Inspiracje & Wnętrza

10 sposobów na wąską kuchnię.

Aranżując przestrzeń mieszkalną, warto zadbać o to, aby za pomocą odpowiedniego doboru barw, dodatków i mebli nadać lepsze proporcje pomieszczeniom, które tego wymagają.

Przykładem może być tutaj niewielka, wąska kuchnia. Choć jej urządzenie może stanowić nie lada wyzwanie, z pewnością warto poznać kilka zasad, dzięki którym będzie wyglądała naprawdę dobrze.

Co zrobić, aby optycznie powiększyć wąską, niewielką kuchnię i nadać jej lekkości?

* Usuń niepotrzebne rzeczy

Projektując niewielką kuchnię, warto pamiętać o tym, aby przestrzeń była przede wszystkim funkcjonalna. Zrezygnujmy z szafek, z których nie korzystamy. Pozbądźmy się sprzętów, których nie używamy. Nie stwarzajmy także niepotrzebnego chaosu w postaci nadmiaru dodatków, czy kuchennych akcesoriów. W małej kuchni powinien panować minimalizm.

amber_w01

* Zagraj oświetleniem

Oprócz górnego, ogólnego źródła światła warto dodać także oświetlenie boczne, które optycznie powiększy przestrzeń. Świetnie sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju świetlówki czy halogeny. Możemy użyć ich do oświetlania niewielkich elementów (np. blatów), albo większych części kuchni (np. przestrzeni nad stołem).

chaber_2_w02

* Dobierz odpowiednie kolory

Wąską, niewielką kuchnię powiększymy optycznie przez użycie w niej jasnych kolorów. Świetnie sprawdzi się tutaj biel, jasna szarość, pastelowy błękit czy mięta. Dotyczy to zarówno koloru ścian, mebli jak i dodatków. Jeśli chcemy użyć w kuchni ciemniejszych barw, pamiętajmy o tym, aby koniecznie zestawić je z kontrastowymi, jasnymi kolorami.

granat_2_w06

* Prawidłowo rozmieść szafki

Jeśli to możliwe, ustaw w kuchni tylko jeden rząd szafek i stwórz zabudowę w kształcie litery L. Jeśli z jakiegoś powodu musisz umieścić tam dwa rzędy, pamiętaj, aby odległość między nimi wynosiła co najmniej 120cm.

dedal_w05

* Wybierz składany stół i krzesła lub niewielki barek

Doskonałym elementem, niemal stworzonym do wąskiej kuchni będzie składany stół, który będziemy rozkładać na czas posiłków i innych aktywności, do których będzie niezbędny. Świetnym dodatkiem do stołu będą także składane krzesła. W przypadku niewielkich kuchni, idealnie sprawdzi się niewielki barek, który świetnie zastępuje stół w przypadku szybkiej kawy, porannego śniadania czy szybkich przekąsek w trakcie dnia.

lilia_3_w03

* Zrezygnuj z wiszących szafek

Otwarte półki zamiast wiszących szafek otworzą optycznie pomieszczanie. Wiszące szafki, zwłaszcza w wąskiej przestrzeni mogą nieprzyjemnie przytłoczyć kuchnię i sprawić, że wyda się jeszcze mniejsza.

amelia_w04

* Zamień drzwiczki na rolety

Zamiast klasycznie otwieranych szafek wybierz wszelkiego rodzaju rolety, żaluzje czy zasłonki. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo przestrzeni.

* Wykorzystaj przestrzeń pod oknem

W niewielkiej kuchni warto wykorzystać każdy kawałek przestrzeni. Świetnym, dodatkowym miejscem na blat czy półkę może być powierzchnia pod oknem.

orion_w01

* Skorzystaj z mebli wielofunkcyjnych

Przykładem mogą być na przykład szafeczki na kółkach, które pełnią jednocześnie funkcję szafek i blatów. Wsuwane i wysuwane z konkretnych przestrzeni, w zależności od potrzeby.

* Przekształć kuchnię na otwartą

Jeśli to możliwe, dobrym rozwiązaniem będzie na pewno wyburzenie ściany i otwarcie wąskiej kuchni na salon. Dzięki takiemu zabiegowi nasze mieszkanie z pewnością optycznie się powiększy a wąska kuchnia nie będzie już żadnym kłopotem. Mimo, że takie rozwiązanie wymaga większego nakładu pracy, warto dokładnie je przemyśleć.

calineczka_4_w08

3 komentarze

  • Nicole

    Świetne rady! Znalazłam wspaniałe mieszkanie, którego jedyna wadą jest właśnie wąska kuchnia. Nie znajdę lepszego mieszkania z tę cenę, dlatego muszę sobie jakoś z nią poradzić 😉

  • dekostyr.pl

    W wąskich kuchniach gdzie nie ma miejsca na przeprowadzenie aranżacji należy grać szczegółami które praktycznie nie pochłaniają powierzchni. Są nimi na przykład listw sufitowe czy ścienne, ogólnie sztukateria, zasłony itp. Ogólnie szkoda jeśli nie możemy używać zwykłych ozdób typu wazony kwiaty ale nic dziwnego w czasach gdzie metr mieszkania kosztuje 4-8 tys 🙂

  • Maria F.

    Ostatnio zauważyłam jakąś dziwną modę na tego typu kuchnie. Ja sama mam przestronną i nie wyobrażam sobie mieć wąskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »