Realizacje,  Story

AMARYLIS – dom skrojony na miarę

Niekiedy bywa tak, że projekt gotowy tak bardzo odpowiada wymaganiom inwestorów, że realizują go prawie bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Wybrany projekt idealnie wpisuje się w potrzeby domowników, znakomicie pasuje do warunków panujących na działce oraz możliwości finansowych. Tak właśnie było w przypadku Państwa Magdaleny i Adama, którzy wybudowali dom wg projektu Amarylis.

amarylis_r02

Inwestorzy posiadają dużą działkę o nieregularnym kształcie. Szerokość działki od strony ulicy i ogrodu wynosi prawie 35m, po środku zwęża się jednak tylko do 17m. Kształt działki dość mocno ograniczył kryteria wyboru projektu, wymuszając na inwestorach budowę domu o kalenicy prostopadłej do drogi. Inwestorzy, poszukując wymarzonego projektu, skupili się więc na projektach na wąską działkę.

amarylis_r03

Pierwszym projektem, na który zwrócili uwagę był projekt Brzoza 2. Pan Adam mówi:

Projekt Brzoza 2 był prawie idealny. Po szczegółowym przeanalizowaniu Planu Miejscowego okazało się jednak, że odległość od drogi, przy której ma stanąć dom wynosi aż 15m. Spowodowało to, że projekt Brzoza 2 nie zmieścił się na naszą działkę. Szczęśliwie dla nas, powstawał właśnie nowy projekt, na który zdecydowaliśmy się zaczekać kilka tygodni. Projekt Amarylis był idealny”.

Amarylis to projekt stworzony z myślą o inwestorach, którzy szukają domu o klasycznej bryle, w nowoczesnym wydaniu. Doskonale przemyślany program funkcjonalny w pełni zaspokaja potrzeby 4-osobowej rodziny.

amarylis_r11

Na parterze znajduje się część dzienna, która obejmuje salon, jadalnię i kuchnię oraz część gospodarcza z kotłownią, dwustanowiskowym garażem i pomieszczeniami technicznymi.

amarylis_r13

Na poddaszu zaprojektowano trzy wygodne sypialnie, dwie garderoby, pralnię oraz łazienkę.

amarylis_r14

Inwestorzy szukali projektu o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 150m2. Zależało im na otwartej kuchni, wydzielonej jadalni oraz pomieszczeniach gospodarczych na parterze.

amarylis_r12

Na poddaszu oprócz trzech sypialni miała się znaleźć dodatkowa garderoba oraz pralnia. Projekt miał również posiadać dwustanowiskowy garaż.

Tak argumentuje wybór projektu Magda:

„Projekt Amarylis idealnie wpisywał się w nasze potrzeby pod względem układu funkcjonalnego. Świetnie pasował też na naszą działkę. Nawet kotłownia znalazła się vis-à-vis budynku gospodarczego, w którym trzymamy opał. Na wybór projektu wpływ miał również czynnik ekonomiczny. Zależało nam na domu, który będzie prosty w budowie, co oczywiście generuje niższe koszty i mniejsze ryzyko błędów wykonawczych. Amarylis wpisywał się idealnie. Jedyne zmiany jakie wprowadziliśmy to zmiany w stolarce okiennej. Pojawiły się dodatkowe okna w dolnej łazience i kotłowni”.

amarylis_r04

Magda i Adam byli pierwszymi inwestorami, którzy kupili i wybudowali dom wg projektu Amarylis. Dom został zrealizowany systemem gospodarczym. Budowa z przerwą zimową trwała 1,5 roku. Inwestorzy we własnym zakresie szukali poszczególnych ekip budowlanych oraz kupowali materiały budowlane. Zdecydowali się nie oszczędzać na materiałach. Obecnie w nowym domu mieszkają prawie 4 lata. Co prawda na początku pojawiły się pewne problemy, ale nie zniechęciło to inwestorów do realizacji swoich marzeń.

amarylis_r07

Pan Adam wspomina:

„Geodeta, który wykonywał nam mapę nie skorygował błędnego poziomu zero, przez co dom został usytuowany nieco wyżej niż powinien. Pojawiła się większa liczba schodów do domu, a podjazd musieliśmy wyprowadzić łukiem, aby jak najbardziej zniwelować spadek”.

amarylis_r05

Kolejne etapy budowy poszły już dość sprawnie. Dzięki zaangażowaniu oraz pomocy ze strony rodziny dużą część prac mogli wykonać we własnym zakresie. Z pomocą rodziny ocieplili poddasze i wykręcili stelaże. Sami wstawili okna, zrobili całą elewację, a nawet dach udało im się pokryć we własnym zakresie. Pan Adam własnymi siłami zrobił również tarasy i schody zewnętrzne oraz ułożył podjazd i chodniki.

amarylis_r06

Tak wspomina to Pan Adam:

„Było ciężko, ale jeżeli znamy się chociaż trochę na budowlance i mamy kogoś do pomocy, dobrze jest to wykorzystać. Może trochę wolniej idzie budowa, ale na wkładzie pracy własnych rąk udało nam się zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy”.

Projekt Amarylis jest domem energooszczędnym i w takim standardzie został wybudowany. Inwestorzy ocieplili dom zgodnie z projektem. W domu pojawił się system wentylacji mechanicznej z rekuperacją firmy Bartosz. Dodatkowo inwestorzy zdecydowali się na gruntowy wymiennikiem ciepła, który doceniają szczególnie w upalne dni. Dzięki niemu powietrze, które jest nawiewane do domu jest dużo chłodniejsze, niż to, które mamy na zewnątrz. W domu pojawił się również kominek z rozprowadzeniem ciepła. Kominek najlepiej się sprawdza w długie jesienne wieczory, wprowadza nastrojowy klimat w salonie, a dodatkowo ogrzewa cały dom.

amarylis_r08

Działka, na której zbudowano dom, nie ma dostępu do sieci gazowej, dlatego inwestorzy zdecydowali się na kocioł na paliwo stałe. Wybór tego rodzaju ogrzewania był podyktowany również udziałem w projekcie „Odnawialna energia słoneczna sposobem na poprawę czystości powietrza”, w ramach którego inwestorzy otrzymali dofinansowanie na kolektory słoneczne. Dzięki temu nie muszą martwić się o ciepłą wodę poza sezonem grzewczym. Na parterze inwestorzy zastosowali ogrzewanie podłogowe, a na poddaszu pojawiły się tradycyjne grzejniki. Zapytani o koszty budowy domu, zgodnie twierdzą, że projekt Amarylis można zaliczyć do projektów niedrogich w realizacji. Po kilku latach mieszkania, śmiało też mogą powiedzieć, że dom jest również ekonomiczny w utrzymaniu.

Na koniec naszej wizyty zapytaliśmy Państwa Magdy i Adama jakiej rady udzieliliby przyszłym inwestorom. „Należy śledzić i pilnować tego co dzieje się na budowie. Jeśli pierwsza ekipa dobrze wykona swoja pracę, kolejna nie podniesie nam ceny za korygowanie błędów poprzedniej, a co najważniejsze, jest w stanie dobrze wykonać również swoją pracę. Nie należy oszczędzać na materiałach budowlanych, a co najważniejsze należy racjonalnie zarządzać budżetem”.

Szczegóły projektu na stronie: www.domywstylu.pl/projekt-domu-amarylis.php

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »