Realizacje,  Story

Jaspis – nowoczesny dom z pięknym ogrodem

Kompleksowo wykończony i urządzony dom z zagospodarowanym ogrodem, dostosowanym do jego charakteru jest dumą gospodarzy i marzeniem inwestorów planujących budowę domu. Tym razem gościmy w okolicach Bydgoszczy, u Pawła i Ewy, w domu wybudowanym według projektu Jaspis.

jaspis_r06

Seria projektów Jaspis powstała z myślą o inwestorach poszukujących udanego kompromisu między tradycyjną bryłą budynku, a jego nowoczesnym, nietuzinkowym wyrazem. Tradycyjna bryła budynku została wzbogacona o stosowne detale architektoniczne, które nadają jej przysłowiowych rumieńców. Drewniana szalówka, grafitowe boniowania, liczne przeszklenia oraz oranżeria w bryle budynku uatrakcyjniają ten dom i czynią go nowoczesnym.

jaspis_r09

Paweł i Ewa poszukując projektu przyszłego domu zwracali uwagę na propozycje reprezentujące zrównoważoną nowoczesność. Opowiadają: „Urzekła nas przede wszystkim nietypowa architektura Jaspisa: elementy drewna na elewacji oraz obecność oranżerii w budynku. Nie chcieliśmy budować typowego domu „ze skośnym dachem”, dlatego kluczową rolę odgrywała atrakcyjność bryły oraz nietypowy element budynku, jakim okazała się przeszklona oranżeria”.

jaspis_r15

Oprócz walorów estetycznych budynku, nie bez znaczenia był również układ funkcjonalny domu. Inwestorzy kontynuują: „Rozkład i ilość pomieszczeń w projekcie Jaspis także ułatwiły nam podjęcie decyzji. Bardzo ważnym atutem układu pokoi była obecność pomieszczenia usytuowanego nad garażem, w którym zagospodarowałem swój home office. Z przyczyn zawodowych spędzam tu bardzo dużo czasu pracując zdalnie nad różnymi projektami dla moich zleceniodawców”.

jaspis_r07

Program funkcjonalny domu charakteryzuje się wyraźnym podziałem na część dzienną i nocną. W części dziennej zlokalizowanej na parterze zaplanowano salon połączony z oranżerią, jadalnię i kuchnię.

jaspis_r03

jaspis_r20

Na parterze znajdują się też praktyczne pomieszczenia dodatkowe: kotłownia zintegrowana z jednostanowiskowym garażem, dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, toaleta oraz spiżarnia przy kuchni.

jaspis_r21

W części nocnej zlokalizowanej na poddaszu znajdują się trzy wygodne sypialnie, łazienka oraz dodatkowa spora przestrzeń nad garażem do dowolnego zagospodarowania, w zależności od potrzeb przyszłych mieszkańców domu. Dodatkowym atutem prezentowanego układu funkcjonalnego są praktyczne garderoby obecne w dwóch sypialniach.

jaspis_r18

Budowa domu rozpoczęła się w lipcu 2010 roku. Od sześciu miesięcy inwestorzy mieszkają w kompletnie urządzonym i wyposażonym budynku. Dom został zbudowany zgodnie z rozwiązaniami zaproponowanymi przez autora projektu. Inwestorzy zdecydowali się jedynie na powiększenie i rozbudowanie tarasu umieszczonego od południowej strony budynku. W całym domu zastosowano też system centralnego odkurzania BEAM, co niewątpliwie wpływa na komfort i ułatwia utrzymanie domu w czystości. W prezentowanym budynku zastosowano ogrzewanie podłogowe zintegrowane z piecem gazowym VAILLANT. Inwestorzy szacują roczne zużycie gazu w domu na około 2.500 do 3.000 litrów. Na działce znajduje się zakopany w ziemi zbiornik gazu, o odpowiedniej pojemności, odpowiadającej tym potrzebom.

Ponieważ koszty budowy domu i jego wykończenia bardzo interesują osoby planujące budowę swego lokum, w rozmowie z właścicielami opisywanego budynku poruszyliśmy również ten niewdzięczny temat. Inwestorzy zgodnie twierdzą, iż budowa prezentowanego domu i jego wykończenie pochłonęły więcej środków, niż początkowo planowali. Warto zaznaczyć, iż opisywany dom został zbudowany w bardzo wysokim standardzie. Chcąc uzyskać perfekcyjny efekt inwestorzy wykazali się dbałością o szczegóły. Opowiadają: „Jeśli uwzględnimy oranżerię oraz całokształt elewacji, w wykończeniu której zastosowaliśmy panele z blachy o podwójnym ocynku oraz drewno egzotyczne „tiger wood”, to koszty realizacji znacznie przekroczyły pierwotnie zakładany budżet”.

jaspis_r16

Prezentowany dom został wykonany w standardzie energooszczędnym. Inwestorzy poszukiwania przyszłego projektu zawęzili do propozycji energooszczędnych domów. Dlatego podczas realizacji projektu zastosowali wszystkie energooszczędne rozwiązania zaproponowane przez autora budynku.

jaspis_r05

Aranżacja wnętrza domu ujmuje minimalizmem, elegancją i spójnością. Planując wygląd wnętrza swego przyszłego domu inwestorzy inspirowali się rozwiązaniami i kompozycją wizualizacji wnętrz dostępną razem z projektem. Aby lepiej zorientować się w proporcjach poszczególnych pomieszczeń korzystali również z praktycznej aplikacji, jaką jest wirtualny spacer po projekcie.

jaspis_r19
Walory estetyczne opisywanego budynku podkreśla pięknie zagospodarowany ogród. Uwagę przykuwa zwłaszcza trzypoziomowy taras wykonany z kompozytów.

jaspis_r22

Jedna z jego płaszczyzn została pokryta wodą. Jest to niewątpliwie ulubione miejsce domowników, którzy piją tu poranną kawę lub urządzają miłe pogawędki w ciepłe letnie wieczory.

jaspis3

W ogrodzie pojawiły się także kompozycje ze żwiru i wyrastających z niego roślin. Wykorzystanie kamyków optycznie powiększa ogród, jak również tworzy tło dla roślin. To idealne rozwiązanie estetyczne, jak również funkcjonalne, gdyż ułatwiają pielęgnację.

jaspis_r08

Przy wejściu głównym pojawiły się wysokie donice obsadzone kolorowymi roślinami. Zestawienie szarości betonu z kolorowymi kwiatami prezentuje się bardzo efektownie.

jaspis_r13

Inwestorzy zapytani o rady dla potencjalnych budujących opowiadają: „Elementy elewacji radzimy wykonać z jak najbardziej autentycznych materiałów, czyli blacha, drewno egzotyczne”.

jaspis_r12

„Należy unikać wszelkiego rodzaju kompozytów lub imitacji drewna na elewacji, gdyż różnica jest naprawdę widoczna gołym okiem i psuje całą mozolnie zbudowaną koncepcję elewacji”.

jaspis_r24
Obserwując efekt końcowy działań inwestorów uwieczniony na fotografiach stwierdzamy, iż konsekwencja w działaniu oraz dbałość o szczegóły, a także przemyślane wybory co do użytych materiałów to klucz do sukcesu, w postaci pięknego domu, którym inwestorzy będą się cieszyć bardzo długo.

jaspis_r14

Szczegóły projektu na stronie www.domywstylu.pl/projekt_jaspis

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »