Porady architektów

Zrób to sam – meble własnego autorstwa

Coraz więcej osób próbuje samodzielnie urządzać swoje mieszkanie, traktując to jako oryginalny sposób na spędzanie czasu wolnego. Jest to niezwykle przyjemne zajęcie, dlatego często szybko staje się naszym hobby. Wykonywanie mebli do przestrzeni, w której przebywamy najwięcej czasu, może przynieść dużo satysfakcji, ale również nie na razi nas na niepotrzebne wydatki związane z zakupem nowego wyposażenia.

Samodzielnie wykonywane meble – od czego zacząć?

Podstawowymi narzędziami, w które dobrze się zaopatrzyć są solidna miarka, wiertarka, wkrętarka oraz młotek. Świetnie sprawdzi się również piła tarczowa, jednak nie jest absolutnie niezbędna. Z czasem przydatna może się okazać wyrzynarka i narzędzia do frezowania.

Meble z palet

Meble z palet są ostatnimi czasy niezwykle popularne. Świetnie sprawdzają się to w przypadku młodych osób, które dopiero zaczynają urządzać swoje mieszkanie i nie dysponują wysokim nakładem finansowym. Powód może być jednak inny – względy ekologiczne. Wiele osób woli wykorzystywać materiały pochodzące z recyklingu. Dzięki temu oprócz oryginalnej aranżacji możemy chronić środowisko. Najbardziej popularne są stoliki złożone z dwóch palet – można umieścić je na kółkach i położyć na górę szybę, aczkolwiek nie jest to konieczne. Palety sprawdzą się również w przypadku łóżka – mogą posłużyć jako zagłówek lub podest, na którym umieścimy materac. Aby odpowiednio przygotować paletę, należy ją dokładnie umyć, następnie zeszlifować warstwę znajdującą się na jej powierzchni i pomalować. Do tego celu możemy użyć specjalnego lakieru do drewna lub odpowiedniej farby o wybranym przez nas kolorze.

Jak samodzielnie wykonać stolik kawowy

Oprócz wspomnianych wcześniej palet, z których bez problemu możemy szybko zrobić wymarzony stolik kawowy, istnieją inne równie sprytne sposoby. Ciekawym pomysłem jest stolik ze szpuli. Aby go wykonać, należy zapatrzyć się w szpulę (np. do nawijania kabli), około 10 metrów plastikowej rury karbowanej do kabli (np. w kolorze niebieskim), papier ścierny, taśmę malarską, pędzel, nożyk, taker oraz wałek. Pamiętaj, że rurę możesz zamienić na inny materiał, np. sznur w wybranym kolorze. Tego tupu kolorowy i dość młodzieżowy mebel będzie pasować raczej do wnętrza minimalistycznego.

Jak przerobić krzesło

Zdarza się, że wynajmujemy mieszkanie z meblami, które nie do końca są w naszym guście. Warto wiedzieć, że z łatwością można je przerobić. Inną opcją jest tani zakup starych krzeseł i odnowienie ich. Istnieje kilka zasad, wedle których należy postępować podczas samodzielnej renowacji krzeseł. Na początku należy je dokładnie oczyścić i pozbyć się wszystkich nierówności. Usuwamy również stare obicie. Jeżeli wypełnienie siedziska jest w dobrym stanie, możemy je zachować i wykorzystać później. Do oczyszczenia przydatna będzie benzyna lakiernicza oraz denaturat i papier ścierny. Na początku nawilżamy ściereczkę roztworem i czyścimy nią całą powierzchnię w ostrożny i delikatny sposób. Papier ścierny lub „ścierak” przyda się wtedy, gdy mebel był lakierowany. Dzięki temu pokryjemy go dokładnie tym, czym będziemy chcieli. Aby wzmocnić stare krzesło możemy je podkleić, używając do tego kleju żywicznego lub innego, który jest przeznaczony do drewna. Następnym krokiem jest nałożenie warstwy politury na surowe drewno. Możemy również pokryć je farbą do drewna, woskiem lub specjalnym lakierem. Wypełnienie siedziska można uzupełnić gąbką, najlepiej dociętą na wymiar. Wybieramy pasujący do reszty wnętrza materiał i obijamy nim siedzisko. Potrzebny jest do tego zszywacz tapicerski. Wszystkie niedociągnięcia można zakryć taśmą tapicerską.

Samodzielnie wykonane meble z pewnością sprawią więcej radości niż te gotowe ze sklepów, a godziny spędzone przy pracach manualnych są gwarancją dobrego samopoczucia. Jest to świetny sposób na ucieczkę od ekranu komputera lub telewizora.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »