Projekt domu Paproć
Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Nowoczesne stodoły – co je wyróżnia i dlaczego są teraz tak popularne?

Nowoczesne stodoły to projekty oparte w mniejszym bądź większym stopniu o zabudowę gospodarczą. Charakteryzują się przede wszystkim formą bazującą na rzucie prostokąta i przykrytą bezokapowym, dwuspadowym dachem. Ich ogromna popularność na przestrzeni ostatnich lat wynika nie tylko z oryginalnego wyglądu, nawiązującego do sielskości środowisk wiejskich, lecz również z niebywałej funkcjonalności.

Projekt domu Jemioła 7

Projekt domu Jemioła 7

 

Nowoczesna wieś

Ideą nowoczesnych stodół jest wykorzystanie uniwersalnych rozwiązań w ramach budynków tworzonych w stylach lokalnych. Jest to powrót do korzeni wiejskich, przy równoczesnym zachowaniu nowoczesnych trendów, zwłaszcza w kontekście wnętrz tych budynków. Nowoczesne projekt domów typu stodoły to również odpowiedź na nieujednoliconą i przypadkową zabudowę stref wiejskich oraz zbyt duże przywiązanie projektantów i architektów do rozwijania jedynie środowisk miejskich.

Projekt domu Pogodny 3

Projekt domu Pogodny 3

 

Lekkość konstrukcji

Przy tworzeniu nowoczesnych stodół wykorzystuje się materiały lekkie i delikatne, ale równocześnie wytrzymałe. Przede wszystkim liczy się drewno i delikatne konstrukcje metalowe. Dodatkiem do takiej struktury jest duża ilość przeszkleń, która sprawia, iż stodoła nie jest monolityczną bryłą. Co więcej, sposób konstrukcji tj. dwuspadowy dach bez okapu, wydłuża kształt budynku, ciągnąć go w górę. W połączeniu z minimalizmem zdobień i wykończeń efekt jest piorunujący.

Projekt domu Malutki dr-S

Projekt domu Malutki dr-S

 

Eko wnętrze stodoły

Równie istotnym elementem wpływającym na popularność nowoczesnych stodół, co ich wygląd zewnętrzny, jest styl aranżacyjny wnętrza. Przeważnie ma on głębokie korzenie ekologiczne, dlatego większość materiałów stanowią surowce naturalne, np. drewno bądź kamień. Tę wewnętrzną harmonię z naturą wspierają liczne przeszklenia, które umożliwiają bezpośredni kontakt z przyrodą za oknem.

Projekt domu Opuncja

Projekt domu Opuncja

 

Budownictwo w zgodzie z naturą

Domy typu nowoczesna stodoła już z samej nazwy dedykowane są dla terenów wiejskich oraz oddalonych od dużych skupisk ludzkich. Ich forma i materiały wykorzystane przy tworzeniu sprawiają, iż budynki te doskonale komponują się z naturalnym krajobrazem, nie zaburzając go. Zastosowane w nich ekologiczne rozwiązania pogłębiają jeszcze bardziej związek z naturą i podkreślają styl życia mieszkańców. Z tego względu nowoczesne stodoły dedykowane są zwłaszcza dla osób świadomych, ale również nieco ekstrawaganckich, które nie boją się eksperymentowania.

Projekt domu Jemioła 5

Projekt domu Jemioła 5

 

Niewielkie wymiary budynków

Nowoczesne stodoły to przeważnie budynki jednopiętrowe, mogące stać na niewielkich działkach. Wymiary te wpisują się zarówno w proekologiczną ideę przyświecającą projektowi, jak i fakt, że budynki te mają nawiązywać do niedużych metraży, jakimi charakteryzowała się zabudowa wiejska. Bynajmniej nie oznacza to, iż nowoczesne stodoły to klitki, w których upchano maksymalnie dużą ilość pomieszczeń na małej przestrzeni. Większość z nich projektowanych jest przez znamienitych architektów z wieloletnią renomą, którzy dają rękojmię funkcjonalności i dogodnego rozmieszczenia pomieszczeń. Wielokrotnie podkreślają oni, iż w niewielkich przestrzeniach o wiele lepiej dostosować przestrzeń do potrzeb mieszkańców.

Projekt domu Platan

Projekt domu Platan

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »