Inspiracje & Wnętrza

LUKSUSOWY OGRÓD 2011

Ogólnopolski konkurs projektowy został zorganizowany po raz czwarty przez portal www.ArchitekturaKrajobrazu.info. Tematem konkursu było opracowanie projektu  – LUKSUSOWY OGRÓD PRZY REZYDENCJI 2011 przy osiedlu Willa Park w Bobolinie. Projekty domów do tworzenia prac konkursowych zostały udostępnione przez nasze biuro. Laureatem konkursu została Pracownia projektowo-wykonawcza GORDO STUDIO z Warszawy, która opracowała koncepcję ogrodu wokół projektu Bursztyn.

Projekt luksusowego ogrodu powstał z myślą o wymagającym odbiorcy, ceniącym elegancję, współczesne technologie oraz materiały z najwyższej półki. Dla użytkownika ogród stanowi nie tylko strefę relaksu, ale także miejsce przyjmowania gości, klientów biznesowych oraz organizowania przyjęć.

OSTATECZNA_plansza 04.cdr

W odpowiedzi na potrzeby docelowego odbiorcy powstała nowocześnie zaprojektowana przestrzeń, zredukowana do czystych form i faktur, tworząca funkcjonalny i czytelny układ. Całość ogrodu bazuje na prostych, geometrycznych kształtach nawiązujących do bryły budynku mieszkalnego. W południowej części ogrodu zlokalizowana została strefa gospodarcza z parkingiem. Zastosowano w niej nawierzchnie wykonane z płyt w kolorze jasnym szarym i antracytowym. Gospodarcza strefa od reszty ogrodu została oddzielona niewielkim laskiem, który tworzy trawnik z nasadzeniami z brzozy użytecznej w odmianie ‚Doorenbos’. Wokół domu zaprojektowana zostały tarasy wykończone płukanymi płytami w kolorze czarno-szarym. Otaczają je regularne nasadzenia wpostaci bukszpanowych żywopłotów, zaakcentowanych pojedynczymi wyższymi drzewami o atrakcyjnym pokroju.

OSTATECZNA_plansza 04.cdr

Część rekreacyjno-wypoczynkowa umieszczona została na w południowej części ogrodu, na głównej osi willi. Aby zapewnić użytkownikom prywatność od wschodniej strony została osłonięta wysokimi nasadzeniami z drzew i krzewów. W części tej zaprojektowany został nowoczesny basen kaskadowy z jacuzzi, w którym lustro wody przenika się z horyzontem. W celu uniknięcia strat ciepła oraz ograniczenia parowania i zanieczyszczanie wody zastosowano w nim automatyczne przykrycie żaluzjowe, które dzięki możliwości montażu poniżej tafli wody stanowi niezwykle estetyczne rozwiązanie. Tuż przy basenie zaprojektowany został duży taras słoneczny wykonany z szarych desek kompozytowych. W bezpośrednim sąsiedztwie ulokowana została zadaszona przeszklona altana. Przesuwne ściany pozwalają na maksymalne otwarcie jej przestrzeni w trakcie upalnych dni a jednocześnie stworzenie zamkniętego ‚pokoju’ po zmroku lub w trakcie niepogody, w którym można przyjmować gości i spożywać posiłki. W tej części ogrodu zaplanowana została niska roślinność okrywowa akcentująca wielopoziomowość terenu.

OSTATECZNA_plansza 04.cdr

W zachodniej części znajdują się duże płaszczyzny trawników pozwalają na uprawianie licznych form sportu. W kilku miejscach wkomponowane zostały nowoczesne, białe murki stanowiące pionowe akcenty podkreślające horyzontalne założenie ogrodu. W tej strefie ogrodu, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku mieszkalnego zaprojektowana została ‚zielona ściana’, w którą wkomponowany został elegancki i nowoczesny element wodny.

OSTATECZNA_plansza 04.cdr

Na znajdującym się obok tarasie wprowadzone zostały meble wypoczynkowe pozwalające na zrelaksowanie się i kontemplacje rozciągającego się z tarasu widoku. Najbardziej wysunięta na południe część ogrodu została zaprojektowana tak, aby stanowiła płynne przejście pomiędzy nowoczesnym, geometrycznym ogrodem a otaczającym go naturalistycznym krajobrazem. W tej strefie najistotniejszą rolę odgrywają rośliny w postaci nieregularnie usytuowanych drzew i krzewów. Roślinność w ogrodzie została tak rozplanowana aby odgrodzić się od sąsiadujących ulic i zapewnić użytkownikom ogrodu jak największą intymność oraz komfort. Wzdłuż granic działki zaprojektowane zostały stosunkowo zwarte nasadzenia drzew i krzewów. Takie rozwiązanie nie tylko zapewnia prywatność, pozwala również wyodrębnić w przestrzeni nowe ogrodowe wnętrze. Samo wnętrze ogrodu bazuje na niewielkim zróżnicowaniu roślinności w wielu odcieniach zieleni, skontrastowanych miejscami z barwą bieli i fioletu. Wprowadzony do ogrodu geometryczny układy zieleni oraz jednogatunkowe, zwarte nasadzenia kreują elegancką i niezwykle klarowną przestrzeń, podkreślającą luksusowy charakter założenia.

DOSSIER; Gordo Studio (www.gordostudio.pl)

Pracownię projektowo-wykonawczą Gordo Studio założyła absolwentka warszawskiej SGGW Weronika Gładka z myślą o kreowaniu współczesnych terenów zieleni. Zebrany przez właścicielkę zespół kreatywnych i doświadczonych architektów krajobrazu tworzy nietuzinkowe projekty ogrodów, łączące estetykę przestrzeni z wygodą i funkcjonalnością. Każdy projekt traktowany jest indywidualnie i wykonywany
jest z myślą o jego przyszłych użytkownikach. Gordo Studio zajmuje się także kompleksowym wykonywaniem ogrodów, w związku z tym już na etapie projektowym dostosowuje ogród do możliwości jego realizacji. Dzięki doświadczonemu zespołowi wykonawczemu w projektach Gordo Studio wprowadzane są nowoczesne i oryginalne rozwiązania. Nad projektem ogrodu przy rezydencji Willa Park Bobolin pracował kilkuosobowy zespół dyplomowanych architektów krajobrazu: główny projektant i kierownik pracowni Weronika Gładka oraz Anna Polanowska-Kulesz i Justyna Szwarska. Nad koncepcją zagospodarowania osiedla czuwał Marek Leśniewski.

Na zdjęciu głównym wykorzystano wizualizację projekt domu Bursztyn. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Bursztyn

Pracownię projektowo-wykonawczą Gordo Studio założyła absolwentka warszawskiej SGGW Weronika Gładka z
myślą o kreowaniu współczesnych terenów zieleni. Zebrany przez właścicielkę
zespół kreatywnych i doświadczonych architektów krajobrazu tworzy nietuzinkowe projekty ogrodów, łączące
estetykę przestrzeni z wygodą i funkcjonalnością. Każdy projekt traktowany jest indywidualnie i wykonywany
jest z myślą o jego przyszłych użytkownikach. Gordo Studio zajmuje się także kompleksowym wykonywaniem
ogrodów, w związku z tym już na etapie projektowym dostosowuje ogród do możliwości jego realizacji. Dzięki
doświadczonemu zespołowi wykonawczemu w projektach Gordo Studio wprowadzane są nowoczesne i
oryginalne rozwiązania.
Nad projektem ogrodu przy rezydencji Willa Park Bobolin pracował kilkuosobowy zespół dyplomowanych
architektów krajobrazu: główny projektant i kierownik pracowni Weronika Gładka oraz Anna Polanowska-Kulesz
i Justyna Szwarska. Nad koncepcją zagospodarowania osiedla czuwał Marek Leśniewski.


1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »