Porady architektów

Czy możliwy jest dom bez grzejników?

Jeszcze kilkanaście lat temu każdy, kto chciał mieć w sezonie zimowym ciepło w domu, musiał zadbać o to, aby na ścianie pojawiły się grzejniki. Dzisiaj ich obecność wcale nie jest konieczna. Ciekawym rozwiązaniem jest bowiem system ogrzewania nadmuchowego, który cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Idealnie zastępuje on tradycyjne grzejniki, skutecznie wprowadzając ciepło do domu.

Ogrzewanie nadmuchowe to dzisiaj nie jedyne rozwiązanie, które pozwala wyeliminować określone elementy. Obecnie można zdecydować się na nadmuchowy system klimatyzacyjny, nawilżający czy wentylację. Tym samym możliwe staje się zaoszczędzenie naprawdę dużej ilości miejsca, które normalnie zajmowane jest przez grzejniki, klimatyzatory umieszczane na ścianach czy rury grzewcze.

Kratki nadmuchowe

Jedynym elementem, który w przypadku ogrzewania nadmuchowego jest widoczny, są kratki nadmuchowe. Niezbędny jest także panel sterowania, który ma jednak naprawdę niewielkie rozmiary i nie rzuca się w oczy. Kratki są ażurowe i wykonane tak, aby nie szpeciły wnętrza. Zajmują naprawdę mało miejsca, a wielość kolorów, w jakich są dostępne sprawia, że każdy bez trudu znajdzie model idealnie dopasowany do wystroju domu.

Kanały nawiewne

W przypadku domu bez grzejników ciepłe powietrze wtłaczane jest do wnętrza domu przez kanały nawiewne. Zawsze są one jednak wykonane tak, aby były niewidoczne. Najczęściej umieszcza się je w stropie. Do ich wykonania można wykorzystać również podłogę lub poddasze, jeśli nie jest ono używane. Kanały nawiewne bardzo skutecznie tłumią hałas, który powstaje podczas pracy urządzeń tworzących system ogrzewania oraz ten związany z przemieszczającym się powietrzem. W efekcie każdy, kto decyduje się na dom bez grzejników nie musi obawiać się tego, że w poszczególnych pomieszczeniach zapanuje trudny do wytrzymania hałas.

Koszty wykonania

Ogrzewanie nadmuchowe kosztuje na ogół więcej niż tradycyjny system ogrzewania rurowego. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się z nim wiele zalet, których pozbawione są klasyczne grzejniki. Przede wszystkim każdy, kto decyduje się na ogrzewanie nadmuchowe zyskuje dodatkową przestrzeń, która nie jest już zajmowana przez grzejniki. Dodatkowo w salonie czy innym pomieszczeniu domu nie biegną już rury od centralnego ogrzewania, które mogą skutecznie psuć nawet najlepszy efekt wizualny. Wykonanie ogrzewania nadmuchowego naprawdę się więc opłaca.

Ogrzewanie podłogowe

Jeżeli nie chcemy mieć na ścianach grzejników, a interesuje nas opcja nieco tańsza niż ogrzewanie nadmuchowe, możemy postawić na ogrzewanie podłogowe. Popularna podłogówka idealnie sprawdza się w takich pomieszczeniach, jak kuchnia oraz łazienka. Może być wykorzystana również w salonie czy sypialni.

Grzejniki na ścianach trudno uznać za element ozdobny we wnętrzach. Warto więc zrobić wszystko, aby je wyeliminować. Doskonałym rozwiązaniem okazują się być systemy grzewcze, które do prawidłowego działania grzejników nie potrzebują. Ogrzewanie nadmuchowe to nowoczesne rozwiązanie, którego wykonanie zawsze warto rozważyć.

4 komentarze

 • Piotr

  Ogrzewanie podłogowe robi się coraz bardziej popularne – to wygodna opcja dla tych, którzy właśnie stawiają swój nowy dom.

 • chciwy

  hey mysle sobie ze gdybym polaczyl ogrzewanie pompy cieplnej z ogrzewaniem podlogowym i nawiewowym to dopiero bylaby zabawa, nie wiem jak rozwiaze pomysl z ogrzewaniem ale wiem napewno po zakupieniu projektu w panstwa biorze ze nie chcem widziec polanka w domu na stare lata po ogrzewalem matuli dom przez 3 dni stwierdzilem to nie jest dla mnie to ciaganie wedla za 10 minut 4 z rana wiec raczej pompa cieplna i jednak grzejniki wszystkie rury miedziane na wierzchu bo strace najmiej tego upalu

 • Adam

  Jednak ja uważam że grzejnik w łazience jest niezbędny. Zawsze możemy rzucić na niego mokre pranie czy nawet mokry ręcznik po kąpieli. Więc nie traktowałbym tego w kategorii dekoracji, ale praktyczności

 • Konrad

  Ogrzewanie podłogowe plus kominek w największym pomieszczeniu na parterze rozwiązuje sprawę. Sam mam takie zastosowanie. Przy ekstremalnych temperaturach -30 niby ciężko jest osiągnąć odpowiednią temperaturę, ale takie mrozy trafiają się raz na 10 lat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »