Porady architektów

Prosta droga do domu, czyli zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę!

Ministrowie podjęli decyzję o zmianach w prawie budowlanym. Najważniejszą z nich jest rezygnacja z pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych na rzecz tak zwanych zgłoszeń. Już niedługo procedura ta zostanie uproszczona i skrócona!

 

Dziś, aby rozpocząć budowę domu należy uzyskać pozwolenia na budowę, czyli przejść dość skomplikowaną ścieżkę urzędową. Już wkrótce inwestor, który planujący budowę domu będzie musiał dokonać w urzędzie zawiadomiania/zgłoszenia. Do zawiadomienia o budowie należy dołączyć projekt inwestycji. Musi on być zgodny z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i normami prawa budowlanego. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa, nie ma więc groźby, że po wejściu nowych przepisów w życie, pojawią się samowole budowlane. Jeżeli urząd nie zareaguje w ciągu 30 dni, inwestor będzie mógł rozpocząć inwestycję.

Dotychczas jednym z obowiązków było dostarczenie oświadczenia o zapewnieniu energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, itd.

Jest szansa, że nowelizacja wejdzie w życie jeszcze w tym roku. To dobra wiadomość dla każdego kto planuje budowę domu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »