wnęce okiennej. Dzięki temu chroniona jest ona przed warunkami atmosferycznymi przez tynk i ocieplenie. Sama zaś roleta jest estetycznie zakamuflowana w elewacji. Niezależnie od wyboru interesującego nas modelu, powinniśmy przemyśleć pomoc fachowca – dekarza, zwłaszcza w przypadku skomplikowanych mechanizmów i instalacji, która mocno ingeruje w strukturę okien.

 

Zalety rolet zewnętrznych

Do głównych zalet rolet zewnętrznych należy przede wszystkim szeroko pojmowane bezpieczeństwo. Chronią one nie tylko przed wpływem czynników zewnętrznych, np. deszczu, wiatru, mrozu, nadmiernego promieniowania, możliwości włamania, ale również przed stratami cieplnymi. Poduszka powietrzna tworząca się między oknem a pancerzem rolety pełni bowiem funkcję termoizolacyjną. Co więcej, wysokiej jakości rolety w znaczny sposób obniżają poziom hałasu odczuwanego w danym pomieszczeniu. Dzięki dodatkowym udogodnieniom, rolety zewnętrzne są w stanie chronić przed szkodnikami sezonowymi, np. niektóre modele są wyposażone w moskitierę chroniącą przed insektami w okresie letnim.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »