Inspiracje & Wnętrza,  Porady architektów

Wykorzystanie naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz

Wraz z rozwojem popularności trendów wnętrzarskich, w których dominował minimalizm oraz ekologia, zwiększyła się popularność wykorzystywania materiałów naturalnych do aranżacji wnętrz, nie tylko w lokalach użytkowych, takich jak hotele czy restauracje, ale także w domach jednorodzinnych.

Połączenie prostoty i natury zawładnęło sercami architektów, projektantów, a także klientów, którzy docenili możliwość korzystania z rozwiązań, które jednocześnie są piękne, efektowne, a zarazem przyjazne dla środowiska. Podkreśla to fakt, że trend ten utrzymuje się na wysokim poziomie już od kilku lat i z miesiąca na miesiąc zyskuje kolejnych fanów. Zobacz, jakie naturalne materiały możesz wykorzystać w aranżacji wnętrza, aby wprowadzić do domu przyjemną i ciepłą atmosferę, a jednocześnie, żeby wnętrze pasowało do stylu projektu domu, który wybrałeś!

 

Za co kochamy naturalne materiały?

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie z roku na rok, co widać w utrzymujących się trendach konsumenckich. Coraz częściej wybieramy produkty bio lub eko, czyli te przyjazne środowisku, a także chętniej korzystamy z produktów pochodzących z drugiej ręki czy poddawanych recyklingowi. Świadome wybory zaczęły także dominować w branży wnętrzarskiej, gdzie obserwujemy wzrost popularności produktów z drewna, kamienia, wikliny, szkła czy rattanu, czyli materiałów naturalnych, dzięki którym możemy przemycić do surowych wnętrz nieco więcej natury i przyrody, co korzystnie wpływa także na nasze samopoczucie. Jak zaaranżować naturalne materiały?

 

Drewno — niezastąpiony element natury

Drewniane elementy od lat towarzyszą wnętrzom naszych domów. Wśród naturalnych materiałów wykorzystywanych do aranżacji wnętrz, ze względu na łatwą dostępność, jest to zdecydowany faworyt. Dodatkowo wyróżnia się jako solidny i trwały materiał, który może posłużyć w niezmienionej formie przez wiele, wiele lat. Drewno jest dość wdzięcznym produktem. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej możemy łatwo wkomponować jego elementy do pozostałej części pomieszczenia.

Projekt domu Bez

Meble wykonane z litego drewna świetnie podkreślą styl angielski, skandynawski czy industrialny, nadając mocnego charakteru i przyciągając wzrok. Drewno możemy wykorzystać także w postaci naściennej dekoracji, czyli niezwykle modnych lameli. Te proste listwy dekoracyjne to fenomen wśród trendów w ostatnich miesiącach — podkreślają styl pomieszczenia i dodają ciekawego wykończenia. Lamele można wykorzystać na wiele sposobów, układając minimalistyczne kompozycje zarówno na ścianach, jak i suficie.

Projekt domu Weranda dr-S

 

Kamień i cegła, czyli mocny akcent

Na podium naturalnych materiałów uplasował się także kamień, który chętnie wybierany jest do wykończenia wnętrz, szczególnie kuchni i łazienki. Spektakularny efekt w postaci mocnych, kamiennych blatów świetnie uzupełni styl skandynawski, loftowy oraz glamour, a instalacje kamienne na ścianach podkreślą wyjątkowość pomieszczenia i charakter domowników. Położenie kamienia lub cegły na jednej ze ścian sprawi, że uzyskamy dekoracyjny efekt, który z powodzeniem przyciągnie wzrok, a dodatkowo wprowadzi do wnętrza naturalny chłód i świeżość.

Projekt domu Amulet

 

Ozdoby wprost z natury

Nie wyobrażamy sobie domu bez dekoracji, a te także mogą współgrać z naturą. Wybierając dodatki do domu, możemy wybierać spośród wielu naturalnych propozycji. Wiklinowe fotele lub stoliki, klosze ze szkła czy ceramiczne wazony nie tylko są ekologiczne, ale także pięknie się prezentują, wprowadzając klasyczne wykończenie do każdego wnętrza.

Projekt domu Malinowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »