Inspiracje & Wnętrza

Jak połączyć klasyczny styl z nowoczesnym?

Każde mieszkanie urządzone jest w ściśle określonym stylu. Obecnie coraz więcej osób decyduje się albo na styl klasyczny, albo na ten iście nowoczesny. Pojawia się jednak pytanie czy możliwe byłoby połączenie obu tych stylów w jedno? Okazuje się, że tak. Spróbujemy podpowiedzieć jak zrobić to tak, aby uzyskać naprawdę ciekawy efekt.

zoska_3_w05

Przede wszystkim każdy, kto decyduje się na połączenie tych dwóch stylów powinien zdać sobie sprawę z tego, że są one od siebie diametralnie różne. Potrzeba więc ogromnego wyczucia, aby stworzyć z nich wnętrze eleganckie, ciekawe i przede wszystkim pozbawione chaosu.

Wybór stylu dominującego

To pierwszy, a zarazem najważniejszy krok, który trzeba podjąć, aby urządzić piękne mieszkanie, w którym styl nowoczesny ma łączyć się z klasycznym. Trzeba pamiętać, aby zachować idealne proporcje. Dobrym rozwiązaniem jest wyjście od klasycznych, jasnych barw.

meteor_3_nf40_w03

Idealne są beże, szarości oraz biele. Nie tylko wprowadzają do wnętrza spokój i harmonię, ale jednocześnie optycznie powiększają. Dają też doskonałe tło zarówno na mebli i dodatków klasycznych, jak i nowoczesnych.

meteor_3_w01

Akcenty barwne

Dominujące klasyczne i nieco neutralne kolory zawsze wymagają dodania barwnych akcentów. Można postawić na te nawiązujące do stylu nowoczesnego – wówczas będzie to na przykład srebro – lub zdecydować się na te klasyczne. W tym wypadku wybrać można chociażby czerwień, która wprowadzi do wnętrza ogień, namiętność i ogromne emocje.

len_w07

Paleta barw jest dzisiaj niemalże nieograniczona – producenci mebli, dodatków i artykułów wykończeniowych dają nam w czym wybierać.

jagoda_w01

Meble w jednym stylu

Decydując się na połączenie stylu klasycznego z nowoczesnym trzeba pamiętać, że meble mają reprezentować tylko i wyłącznie jeden styl. Niedopuszczalne jest umieszczanie w pokoju kanapy klasycznej i nowoczesnej meblościanki. Takie połączenie się nie uda. Co innego, kiedy w salonie mamy iście nowoczesny dywan i zestaw klasycznych mebli, które mogą nawiązywać nawet do stylistyki retro.

azuryt_4_w03

Ciekawym zabiegiem jest trzymanie się zasady: jeśli klasyczne meble, to nowoczesne dodatki. I na odwrót. To zawsze zapewni doskonały efekt, a jednocześnie daje jasne wytyczne do urządzania wnętrza.

azuryt_4_w01

Różne materiały

Zarówno styl klasyczny, jak i nowoczesny mają typowe dla siebie materiały. Warto zestawiać je ze sobą w jednym wnętrzu. Doskonały efekt daje na przykład połączenie nowoczesnej terakoty z klasycznym, surowym drewnem, które jest nieodłącznym elementem stylu skandynawskiego.

lilia_3_w08

Z drewnem równie dobrze komponuje się metal, który jest powszechnym elementem wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym.

amelia_mc_w03

Styl klasyczny i nowoczesny są jak ogień i woda. Różni je naprawdę wszystko: kolory, materiały, sposób wykonania dodatków. Na pozór wydawałoby się więc, że stworzenie wnętrza idealnego z połączenie tych dwóch stylów jest po prostu niemożliwe. Tymczasem okazuje się, że wystarczy stosować się tylko do kilku prostych wskazówek, aby stworzyć wnętrze piękne, eleganckie i przede wszystkim wymykające się znanym od lat schematom.

3 komentarze

 • spirytualia

  „Niedopuszczalne jest umieszczanie w pokoju kanapy klasycznej i nowoczesnej meblościanki”
  Lubię takie prawdy objawione

 • Borys

  Ciekawe propozycje. Myślę że przynajmniej do kilku prezentowanych pomieszczeń bardzo pasowałyby półki modułowe, są dość modernistyczne w klimacie a jednocześnie bardzo funkcjonalne. Fakt że można je w sumie dowolnie ze sobą łączyć dodaje całości elastyczności.

 • Zofia

  Sama nie zdecydowałabym się na połączenie tych dwóch stylów, ale powyższe propozycje są bardzo fajne, wysmakowane i godne powielenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »