Inspiracje & Wnętrza

Jak urządzić mieszkanie zgodnie z zasadami feng shui?

Urządzając mieszkanie, wiele osób zastanawia się, jakimi regułami powinni się kierować. Bardzo popularną praktyką, która sprawdza się od wielu pokoleń, jest korzystanie z zasad feng shui. Jest to starożytna praktyka, która zajmowała się planowaniem przestrzeni w taki sposób, aby osiągnęła ona harmonię ze środowiskiem naturalnym. W starożytnych Chinach feng shui obejmowało nie tylko architekturę wnętrz, ale także planowanie rozkładu całych wsi i miast. Ta nietuzinkowa nazwa wywodzi się od dwóch słów – wiatr i woda – które odwołują się do tego, co niewidzialne i nieuchwytne.

Feng shui podstawowe zasady

Wedle zasad feng shui, aby w przestrzeni panowała harmonia, musi być ona zaplanowana tak, aby odbywał się w niej swobodny przepływ energii. W praktyce oznacza to, że przykładowo nie powinniśmy planować zbyt małego korytarza po to, aby zyskać miejsce w salonie lub kuchni. Korytarz jest „sercem” domu, dlatego powinien być przestronny i widoczny.

ariel_r16

Kuchnia według zasad feng shui

Kuchnia to bardzo ważne miejsce, gdyż to w niej przygotowujemy wszystkie posiłki – źródło życiowej energii każdego człowieka. Z tego względu warto zadbać, aby była dobrze oświetlona i czysta. Świetnie sprawdzi się kolor biały, beżowy, a także różne odcienie kremowego. Kuchenka nie powinna znajdować się obok lodówki, gdyż urządzenia te symbolizują przeciwstawne sobie żywioły – wodę i ogień. Jeśli w kuchni znajduje się okno, warto zamontować zlew jak najbliżej niego. Kolejną zasadą jest trzymanie noży w zamknięciu, czyli na przykład w szufladach. Niezwykle istotnym elementem jest stół, najlepiej owalny i wykonany z drewna. Krzesła, które będą przy nim stać, powinny być przyjemne i wygodne.

meteor_2_r12

Salon według zasad feng shui

Salon jest pomieszczeniem, w którym odpoczywamy, dlatego powinien panować w nim spokojny i przyjemny nastrój. Kanapa może być umieszczona w głębi pokoju, ale w żadnym wypadku naprzeciwko drzwi. Warto zainwestować w wygodne, klasyczne fotele, które pozwolą nam na zrelaksowanie się i wprowadzą w poczucie bezpieczeństwa. Znawcy feng shui zalecają, aby w salonie nie było zbyt ciemno, dlatego można postawić w nim dodatkową lampę podłogową lub powiesić oryginalny kinkiet. Takie oświetlenie daje lekko przygaszone, nastrojowe światło. Poczujemy się o wiele lepiej, gdy na podłodze będzie znajdował się dywan, najlepiej w pobliżu kanapy. Okna należy przyozdobić firankami, które będą przepuszczać trochę światła.

ariel_r10

Sypialnia według zasad feng shui

W łóżku spędza się jedną trzecią swojego życia. Dlatego właśnie sypialnia powinna być miejscem, które urządzimy z największą starannością. Łóżko nie powinno być metalowe, z całą pewnością lepiej sprawdzą się ciepłe materiały, takie jak drewno. Według zasad feng shui w sypialni nie powinno znajdować się duże lustro. Wszystkie materiały takie jak pościel, zasłony, narzuta lub koc należy wybrać spośród naturalnych materiałów.

umbra_w12

Łazienka według zasad feng shui

Łazienka to miejsce, w którym rozpoczynamy każdy nasz dzień. Według feng shui powinna wzbudzać poczucie bezpieczeństwa. Najlepszymi kolorami dla tego wnętrza są błękit, zieleń i biel. Warto pamiętać, aby nie wieszać lustra na przeciwko drzwi lub okna, gdyż zakłóca to przepływ energii. Wiele zasad tej chińskiej sztuki pokrywa się z podstawowymi regułami bezpieczeństwa i higieny – przykładowo suszarka i prostownica powinny być w szufladzie, a klapa od sedesu zawsze zamknięta.

ambrozja_w05

1 komentarz

  • Rafał

    Centrum wyposażenia wnętrz – odmień swój dom

    Sklep z wyposażeniem wnętrz oferuje rozmaite produkty mające na celu podniesienie walorów estetycznych każdego pomieszczenia. Zainteresowani klienci znajdą tu akcesoria, które upiększą wszystkie pomieszczenia w domach i mieszkaniach, zaczynając od łazienki, a kończąc na pokoju dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »