Pralnia w domu
Porady architektów

Pralnia – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Pranie, suszenie i składanie ubrań nie należą do najmilszych czynności domowych. Nawet pomimo tego, że obecnie jest to znacznie łatwiejsze niż było jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Fotele i krzesła “obsadzone” przez stosy ubrań do poskładania stały się wręcz memem. Co można zrobić, żeby choć trochę ułatwić sobie opanowanie takiego chaosu?

 

Ergonomia to podstawa

W dobrze zaprojektowanej przestrzeni znacznie przyjemniej wykonywać prace domowe. Projektując dom lub wybierając gotowy projekt domu, warto zaplanować w nim pralnię. Wbrew pozorom pozwoli to zaoszczędzić miejsce. Gromadząc w jednym pomieszczeniu wszystko, co jest związane z robieniem prania, uwalniamy przestrzeń w pozostałych pomieszczeniach. W łazience nie będą się piętrzyć brudne ubrania, a w salonie lub przedpokoju nie będzie wystawy suszącej się bielizny.

 

Jak się za to zabrać? 

Powierzchnia pomieszczenia nie powinna być zbyt mała. Najlepiej, gdyby wynosiła około 4-5 m2. Musi pomieścić niezbędne sprzęty i umożliwiać swobodne poruszanie się. Zazwyczaj jest to pokój w piwnicy lub na parterze. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić pralnię na piętrze bądź poddaszu.

 

Przy planowaniu pralni i projektowaniu jej wystroju trzeba uwzględnić trzy żelazne zasady: 

  1. bardzo dobra wentylacja – jest niezbędna ze względu na wilgoć, która w pralni może być bardzo duża;
  2. izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa – ma chronić konstrukcję budynku przed wnikaniem do niej wilgoci; szczególnie w razie awarii i zalania pomieszczenia. Inwestycja w folię hydroizolacyjną w płynie i taśmę przeciwwodną pozwoli uniknąć występowania grzybów i pleśni. Pozbycie się tych “gości”, zwłaszcza jeśli wnikną w ściany lub podłogi, jest bardzo trudne i kosztowne;
  3. izolacja przed ucieczką ciepła, pralnia nie powinna być zbyt chłodna, więc warto zadbać o uszczelnienie okien i ocieplenie pomieszczenia. To pozwoli uniknąć strat energii i dużych rachunków za ogrzewanie.

Odhaczone? Teraz można zająć się tym, co każdy lubi najbardziej: wykończeniem wnętrza.

 

Są trzy kryteria, które powinny spełniać materiały użyte przy wykończeniu pomieszczenia: 

  • odporność na wilgoć,
  • łatwość w czyszczeniu,
  • trwałość.

Na szczęście na rynku jest duży wybór materiałów, które spełnią te wymagania. Od tradycyjnych płytek ceramicznych po panele winylowe, a nawet cegły klinkierowe czy drewno. Zadbaj o to, aby wystrój pralni był nie tylko praktyczny, ale też przyjemny dla oka. To nie musi być mroczne pomieszczenie rodem z horroru – chyba, że taki klimat lubisz.

 

Teraz czas na zastanowienie się, co będziesz robić w pralni? Pranie, to wiadomo. Jednak spróbuj pomyśleć o tym, jak je robisz, jakie czynności temu towarzyszą i w jaki sposób je wykonujesz. To pomoże ci zaprojektować pralnię idealną, w której pranie nie będzie już tak uciążliwe.

Przykładowo: jeśli nie lubisz się schylać lub nie możesz tego robić, można zaplanować pralkę ładowaną od góry lub umieścić ją na podwyższeniu. To drugie rozwiązanie wymaga zamontowania solidnego stelażu, ale w zamian zapewnia ogromną wygodę.

 

Przystępując do planowania spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania: 

  1. Czy w pralni będziesz prasować rzeczy?
  2. Czy potrzebujesz suszarki automatycznej, czy wolisz zwykłą, rozkładaną suszarkę? A może suszyć ubrania będziesz w innym miejscu?
  3. Jak dużo rzeczy pierzesz i jak często?

To pozwoli Ci zaplanować, ile oraz jakich mebli i urządzeń potrzebujesz.

 

Czy pralnia musi być osobnym pomieszczeniem?

Nie zawsze metraż lub rozkład domu pozwoli na zorganizowanie pralni w osobnym pomieszczeniu. Pomimo tego warto rozważyć specjalne miejsce na robienie i suszenie prania. Jest wiele rozwiązań, które ułatwią organizację pralnianego kącika. Są łączniki, które pozwalają postawić suszarkę na pralce. Przy małej ilości miejsca warto pomyśleć o kompaktowej pralce, która będzie miała mniejsze wymiary niż standardowe. Dobrze się sprawdzą szafy cargo lub zabudowa: nad pralką możesz umieścić półki na proszki do prania, żelazko i wszystko inne, co uznasz za stosowne. Czasem takie minipralnie ukrywa się za przesuwnymi drzwiami.

Pamiętaj jedynie, że aranżując pralnię musisz zadbać o łatwy dostęp do przyłączy i zaworów. W razie awarii lub konieczności wymiany pralki nie chcesz przecież rozbierać połowy pomieszczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »