Inspiracje & Wnętrza

Jak zaplanować efektowną strefę wejścia?

Strefa wejścia, czyli obszar znajdujący się tuż za drzwiami naszego domu, jest niezwykle istotny. To bowiem właśnie to miejsce nasi goście widzą jako pierwsze. Należy więc zrobić wszystko, aby prezentowało się jak najlepiej. Na co postawić? Jakie rozwiązania są tutaj korzystne?

Przede wszystkim: nie zagracać

To podstawowa zasada, która pozwoli stworzyć nam efektownie prezentującą się strefę wejściową. Liczbę sprzętów warto tutaj ograniczyć do niezbędnego minimum. Konieczna jest oczywiście szafa, przyda się także stojak na buty. Lepiej jednak zrezygnować z tak lubianych przez Polaków bibelotów, które sprawiają wrażenie chaosu i niepotrzebnie zajmują przestrzeń.

lilia_3_w07

Dopasuj kolory do wielkości

Urządzając strefę wejścia, należy pamiętać o tym, aby dostosować barwy do jej wielkości. Wystarczy przestrzegać zasady, która mówi, że jasne kolory stosuje w małych i ciemnych pomieszczeniach, zaś ciemne – w dużych i jasnych. Jeśli strefa wejściowa pozbawiona jest okien, do tego przypomina klasyczny przedpokój, lepiej postawić na jasne barwy. Idealnie sprawdzają się kolory pastelowe. Duża przestrzeń z oknem umożliwia zastosowanie nawet naprawdę ciemnych i intensywnych kolorów. Brąz, czerwień czy fiolet – wszystko te barwy są dozwolone. Z ich pomocą stworzyć można iście nowoczesne wnętrze. Trzeba jednak pamiętać, aby nie łączyć ze sobą zbyt wielu barw. Można bowiem uzyskać w ten sposób efekt barwnej papugi, który w pomieszczeniach nie wygląda zachęcająco.

ariel_r16

Pamiętaj o lustrze

W strefie wejściowej jest ono niemalże obowiązkowe. Jeśli jest ona naprawdę duża i przestronna, można postawić na małe lustro, które pełniło będzie tylko funkcję użytkową. Nieco inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku małych stref wejściowych. Tutaj lustro może pomóc w sprytnym jej powiększeniu. Odbijające się od lustra ściany oraz sprzęty będą dawały wrażenie większej przestrzeni. Postawić można na jedno duże lustro lub kilka mniejszych, tworząc tym samym interesującą kompozycję na ścianie. Lustra mogą mieć fantazyjne ramy.

kaszmir_w01

Postaw na indywidualny charakter

Nie ma nic gorszego w urządzaniu wnętrz niż bezmyślne kopiowanie tego, co widzieliśmy już u kogoś lub w jakimś magazynie. Najrozsądniej jest tylko inspirować się poradami projektantów wnętrz, pamiętając jednocześnie o tym, że pomieszczenie ma odzwierciedlać naszą osobowość i temperament. Na ścianie powiesić można na przykład oprawione w ładne ramki zdjęcia z wakacji lub – jeśli mamy dzieci – ich plastyczne dzieła. To prosty sposób na to, aby strefo wejściowa była nie tylko efektowna, ale również miała indywidualny charakter.

pik_2_wnętrze_2

Strefa wejściowa ma ogromne znaczenie w każdym domu. Rzutuje na to, jak nasz dom postrzegany jest przez tych, którzy go odwiedzają. Psychologia mówi o tak zwanym efekcie halo, odnosząc go zazwyczaj do ludzi. Tymczasem okazuje się, że wpływa on na nasze postrzeganie także w odniesieniu do miejsc i przedmiotów. Jeśli oczarujemy kogoś naszą strefą wejścia, możemy być pewni, że reszta domu również zrobi na nim ogromne wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »