Aktualności,  Poradnik Inwestora

Solidni budują dom: Jak zbudować dom ekologiczny?

Dom ekologiczny to budynek przyjazny zarówno dla domowników jak i środowiska. Zaprojektowany i wybudowany z odpowiednich materiałów zatroszczy się nie tylko o naturę, ale również o nasz portfel. Dlatego też, podczas jego budowy należy zastosować materiały, których produkcja i skład oraz inne procesy związane z transportem, budową, eksploatacją oraz ew. utylizacją nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne, albo wpływają w sposób najmniej obciążający to środowisko. Ponieważ budynek będzie nam służył przez wiele lat i spędzimy w nim mnóstwo czasu, użyte materiały powinny być ekologiczne w produkcji, trwałe, łatwe w transporcie i budowie, zapewniające energooszczędność budynkom, dające się zutylizować bez obciążania środowiska.

 

Decydując się na budowę domu zgodnie z naturą, ekologiczne rozwiązanie przy wykonaniu murów jest w zasięgu ręki – są to ściany z bloczków z betonu komórkowego- System SOLBET.

Kliknij i sprawdź, dlaczego? https://www.youtube.com/watch

 

Ekologiczny skład betonu komórkowego

Beton komórkowy to konstrukcyjny materiał budowlany wytworzony wyłącznie z naturalnych surowców: piasku kwarcowego z dodatkiem cementu, wapna palonego, gipsu i proszku lub pasty aluminiowej jako środek porotwórczy. Podczas produkcji, aluminium wchodzi w reakcję z wodorotlenkiem wapnia spulchniając masę, co przyczynia się do powstania milionów komórek z zamkniętym w nich powietrzem. Właśnie stąd materiał zawdzięcza swą nazwę: autoklawizowany beton komórkowy.

 

Surowce do produkcji betonu komórkowego.

 

Bloczki z betonu komórkowego dzięki swojej porowatej strukturze, składającej się w 80 % z powietrza, pomagają w regulacji wilgotności i utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Beton komórkowy jest w stanie przyjąć nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddać, gdy powietrze będzie suche. Zasadowy odczyn bloczków nie sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni czy grzybów na ich powierzchni.

Bloczki SOLBET w swoim składzie nie zawierają żadnych domieszek popiołów ani pyłów przemysłowych. Mają najniższą wśród materiałów ściennych promieniotwórczość naturalną, która jest nawet kilkakrotnie mniejsza niż współczynnik promieniotwórczości innych materiałów. Te wszystkie cechy betonu komórkowego wpływają na korzystny mikroklimat w budynku i zwiększają komfort mieszkania.

 

Dobra energia betonu komórkowego

Już sam skład betonu komórkowego daje nam gwarancję na to, że produkty z niego wykonane są jednym z najbezpieczniejszych i najzdrowszych materiałów.

W ostatnich latach zarówno w Unii Europejskiej jak i w Polsce coraz więcej mówi się o oddziaływaniu budynku, a tym samym materiałów, z których jest on wykonany na środowisko. Budynki muszą być zaprojektowane, wykonane i rozebrane w taki sposób, aby nie były źródłem zanieczyszczeń mających wpływ na człowieka, jego otoczenie, klimat. Ważne jest, aby wykorzystanie zasobów naturalnych było zrównoważone i zapewniało:

  • recykling obiektów budowlanych i materiałów zastosowanych do ich produkcji,
  • trwałość obiektów budowlanych,
  • wykorzystanie w obiektach budowlanych przyjaznych środowisku surowców i materiałów wtórnych.

Beton komórkowy i elementy z niego wykonane wpisują się jak żaden inny materiał w idee zrównoważonego rozwoju. Podczas produkcji stosowane są ogólnodostępne surowce, które są bardzo dobrze wykorzystywane, gdyż z 1m3 surowców uzyskuje się aż 5m3 betonu komórkowego. Produkcja betonu komórkowego jest całkowicie bezodpadowa. Odcięte podczas kształtowania bloczka naddatki trafiają z powrotem do produkcji. Odpady z wyrobów gotowych mogą być również stosowane do wytwarzania nowych wyrobów np. podsypek ocieplających. Ponieważ materiał nie powoduje skażenia gleby można go z powodzeniem stosować w budownictwie drogowym do dolnych warstw podbudowy.

Mała gęstość autoklawizowanego betonu komórkowego, sprawia, że jego produkcja jest procesem o niskim zużyciu energii i surowców w porównaniu z produkcją innych materiałów do budowy. Dodatkowo firma SOLBET od lat inwestuje w prośrodowiskowe rozwiązania. W swoich zakładach produkcyjnych wprowadza nowoczesne technologie, gwarantujące wysoką jakość produkowanych wyrobów, ale również tych, które umożliwiają redukcję wpływu fabryk na otoczenie. Grupa SOLBET już od 2009 roku inwestuje w energetykę wiatrową. Na terenie województwa kujawsko – pomorskiego czynnych jest 17 turbin wiatrowych, z czego dwie znajdują się w największym zakładzie betonu komórkowego w Europie w Solcu Kujawskim. Zielona energia, bez problemu wystarcza na pokrycie zapotrzebowania na energię całej Grupy Kapitałowej SOLBET. To nie koniec proekologicznych rozwiązań, w zakładzie w Solcu Kujawskim jest na ukończeniu węzeł produkcji wodoru ekologicznego (zielonego wodoru) wraz ze stacją tankowania dla wózków widłowych i samochodów osobowych. Nie tylko umożliwi ona zagospodarowanie nadwyżek czystej energii wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe, ale również pozwoli na wykorzystanie jej do produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy, a co za tym idzie redukcję emisji gazów cieplarnianych.

 

Wiatraki wspomagające energooszczędną produkcję betonu komórkowego

 

Węzeł produkcji zielonego wodoru

 

Dobra energia betonu komórkowego to nie tylko energooszczędny proces produkcji i naturalny skład surowców, to również energooszczędne budowanie. Porowata struktura i lekkość materiału sprawiają, że transport bloczków jest zoptymalizowany. Sama budowa jest prosta, a więc nie potrzebujemy dużych nakładów na robociznę i sprzęt. Ponieważ materiał jest łatwy w obróbce, praktycznie nic się nie marnuje, każdy bloczek można z łatwością dociąć do potrzebnych wymiarów i uzupełnić brakujący fragment muru. Szczególnie sprawdza się to przy wykonaniu przewiązań muru, gdzie nie ma potrzeby zamawiania dodatkowych elementów uzupełniających np. bloczków połówkowych. W prosty sposób można wykonać również narożnik pod innym kątem niż 90 stopni.

 

Narożnik budynku pod innym kątem niż prosty

 

Z czego można zbudować ekologiczny i energooszczędny dom?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, aby budynek mógł zostać uznany za energooszczędny, współczynnik przenikania ciepła dla ściany U powinien być niższy niż 0,20W/(m2×K). Aby to osiągnąć nie trzeba stosować skomplikowanych technologii. W zależności od preferencji można wybrać zarówno ścianę jednowarstwową, jednowarstwową z ociepleniem (potocznie nazywaną dwuwarstwową).

 

Najpopularniejsze rozwiązanie wybierane dla ekologicznych i energooszczędnych ścian w systemie SOLBET.

 

System SOLBET to bloczki, gotowe zbrojone nadproża, płytki, kształtki U. Wszystkie elementy z autoklawizowanego betonu komórkowego, wyprodukowane z tych samych surowców. Uzupełnieniem systemu jest zaprawa do cienkich spoin oraz proste narzędzia i wyroby uzupełniające np. zbrojenie podokienne, łączniki do ścian działowych. Dzięki tym wszystkim elementom buduje się prosto, szybko i bez błędów.

System SOLBET to sprawdzony sposób na ekologiczny, ekonomiczny i energooszczędny dom. Realizowane od wielu lat zielone inwestycje są potwierdzeniem ekologicznej działalności firmy SOLBET na rzecz energii odnawialnej i ochrony środowiska.

 

Artykuł powstał w oparciu o materiały i produkty firmy SOLBET. Więcej informacji o betonie komórkowym oferowanym przez tę firmę znajdziesz na stronie www.solbet.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »