Projekt domu Ariel 9
Porady architektów

Czy warto zdecydować się na piwnicę? Poznaj jej użyteczne funkcje

Piwnica to dodatkowa przestrzeń w naszych domach. Ma wiele zastosowań i zdecydowanie przyda się w każdym domu. Jest dodatkową przestrzenią, którą można zagospodarować w dowolny sposób i dostosować do swoich potrzeb. W artykule podpowiadamy jak zagospodarować piwnicę, aby była jak bardziej użyteczna i funkcjonalna.

Projekt domu Jagodowy dr-S

Projekt domu Jagodowy dr-S

Piwnica – idealne miejsce na pralnię i suszarnię

Piwnica to idealna przestrzeń na stworzenie w niej użytecznej pralni. Dzięki temu nie będziemy musieli wykorzystywać przestrzeni mieszkalnej, a pralnia pojawi się w bardziej gospodarczej części naszego domu. Pralnia w piwnicy pociąga za sobą jednak kwestię zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza w piwnicy. Duża ilość wilgoci, która pojawia się w pralni, może bowiem spowodować pojawienia się grzyba. Należy również pamiętać o doprowadzeniu wody oraz o odpływach kanalizacyjnych, które są niezbędne przy tej funkcji zagospodarowania piwnicy.

Projekt domu Amarylis 7

Projekt domu Amarylis 7

Więcej przestrzeni mieszkalnej, magazyn w piwnicy

Świetnym pomysłem będzie również urządzenie w piwnicy magazynu/garderoby, w którym będziemy mogli umieścić różnego rodzaju sprzęty, kartony etc. Takie wykorzystanie piwnicy zwiększy komfort domowników, bowiem wszystkie niepotrzebne i zabierające miejsce rzeczy zostaną ulokowane w magazynie. Dodatkowo w piwnicy możemy urządzić sobie spiżarnię, a wolną przestrzeń z powodzeniem będzie można wykorzystać na większą kuchnię lub dodatkowy stół lub barek. Dobrze zaprojektowana piwnica to podstawa jej funkcjonalności.

Projekt domu Ambrozja 16

Projekt domu Ambrozja 16

Domowa siłownia, marzenie wielu inwestorów

Nie ma lepszego miejsca na domową siłownię niż przestronna piwnica. Prywatny pokój z naszą własną siłownią to coś niesamowitego i dającego większy komfort podczas wykonywania ćwiczeń niż siłownie publiczne. Duża przestrzeń pomieszczenia daje wiele ciekawych możliwości do zagospodarowania i przerobienia jej na domową siłownię. Wystarczy jedynie dostosować podłogę i przestrzeń piwnicy pod tę konkretną funkcję.

Projekt domu Indygo 4

Projekt domu Indygo 4

Sala kinowa i pokój do gier

Piwnice zwykle mają ograniczony dostęp do światła poprzez niewielkie okna. Dlatego przestrzeń, która znajduje się w półmroku świetnie sprawdzi się jako pokój multimedialny czy też sala kinowa. Jest to super opcja, która daje wiele możliwości. Możemy połączyć salę kinową również z pokojem gier, w którym znajdzie się bilard, piłkarzyki, stół do ping-ponga etc. Taka przestrzeń z całą pewnością będzie świetnym urozmaiceniem podczas spotkań ze znajomymi lub rodziną.

Projekt domu Cyprys 6

Projekt domu Cyprys 6

Dodatkowy salon lub pokój dla gości

Poprawnie wykonana piwnica to również świetna przestrzeń na zagospodarowanie w niej dodatkowego salonu lub pokoi sypialnianych dla gości. Należy jednak pamiętać o prawidłowej wentylacji. Musimy dopilnować, aby wilgoć nie pojawiała się w piwnicy. Należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza tak jak w przypadku urządzania pralni bądź sali kinowej. W przypadku pokoi mieszkalnych musimy na to zwrócić szczególną uwagę, niedopuszczalne jest bowiem przebywanie w pomieszczeniach. w których jest dużo wilgoci.

Projekt domu Bolero 3

Projekt domu Bolero 3

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »