Projektu domu Weranda 3
Inspiracje & Wnętrza,  Porady architektów,  Projekty & Wnętrza

Kuchnia otwarta czy zamknięta – oto jest pytanie

Niezmiennie od kilku sezonów trendem obowiązującym przy aranżacji wnętrz jest kuchnia otwarta na salon. Niestety rozwiązanie to choć modne nie zawsze wiąże się z zapewnieniem wygody i komfortu. Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie koniecznie zapoznaj się z zaletami i wadami posiadania otwartej kuchni.

Projektu domu Feniks

Wizualizacja wnętrz projektu domu Feniks

Zalety otwartej kuchni

Zaczniemy od tej najważniejszej, czyli optycznego powiększenia przestrzeni. Otwierając kuchnię na salon oraz dopasowując do siebie poszczególne elementy wystroju całe wnętrze wyda się dużo przestronniejsze i większe niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo będzie emanowało nadzwyczajną spójnością i wyjątkowym charakterem. Otwartą kuchnię najczęściej posiadają projekty domów, których kuchnie nie posiadają okna.

Projektu domu Imbir 2

Wizualizacja wnętrz projektu domu Imbir 2

 

Kolejnym plusem jest funkcjonalność takiego rozwiązania. W wyniku połączenia kuchni i salonu możesz zaaranżować tzw. strefę jadalnianą, w której to całą rodziną możesz spożywać wspólne posiłki i nie tylko. Otwarta kuchnia z dużym blatem może posłużyć również jako miejsce, w którym dzieci będą odrabiać pracę domową, a ty usiądziesz z kubkiem kawy i laptopem żeby spokojnie popracować.

Projektu domu Jemioła 3

Wizualizacja wnętrz projektu domu Jemioła 3

 

Otwarta kuchnia stwarza możliwość umieszczenia w jej centralnym punkcie tzw. wyspy. Wyspy zaskakują swoją funkcjonalnością zarówno w podczas codziennego gotowania jak również organizowanych w domu przyjęć. Ich szuflady i pułki pomieszczą większość kuchennych przyrządów, rozwiązując problematyczne kwestie bałaganu. Podczas przygotowywanie posiłków poczujesz się jak uczestnik jednego z popularnych programów kulinarnych.

Kolejną zaletą jest zacieśnianie więzi rodzinnych. Jak to jest możliwe? Zazwyczaj wyspa jest umieszczona tak aby osoba przygotowująca posiłki była skierowana twarzą do salonu. Przodem. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez problemu może rozmawiać z domownikami, co w przypadku pomieszczeń zamkniętych nie jest już takie oczywiste.

Projektu domu Cytrus 5

Wizualizacja wnętrz projektu domu Cytrus 5

 

Powszechnie wiadomo, że najlepsze spotkania i rozmowy odbywają się właśnie w kuchni. To ona jest centralnym punktem każdego domu. Jeśli nie chcesz ucinać ciekawej konwersacji prosząc gości o zmianę pomieszczenia to znak, że otwarta kuchnia jest dla Ciebie.

Zwróć również uwagę na kwestie ekonomiczne – w otwartej kuchni nie musisz montować dodatkowych grzejników ani drzwi. Podczas gotowania w chłodniejsze dni temperatura podniesie się o kilka stopni.

Projektu domu Awokado 2

Wizualizacja wnętrz projektu domu Awokado 2

 

Wady otwartej kuchni

To co ma swoje plusy musi mieć także i minusy. Wśród problemów najczęściej spotykanych u posiadaczy otwartej kuchni wskazuje się aromaty dobiegające z kuchni. Oczywiście zapach pieczonej ryby czy ostrych przypraw nie należy do najprzyjemniejszych, ale w tym wypadku nawet zamknięta kuchnia nie uratuje nas przed wietrzeniem dodatkowych pomieszczeń. Spójrzmy na to z innej perspektywy. Wyobraź sobie sobotni poranek i zapach świeżo mielonej kawy, który będzie roznosił się po mieszkaniu budząc domowników. Albo przyjemny aromat pieczonego ciasta, który od razu zwabi największych łakomczuchów do kuchni. Przyjemne prawda?

Projektu domu Malinowy

Wizualizacja wnętrz projektu domu Malinowy

 

Nierzadko również hałasy dobiegające z kuchni są nie przyjemne dla ucha wypoczywającego w salonie domownika. Jak temu zaradzić ? Najlepiej zaproponować partnerowi czy dzieciakom pomoc w sprzątaniu po posiłku. Dzięki temu szybciej się uwiniecie, i będziecie mogli w ciszy oglądać telewizję czy zagrać w planszówkę.

Projektu domu Ariel 5

Wizualizacja wnętrz projektu domu Ariel 5

 

Jak poradzić sobie z bałaganem w kuchni? Na szczęście mamy na to niezawodną metodę. Wskazane jest systematyczne i regularne sprzątanie całego pomieszczenia. Wystarczy kilka tygodni by wyrobić w sobie nawyk porządkowania blatu i zbierania talerzy po każdym posiłku. Jeśli nie lubisz zmywać pomyśl o zakupie zmywarki, która wyręczy w niechcianych obowiązkach oraz ukryje stos brudnych naczyń.

Projektu domu Azuryt 4

Wizualizacja wnętrz projektu domu Azuryt 4

 

Przygotowując się do zaprojektowania otwartej kuchni pod uwagę należy wziąć nie tylko jej zalety, ale także i wady. Pomieszczenie to powinno zostać przystosowane do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań, tylko wtedy wyróżniać będzie się stylowym i funkcjonalnym wyglądem.

2 komentarze

  • Piotr

    najlepiej zrobić kuchnię otwartą polecam market chemko bo mają na miejscu mieszalnię farb i tynków mają duży wybór artykułów budowlanych chemii budowlanej gładzi i wiele innych artykułów mają miłą i fachową obsługę miejscowy transport i stronę chemko.com.pl

  • TomaszKott

    Stanowczo zgadzam się z osobami, które wolą zamkniętą kuchnię. Mam nadzieję, że płyty poliwęglanowe będą czymś, na co architekci będą zwracali większą uwagę podczas budowy mieszkań. Istnieje wiele rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Osobiście polecam: kmtechnic.pl/oferta/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »