Inspiracje & Wnętrza,  Projekty & Wnętrza

Styl prowansalski – charakterystyka

Styl prowansalski nawiązuje bezpośrednio do południowo-wschodniego regionu Francji, położonego nad Morzem Śródziemnym. Kojarzony jest przede wszystkim z wnętrzami tamtejszych wiejskich domków, zapachem rosnącej na wzgórzach lawendy i wszechobecną bielą starych, lecz stylowych mebli. Poniżej scharakteryzujemy styl prowansalski, który z całą pewnością cieszy się niesłabnącą popularnością.

 

Meble prowansalskie

Meble w stylu prowansalskim tworzone są przede wszystkim z gatunków drzew śródziemnomorskich – owocowych lub orzechowych. Posiadają często liczne zdobienia z motywami kłosów, kwiatów i owoców. Kolorystyka utrzymana jest w jasnych i ciepłych odcieniach z przeważającą barwą żółtą, zieloną i niebieską. Charakterystyczna w meblach prowansalskich jest zwłaszcza ich faktura, gdyż meble są przecierane. Można ten efekt uzyskać, kupując rzeczywiście stare i używane meble lub poprzez wieloetapowe zabiegi ścierania i postarzania powierzchni drewna. Dodatki do mebli stanowią elementy gliniane, ceramiczne, metalowe bądź szklane. Wszelkie zaś obrusy, poduszki i zasłony koniecznie muszą być bawełniane lub lniane z grubym, charakterystycznym splotem.

Wnętrze w stylu prowansalskim

 

Naruszone zębem czasu detale

Prowansalskie, wiejskie domy, na których wzorowany jest cały styl, cechowały się nie tylko sielskim charakterem, lecz również nutką zniszczenia i zużycia wynikającego z ciężkich warunków życia, ale również wpływu śródziemnomorskiego klimatu. Cenne w prowansalskich wnętrzach są więc wszelkiego typu spękania, zatarcia i podniszczenia. Mogą one dotyczyć np. zasłon, frontów mebli, belek w konstrukcji sufitu czy też poszczególnych detali wystroju jak patyna na starych donicach. Doskonałym rozwiązaniem będzie zakup na pchlim targu lub w antykwariacie wszelkiego rodzaju staroci, przykładowo żelaznych lampionów, wiklinowych koszy, ceramiki z motywami roślinnymi.

Wnętrze w stylu prowansalskim

 

Zieleń śródziemnomorska

Ważnym elementem każdego prowansalskiego wnętrza jest zieleń. Musi być koniecznie pochodzenia śródziemnomorskiego albo przynajmniej nawiązywać do tego, co można znaleźć w domach prostych ludzi z urokliwych wsi. Na pewno wśród roślin powinny się znaleźć kiście winogron, pęki ziół oraz lawenda. Ciekawym pomysłem będą również suszone owoce na zdobionych półmiskach oraz żywe, kwitnące rośliny, np. drzewka oliwne, dynie. Aby utrzymać odpowiedni balans kolorystyczny zgodny ze stylem prowansalskim, możemy również zasadzić krzewy róży, kocimiętki czy szałwii.

Wnętrze w stylu prowansalskim

 

Wstrzemięźliwość w nowoczesności

W stylu prowansalskim na próżno szukać nowoczesnych elementów wystroju. Fundamentem wnętrz prowansalskich jest wyidealizowana wizja francuskiej prowincji nadmorskiej. Wystrzegać powinniśmy się syntetycznych tkanin, betonów oraz nadmiernej ilości metalu. Gdy jednak metal już ma się pojawić, to powinien posiadać oznaki zużycia i zniszczenia, które dodadzą mu szlachetności. Szklane elementy wnętrza powinny być ręcznie robione i wykonywane jak najbardziej chałupniczą metodą. Cenne będą wszelkiego typu stare butelki w roli wazonów, nieco uszkodzone szyby i lustra oraz lampiony w żelaznych stelażach. Również materiały wykończeniowa ścian i podłogi powinny być jak najbardziej zbliżone do tego, co można uzyskać jedynie za sprawą ciężkiej pracy własnych rąk. Spękane płytki ceramiczne w łazience, ściany nie pomalowane do końca, boazeria ze źle zrobionymi łączeniami.

Wnętrze w stylu prowansalskim

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »