Inspiracje & Wnętrza

Jak zaprojektować ogród, by cieszył przez długie lata?

Dobrze zaprojektowany ogród pozwoli nam w pełni wykorzystać drzemiący w nim potencjał. Odpowiednie zaaranżowany, będzie dla nas wspaniałym źródłem relaksu, weekendowego odpoczynku i miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Najważniejszy jest fakt, abyśmy czuli się w swoim ogrodzie po prostu dobrze. Jego styl i charakter muszą być zgodne z naszymi indywidualnymi preferencjami i potrzebami, dlatego też – projektując ogród, bardziej niż obecną modą – dobrze kierować się własnym gustem i intuicją. Poświęcając temu odpowiednią ilość czasu i uwagi mamy szansę sprawić, że nasz ogród będzie cieszył, nie tylko nasze oko, przez długie lata.

Lubisz szum wody?

Jeśli szum wody działa na Ciebie kojąco, zastanów się nad montażem oczka wodnego. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dużego ogrodu. Oprócz niezaprzeczalnych walorów relaksacyjnych, będzie także wspaniałym elementem dekoracyjnym. Warto umieścić je w miejscu dobrze wyeksponowanym, aby mogło cieszyć oko swoją efektowną formą i oryginalnym wyglądem. Ważne także, aby stanowiło spójną całość z resztą elementów w ogrodzie i komponowało się z nimi w sposób naturalny. Pamiętaj o tym, że najbardziej efektowne oczka wodne stworzone są w taki sposób, aby były wiernym odzwierciedleniem natury.

jaspis_r01

Wybór mebli ogrodowych

Ważnym elementem ogrodu są z pewnością odpowiednio dobrane meble ogrodowe. Przed zakupem mebli warto zadać sobie pytanie – do jakich celów będą nam służyć. Jeśli lubimy jeść posiłki w zaciszu własnego ogrodu, z pewnością przyda nam się zestaw krzeseł, razem ze stołem; jeśli w ogrodzie najczęściej pijemy kawę, czytając ulubioną lekturę, warto zainwestować w wygodny fotel albo szezlong.

Najbardziej popularne w polskich ogrodach są z pewnością meble drewniane i rattanowe (lub technorattanowe).

Meble drewniane zazwyczaj wyglądają bardzo dobrze w każdym ogrodzie. Ze względu na swój klasyczny charakter z powodzeniem wkomponują się w dowolnie zaaranżowaną przestrzeń. Dobrze wiedzieć, że meble z drewna są dość ciężkie, dlatego warto je kupić wtedy, jeśli nie mamy w planach przemieszczania ich z miejsca na miejsce. Odpowiednio konserwowane meble drewniane mają szansę posłużyć nam przez długie lata.

Meble rattanowe są z reguły niezwykle dekoracyjne, bardzo wygodne i lekkie. Niestety, są przy tym niezbyt wytrzymałe. Dobrą alternatywą dla mebli rattanowych będą meble technorattanowe (materiał syntetyczny wzorowany na rattanie). Meble technorattanowe są przede wszystkim bardzo odporne na warunki atmosferyczne i wyjątkowe lekkie, co sprawia, że doskonale sprawdzą się w ogrodach. Dzięki swojej odporności na zabrudzenia i łatwości czyszczenia będą doskonałe do spożywania posiłków.

Wybierając meble z rattanu i technorattanu, warto zadbać o to, aby ich wygląd był spójny z resztą wyposażenia ogrodu. Nawet najpiękniejsze meble, nie pasujące charakterem do aranżacji ogrodu, zamiast dodawać mu uroku, z pewnością go odejmą.

5

Kominek na zewnątrz.

Jeśli chcesz, aby wieczór w Twoim ogrodzie był prawdziwym świętem musisz wybudować w nim kominek. Kominek może pełnić funkcję pieca lub grilla, a wyposażony w rożen umożliwi nam przyrządzenie prawdziwych specjałów. Ważne jest, aby miejsce jego usadowienia było dobrze przemyślane. Poszukajmy miejsca gdzie oczy sąsiadów nie zakłócą naszej intymności. Nie może być to jednak zbyt blisko domu, aby wiatr nie wdmuchiwał dymu do mieszkania. Nie może być również zbyt daleko, alby przenoszenie produktów nie było zbyt męczące. Jeśli nasza „letnia kuchnia” zostanie zadaszona będziemy mogli spędzać tam czas również w deszczowe dni.

A może ogród skalny?

Skalniak kojarzy nam się głównie z kopcem kamieni polnych porośniętych roślinnością. Jeśli chcemy, aby nasz skalniak nieco się wyróżniał sięgnijmy po bardziej oryginalne pomysły. Kamienna kaskada oraz skalniak porośnięty głównie iglakami. Do takiej kompozycji najlepiej nadadzą się kamienie duże, popękane, o nieregularnych kształtach. Rośliny iglaste muszą być odmianą płożącą lub miniaturową, wolno rosnącą. Będą one ozdobą późną jesienią a nawet zimą, kiedy jako nieliczne rośliny w ogrodzie nadal będą zielone. Jeśli ogród skalny będzie odpowiednio wysoki może pojawić się kaskada wodna. Na pewno wprowadzi więcej ruchu i życia do ogrodu.

Coraz bardziej popularne staja się ogrody żwirowe, czyli kompozycje ze żwiru i wyrastających z niego roślin. Pokryte żwirem powierzchnie na pewno optycznie powiększą ogród, jak również stworzą tło dla roślin. To fajne rozwiązanie estetyczne, jak również funkcjonalne, gdyż ułatwiają pielęgnację. Dzięki wysypanym kamykom chwasty nie rosną tak szybko, a podłoże potrzebuje mniej wody, gdyż słabiej paruje. W ogrodach żwirowych najlepiej sprawdzą się rośliny o zdecydowanych kolorach i pięknych kształtach, które będą kontrastować ze żwirem.

8

Efektownym skalniakiem jest też suchy murek obsadzony roślinami. Jak sama nazwa wskazuje jest to konstrukcja która nie wymaga zaprawy. Aby wykonać taki murek potrzebujemy płaskich kamieni (kamień łupany warstwowo lub ciosany), które układa się jeden na drugim. Kamienie powinny być układane naprzemianlegle, gdyż nada to ciekawszego efektu wizualnego i sprawi, że konstrukcja będzie bardziej stabilna. Na murek kwiatowy nadaje się zdecydowana większość roślin skalnych. Są wśród nich gatunki pięknie kwitnące, o dekoracyjnych liściach oraz zimozielone. Dzięki właściwie dobranemu obsadzeniu nasz murek może być atrakcyjny przez cały rok.

4

W naszej ofercie posiadamy gotowe moduły ogrodowe do nabycia razem z projektem w cenie 20zł. Są to praktyczne, gotowe rozwiązanie, które można wykorzystać w każdym ogrodzie.

5 komentarzy

 • Roma

  Serwis Planujemy Ogród zrzesza firmy z całej Polski zajmujące się projektowaniem i wykonywaniem ogrodów. Fajna sprawa, bo nie trzeba szukać, wertować ogłoszeń czy książek telefonicznych.

 • Paweł

  Wizytówką każdego domu jest posiadanie pięknego ogrodu. Wymaga to nie tylko pięknej jego aranżacji ale również pielęgnowania. W tym celu warto wynająć projektanta, który pomoże spełnić nasz plan i wizje.

 • Marcin

  Kominek w ogrodzie to świetny pomysł! Myślę, żeby samemu zbudować kamienny kominek… na razie trudno mi na to znaleźć czas

 • Weronika

  Ogród jest wizytówką naszego domu. Uwielbiam w upalne dni siedzieć w ogrodzie i rozkoszować się pięknem zieleni 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »