Jak wybrać projekt domu?

Domy przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Projektując mieszkanie, które musi być przystosowane do osoby niepełnosprawnej, warto pamiętać o kilku zasadach. Jeżeli dopiero zaczynamy planować budowę domu, warto by był on jednopoziomowy. Niestety nie zawsze jest to możliwe, gdyż nowe lokum wiąże się z wysokim wkładem finansowym. Jednakże bardzo ważne jest, aby w jak największym stopniu zminimalizować przeszkody architektoniczne, które sprawiają, że życie osoby niepełnosprawnej staje się uciążliwe, gdyż może to bardzo szybko doprowadzić do załamania nerwowego. Wszelkie przystosowania mają na celu zapewnienie możliwości opieki nad osobą o ograniczonych możliwościach motorycznych, a także umożliwienie jej samodzielnego przebywania w mieszkaniu.

O czym warto pamiętać, dostosowując mieszkanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej?

Istotnym elementem, o którym należy pamiętać, jest podłoże – nie powinno przeszkadzać w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim lub przy pomocy balkonika. Odpowiednim materiałem na podłogę będzie dąb, jesion lub buk, gdyż nie ścierają się zbyt szybko. Warto zlikwidować progi i pozbyć się wycieraczek. Drzwi powinny mieć szerokość minimum dziewięćdziesięciu centymetrów, aby nie utrudniały przemieszania. Jeśli chodzi o klamki to lepiej, aby nie wymagały ruchu obrotowego, gdyż niektórym osobom niepełnosprawnym może sprawić to spory kłopot.

Wygodna łazienka

W łazience niezbędna jest mata antypoślizgowa oraz uchwyty, które pomagają w utrzymaniu równowagi podczas kąpieli lub korzystania z toalety. Pod prysznicem pomocne będzie siedzisko lub specjalne krzesełko, które umożliwiają codzienną pielęgnację ciała. Z pewnością brodzik na poziomie podłogi będzie wygodniejszy niż wanna. Można też zupełnie zrezygnować z brodzika i pozostawić jedynie prysznic. Muszla klozetowa powinna znajdować się nieco wyżej niż standardowo.

Przydatne urządzenia ułatwiające poruszanie się

Warto zapoznać się ze sprzętem, który ułatwia pokonywanie przestrzeni. Są to między innymi wózki inwalidzkie, balkoniki, trójnogi, czworonogi, kule oraz laski. Jeżeli mieszkanie, w którym przebywa osoba niepełnosprawna, jest wielopoziomowe, trzeba zainwestować w odpowiednie urządzenia, które pomogą w przemieszczeniu się. Na rynku dostępnych jest wiele przyrządów, które pomagają pokonywać bariery takie jak schody. Mogą to być specjalistyczne schodołazy, dzięki którym osoba na wózku inwalidzkim może zjechać lub wjechać po schodach.

Kuchnia dla osoby niepełnosprawnej

W kuchni przystosowanej do osoby niepełnosprawnej wszystkie blaty oraz urządzenia nie powinny mieć ostrych zakończeń. Warto pamiętać, aby sprzęty nie były umieszczone zbyt wysoko, w tym także gniazdka i włączniki światła. Wyposażenie zlewozmywaka w rączkę prysznicową znacznie ułatwi samodzielne mycie naczyń.

Komfort przede wszystkim

Najbardziej podstawowym aspektem, o którym należy pamiętać to zapewnienie komfortu psychicznego i fizycznego osobie niepełnosprawnej. Z tego względu bardzo ważne jest wydzielenie dla niej osobnego pomieszczenia lub oddzielenia go zasłonką. Warto pamiętać, że istnieje możliwość dofinansowania przystosowania mieszkania dla osoby niepełnosprawnej. Czasami może ono objąć nawet osiemdziesiąt procent wykonanego remontu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »