Inspiracje & Wnętrza

Nowoczesne schody w Twoim domu

Każdy, kto decyduje się na dom piętrowy, musi dokonać wyboru odpowiednich schodów. Dzisiaj oferta w tym względzie jest naprawdę ogromna. Nie brakuje schodów wykonywanych z nowoczesnych materiałów, które nie tylko są trwałe i odporne na upływający czas, ale również doskonale się prezentują.

Kamień
Miłośnicy nowoczesnych wnętrz, którym nie przeszkadza nieco chłodny klimat pomieszczenia, mogą zdecydować się na schody, które pokryto kamieniem. Granit wewnątrz budynków wykorzystuje się stosunkowo rzadko, ale już marmur jest bardzo popularny. To rozwiązanie naprawdę drogie, ale jednocześnie cechujące się ogromną trwałością. Marmur dostępny jest w wielu kolorach. Postawić można na ten w kolorze klasycznej bieli oraz taki, który wpada w lekki róż. Do tego dochodzi ogromna różnorodność struktur. Jeśli marzą się nam kamienne schody, możemy postawić również na te wykończone bazaltem, trawertynem lub twardą odmianą piaskowca. Nie sprawdza się w tym wypadku wapień, który jest miękki i ma porowatą strukturę. Decydując się na kamień, trzeba pamiętać o impregnacji odpowiednimi środkami. W przeciwnym razie schody mogą dość szybko pokryć się brzydkimi plamami, które niekorzystnie wpłyną na ich wygląd.

apollo_2_r09

Płytki ceramiczne
Schody wewnętrzne z powodzeniem można wykończyć, wykorzystując gres, klinkier lub terakotę, a więc klasyczne, a jednocześnie eleganckie i nowoczesne materiały. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jedynie pamiętać o tym, aby wybrane płytki cechowały się odpowiednią klasą ścieralności. Liczy się również ich twardość oraz to, czy są antypoślizgowe. W przypadku tej ostatniej cechy chodzi przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo.

Drewno
To z całą pewnością najbardziej popularny materiał wykończeniowy, z którego robione są schody. Drewno doskonale prezentuje się w każdym pomieszczeniu. Z powodzeniem można wykorzystywać deski, które zrobione zostały z drewna litego, jak i te, które klejone są warstwowo. Trzeba jednak pamiętać, aby drewno było właściwie wysuszone. Stopień wilgotności nie powinien przekraczać 8%. W przeciwnym razie schody bardzo szybko ulegną zniszczeniu, stracą dobry wygląd i konieczna będzie ich wymiana na nowe. Dobre drewno do wykończenia schodów to drewno twarde i niewrażliwe na ścieranie.

ambrozja_2_r02

Idealnie sprawdza się więc materiał pozyskiwany z takich gatunków drzew, jak:
• dąb;
• jesion;
• buk;
• merbau;
• tek.

brzoza_mc_r26

Dwa ostatnie to drewna egzotyczne, które są wyjątkowo trwałe, ale jednocześnie naprawdę drogie. Wyróżnia je niezwykła uroda, której nie mają polskie gatunki drewna.

meteor_2_nf40_r30

Same schody to jeszcze nie wszystko. Planując aranżację wnętrza, koniecznie trzeba pamiętać o barierkach, które dopełniają całości. Mogą być wykonane z drewna i wówczas będą miały klasyczny wygląd idealny do wnętrz o charakterze rustykalnym. Te metalowe czy szklane sprawdzą się w pomieszczeniach, w których główny nacisk położony jest na nowoczesność i minimalizm. Urządzając dom piętrowy, koniecznie trzeba poważnie zastanowić się nad tym, jak powinny wyglądać znajdujące się w nim schody.

7 komentarzy

 • Treppen aus Polen

  Genialne zdjęcia i faktycznie nowoczesne schody, te z podświetleniami – cudo! Artykuł z pewnością przyda się wielu użytkownikom. Jednak ja uważam, że schody drewniane charakteryzują się klasą i wprowadzają do wnętrz wyjątkowy nastrój. Z kolei drewno połączone z metalem tworzy idealne połączenie i dzięki temu powstają doskonałe schody.

 • Aretha

  moim marzeniem były zawsze schody gięte z oświetleniem ledowym i przy budowie domu był to must have, wyszły genialnie

 • Ania

  bardzo piękne schody ja u siebie mam takie (adres strony ukryty przez administratora) i też jestem bardzo zadowolona

 • Sandra

  Moim zdaniem nic nie zastąpi piękna drewnianych schodów zwłaszcza w połączeniu z idealnie dopasowaną drewnianą barierką. To ponadczasowa elegancja i klasa. Na rynku dużą popularnością cieszą się gatunki drewna egzotycznego, takie jak mahoń, zebrano, wenge, jesion skandynawski, czy jatoba. Z pewnością ich zaletą jest ciekawa kolorystyka, jednak moim zdaniem nasz dąb jest równie piękny. Dlatego uważam, że nie ma sensu aż tak bardzo przepłacać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »