Inspiracje & Wnętrza

Salon połączony z kuchnią – wady i zalety

Coraz modniejszym rozwiązaniem jest salon połączony z kuchnią – nic dziwnego, gdyż jest to bardzo praktyczne i wygodne. W dużych domach bardzo ważna jest przestrzeń wspólna, w której będzie można przebywać całą rodziną. Niezwykle popularna jest tak zwana „wyspa”, która oddzieli kuchnie od salonu. Największym atutem tego rozwiązania jest to, że osoba przygotowująca posiłki może jednocześnie spędzać czas z pozostałymi członkami rodziny. Oczywiście ma to również swoje minusy, o których powiemy w dalszej części tekstu.

amarylis_r11

Salon z kuchnią aranżacja

Jest wiele możliwości urządzenia kuchni otwartej na salon. Bardzo popularnym zabiegiem jest wybór takich szafek kuchennych, które pomieszczą wszystkie potrzebne sprzęty. Taka kuchnia „ukryje” się w przestrzeni i nie wprowadzi do niej zbyt dużego chaosu. Szafki mogą być tego samego koloru, co meble w kuchni i podobnie podłoga. Dzięki takiej aranżacji całość będzie komponować się dość minimalistycznie.

neptun_4_r07

Drugą opcją jest kuchnia w „starym” stylu, która jest całkowicie otwarta. Jej atutem będzie znajdujące się w szafkach wyposażenie – ładne talerze, gustowny wieszak na patelnie, rosnące zioła, eleganckie akcesoria. Idąc tym tropem, każdy element użytkowy stanie się jednocześnie częścią wystroju. W takiej kuchni niezwykle pożądany będzie styl angielski. O czym musimy pamiętać, urządzając salon połączony z kuchnią? Świetnie sprawdzają się w niej wyspy, które poniekąd zasłonią przestrzeń roboczą.

amelia_mc_r14

Salon z kuchnią i jadalnią

Bardzo często połączenie kuchni z salonem jest równoznaczne z pojawieniem się w tej przestrzeni jadalni. Większy stół umiejscowiony w pobliżu salonu jest niezwykle funkcjonalny. Dla większych rodzin lub osób, które często zapraszają znajomych jest to niezwykle praktyczne. Dzięki temu wszyscy domownicy i goście kontaktują się ze sobą swobodnie przebywając w jednej przestrzeni. Taka przestrzeń dostosowana jest do potrzeb i czynności domowników, a nie odwrotnie.

ariel_r05

Ogromnym atutem tego rozwiązania jest to, że w tym samym czasie ktoś może gotować w kuchni, oglądać wiadomości w telewizji i jednocześnie rozmawiać z dziećmi odrabiającymi lekcje w kuchni. W przypadku przyjęć zalety tej sytuacji są wręcz oczywiste. Każdy gość wybiera odpowiedni dla siebie fragment przestrzeni czując się wygodnie i swobodnie.

aga_r04

Jeżeli w takim salonie połączonym z kuchnią i jadalnią uda nam się zorganizować wyjście na ogród, otrzymamy wręcz perfekcyjne rozwiązanie, zwłaszcza latem. Taka przestrzeń z pewnością będzie źródłem ogromnego komfortu.

aga_r02

Kuchnia otwarta na salon wady

Połączenie salonu z kuchnią ma jednak również swoje wady. Z pewnością największą z nich jest konieczność utrzymywania porządku. Gdy zapraszamy gości, musimy zadbać nie tylko o wygląd salonu czy łazienki, ale dodatkowo kuchni.

meteor_2_nf40_r24

Kolejnymi wadami są zapachy pochodzące z kuchni oraz hałas – w niektórych przypadkach mogą być uciążliwe dla reszty domowników. Kuchnia, która w pewnym sensie znajduje się w salonie, aranżowana jest o wiele staranniej od tej urządzonej w osobnym pomieszczeniu. W pewnym sensie pełni funkcję reprezentatywną, więc jej koszt będzie na pewno wyższy. Czy te wady są mocniejsze niż zalety? O tym każdy musi zadecydować indywidualnie.

3 komentarze

  • Sar

    Mi zawsze podobały się kuchnie otwarte na salon, najbardziej coś w stylu tego zdjęcia na samej górze. Tylko to tego wziąłbym białą lodówkę wolnostojącą bo jak pisze na rankingo.net/najlepsze-lodowki „modele wolnostojące mają zazwyczaj większą pojemność, lepsze wyposażenie i różnią się między sobą wymiarami”. Wiadomo, że lodówki w zabudowie super wyglądają ale niestety mają sporo mniejszą pojemność i wyższą cenę. Jak zwykle, coś za coś.

  • Sar

    Mi zawsze podobały się kuchnie otwarte na salon, najbardziej coś w stylu tego zdjęcia na samej górze. Tylko to tego wziąłbym białą lodówkę wolnostojącą bo jak pisze na rankingo.net/najlepsze-lodowki „modele wolnostojące mają zazwyczaj większą pojemność, lepsze wyposażenie i różnią się między sobą wymiarami”. Wiadomo, że lodówki w zabudowie super wyglądają ale niestety mają sporo mniejszą pojemność i wyższą cenę.

  • Kasia z Arbiton

    Salon połączony z kuchnią to dobry zabieg w szczególności w małych wnętrzach, gdzie takie rozwiązanie pozwala osiągnąć wrażenie większej przestrzeni i tzw. oddechu. Planując kuchnię w aneksie pamiętać trzeba jednak, że powinna być spójna wizualnie i funkcjonalnie z salonem. W osiągnięciu efektu harmonijnego i spójnego wizualnie wnętrza pomocne jest położenie w obu pomieszczeniach takiej samej podłogi. Najlepiej nadają się do takiego rozwiązania panele winylowe. Dzięki rdzeniowi mineralnemu (Arbiton HD Mineral Core) panele są wodoodporne i wytrzymałe na uszkodzenia. Są również ciepłe i miłe w dotyku i znakomicie nadają się na ogrzewanie podłogowe. Ich parametry i właściwości pozwalają na zastosowanie nawet w najbardziej wymagających pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »