Inspiracje & Wnętrza

Rola oświetlenia w domu.

Każde wnętrze znajdujące się w naszym domu może nabrać odmiennego charakteru. Wystarczy jedynie kilka prostych metod, aby zapanował nowy styl czy całkiem inny nastrój. Tutaj zaznacza się rola oświetlenia, które ma do spełnienia szereg zadań.

Podstawowa rola – zapewnić światło tam, gdzie go brakuje.

Oświetlenie ma przede wszystkim spełnić rolę bardzo praktyczną – to ono pomaga nam funkcjonować, kiedy zapadnie zmrok lub słońce jeszcze nie wstanie. Kto nie próbował zrobić kilka kroków w ciemności? Nie jest to łatwe. Co dopiero mówić o przygotowywaniu obiadu czy porządków domowych, kiedy w mieszkaniu jest naprawdę ciemno. Obecność światła sprawia, że nasze funkcjonowanie staje się po prostu możliwe i jest o wiele prostsze.

jezyna_3_w03

Kształtowanie wielkości pomieszczenia.

Światło to najprostszy sposób na to, aby optycznie zmienić wielkość pomieszczenia. Wystarczy postawić na odpowiednie rodzaje oświetlenia i pamiętać o następujących zasadach:

 • światło skierowane na sufit sprawia, że wnętrze wydaje się większe i bardziej przestronne;
 • światło padające na podłogę to efekt niższego pomieszczenia;
  • ustawienie światła tak, aby dolne części ścian były zaciemnione, a górne oświetlone, sprawi, że pokój będzie wydawał się wyższy niż jest w rzeczywistości;
 • w długich, ale wąskich pomieszczeniach oświetlenie ścian krótkich sprawia, że wnętrze wydaje się nieco szersze.

Decydując się na podświetlenie wnęk, powiększamy je optycznie, a jednocześnie sprawiamy, że nabierają większej dekoracyjności. Stają się więc ozdobą pomieszczenia.

albit_w03

Rodzaje oświetlenia a ich rola.

Oświetlenie ogólne określa się również mianem podkładowego. To właśnie ono zapewnia nam ostrość widzenia i pozwala bez trudu poruszać się w pomieszczeniu. Lampy wiszące w centralnym punkcie sufitu, które zapewniają światło rozproszone, to właśnie oświetlenie ogólne.

szafran_6_w03

Oświetlenie kierunkowe, zwane również miejscowy, stanowi świetne uzupełnienie dla oświetlenia ogólnego. Umieszcza się je w wybranych miejscach, zapewniając tym samym ich doświetlenie. W roli oświetlenia kierunkowego doskonale sprawdzają się najróżniejsze kinkiety oraz lampki. Często stosuje się je na przykład w kącikach przeznaczonych do czytania.

kiwi_3_w03

Oświetlenie dekoracyjne zdaje się wzbudzać najwięcej emocji. Jego zadaniem jest wpływanie na klimat pomieszczenia. Należy ustawiać je tak, aby podkreślić to, co w danym wnętrzu jest najbardziej atrakcyjne. W tym wypadku również sprawdzają się wspomniane już kinkiety. Rolę oświetlenia dekoracyjnego mogą także pełnić listy świetlne, które coraz częściej wbudowywane są w regały. Podświetlają one rodowe pamiątki, przedmioty, którymi chcemy się pochwalić.

aster_3_w03

Światło naturalne

Nie należy zapominać również o świetle naturalnym, które w ciągu całego roku w różnym natężeniu wpada do wnętrza domu. Jego cechą charakterystyczną są dynamiczne zmiany. Urządzając pomieszczenia i planując w nich oświetlenie sztuczne, należy pod uwagę zawsze brać stopień naświetlenia pomieszczeń przez światło naturalne. Im ciemniejsze wnętrze, tym więcej światła sztucznego będzie w nim niezbędne.

jaspis_6_w05

17 komentarzy

 • Dekostyr

  Oświetlenie jest podstawą każdej aranżacji. Nawet najlepsze meble, najlepsze dodatki czy najlepsza sztukateria, nie będą się komponować dobrze jeśli nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie. Szczególnie męczą mnie te nad wyrost propagowane podwieszane sufity z LEDami.

 • Perfekt Market

  Ludzie kiedyś podczas planowania domu oświetlenie zrzucali na sam koniec, kiedy już wszystko było – wtedy dopiero myśleli, w jaki sposób to oświetlić. To błędne podejście, na szczęście teraz myślenie o oświetleniu zmienia się, a więc podczas planowania brane jest ono pod uwagę i ten artykuł świetnie pomoże komuś, kto jest na tym etapie.

 • humorek

  bardzo cenne wskazówki i porady, światło to ważna rzecz nie tylko ze względów estetycznych, za jego pomocą możemy wyeksponować lepsze strony mieszkania, ale także ze względów praktycznych, dobre światło jest ważne chociażby do czytania, czy podczas zimowych, ciemnych wieczorów

 • Malwinaa

  oświetlenie w domu jest bardzo ważne, ja wymieniłam żarówki na żarówki led tego typu: podany link został zablokowany. Dzięki temu zaoszczędzam na rachunkach, a światło jest dużo jaśniejsze:)

 • Prima

  Często zapominamy o oświetleniu kierunkowym i później niestety niszczą się oczy. Dobrze, że zwracacie na to też uwagę.

 • Tomeczek

  Dobrze, że są takie artykuły jak ten. Obecnie zastanawiam się nad oświetleniem domu bo powoli zabieram się za prace wykończeniowe.

 • Olfaktoria

  Oświetlenie led jest faktycznie dobre, a nawet lepsze niż zwykłe żarówki watowe. Ledy świecą się o wiele dłużej i dają jaśniejsze światło. Polecam asortyment specled.pl Sama używam żarówek i listw led i gorąco polecam. Polecam (adres www zablokowany).

 • KAMILA

  Zgadzam się że oświetlenie LED-owe jest lepsze, niż zwykłe żarówki. Osobiście korzystam tylko z LED’ów. Jestem zadowolona, nadają specyficzny klimat pomieszczeniu w którym są zamontowane. 🙂 Pozdrawiam.

 • Jen

  Warto jest miksować różne typy oświetlenia w jednym pomieszczeniu i używać ich w zależności od warunków (pora dnia, pogoda) i własnego nastroju. Jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na jakiś powiew świeżości w salonie’;)

 • Niuans

  Led-y to super sprawa choć w początkowym okresie (zakup, instalacja) jest to droższe rozwiązanie niż standardowe żarówki – zarówno jeśli chodzi o lampy jak i paski. Natomiast efekty które możemy uzyskać dzięki nim rekompensują wszystkie wydatki. ps. Bardzo udane wizki 🙂

 • Aśka

  Dzięki dobrze dobranym lampom można stworzyć naprawdę wyjątkową atmosferę wnętrza. Polecam korzystać z takich wskazówek (adres strony został ukryty przez administratora). Razem z tym artykułem, ja osobiście zyskałam tyle wiedzy, że teraz wiem, jak planować oświetlenie doskonałe.

 • Giovanni

  Świetny artykuł. Polecamy także nasze 5 zasad dobrego oświetlenia pokoju dziecka: (adres strony został ukryty przez administratora).
  Zapraszamy do nas: (adres strony został ukryty przez administratora) – architektura oświetlenia. Jako pasjonaci tworzymy unikalne lampy na zamówienie oraz autorskie z patynowanej miedzi w kolekcji Copperloft do których polecamy żarówki z Kolekcji Edisona. Mamy również w ofercie lampy od najlepszych producentów oświetlenia z dużymi rabatami! Nulight to też profesjonalne doradztwo – o oświetleniu wiemy wszystko!

 • Adam

  Świetny wpis, ale warto podkreślić, że żadne oświetlenie nie będzie dobre bez zastosowania odpowiednich żarówek, a w szczególności żarówek ledowych oraz innych metod (jak np. taśm ledowych), które pozwolą na prawidłowe oświetlenie miejsc do których zarówno sztuczne jak i naturalne nie dochodzi. W tym celu warto wcześniej zaplanować, jak prawidłowo rozłożyć oświetlenie służy by nam jak najlepiej.

 • Marta

  Oprawy wyglądają bardzo ciekawie i efektownie, ale zastanawia mnie na ile są funkcjonalne? Czy światło, jakie dają jest na tyle jasne, żeby pomieszczenie było funkcjonalne?

 • Rabbit

  Bardzo dobry artykuł.Jednak oświetlenie nie będzie w pełni dobre bez zastosowania odpowiednich żarówek. Jeśli żarówki led są dość słabe to może lepiej wcześniej zaplanować inne ich rozmieszczenie 🙂

 • Kasia.K

  Dla mnie szczególnie ważne jest światło naturalne w łazience przez wzgląd na makijaż który codziennie wykonuję. Jednak wieczorami lubię do kąpieli włączyć ciepłe, przyciemnione światło. Sprawę załatwiły stylowe lampki, które znalazłam w sklepie internetowym (adres strony ukryty przez administratora). Teraz łazienka jest i funkcjonalna i ciepła 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »